19 Հուլիս 2010 - 08:31 AMT
Շաբաթ օրը` հուլիսի 18-ին պաշտոնապես ավարտվեց «Ոսկե ծիրան» 7-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը: Փակման և մրցանակների հանձնման արարողությունն անցկացրեց Կաննի կինոփառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղի դափնեկիր Սերժ Ավեդիկյանը:
Միջազգային ժյուրին 5 անվանակարգերում մրցանակներ հանձնեց լավագույն ֆիլմերին: «Խաղարկային կինո» անվանակարգում «Ոսկե ծիրան» գլխավոր մրցանակը ստացավ թուրք ռեժիսոր Ռեհա Էրդեմի «Կոսմոս» ֆիլմը: «Ոսկե ծիրանը» միակ արգասաբեր փառատոնն է աշխարհում»,- նշել է «Խաղարկային կինո» անվանակարգում ժյուրիի նախագահ, աշխարհահռչակ իսլանդացի ռեժիսոր Ֆրիդրիկ Թոր Ֆրիդրիքսոնը` մրցանակը հանձնելով ռեժիսորի ներկայացուցչին: Այս անվանակարգի «Արծաթե ծիրան» մրցանակին արժանացավ Սերգեյ Լոզնիցայի «Իմ ուրախություն» ֆիլմը: «Վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում հաղթեց երիտասարդ ռեժիսոր Պավել Կոստոմարովի «Երկուսով» ֆիլմը: Նա նաև 1 մլն դրամի չեկ ստացավ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանից: Այս անվանակարգի «Արծաթե ծիրան» մրցանակին արժանացավ Վադիմ Յենդրեյկոյի` «Հինգ փղերով կինը» ֆիլմը:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթում լավագույնը Արման Երիցյանի և Իննա Սահակյանի «Հայաստանի վերջին լարախաղացը» ֆիլմն էր: Ռեժիսորներին նաև 1 մլն դրամի չեկ հանձնեցին: «Արծաթե ծիրանն» այս անվանակարգում ստացավ Կոմս Շահբազյանի «Այստեղ` ներքևում» ֆիլմը: Ժյուրին հատուկ մրցանակի արժանացրեց Նիկոլայ Դավթյանի «Քեռի Վալյա» ֆիլմը` նվիրված խաղարկային ու անիմացիոն կինոյի նկարիչ-բեմադրող Վալենտին Պոդպոմոգովին: «Ես շնորհակալ եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աճեցրել են այս հիանալի պտուղը` «Ոսկե ծիրանը»,- նշել է այս անվանակարգի ժյուրիի նախագահ, կինոգետ և պրոդյուսեր Արմեն Մեդվեդևն իր ողջույնի խոսքում:
FPRESCI-ի կամ Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի ժյուրիի մրցանակ ստացավ Յասմիլա Ժբանիչի «Ճանապարհին» ֆիլմը «Էկումենիկ կամ եկեղեցիների ֆիլմ» անկախ ժյուրիի մրցանակը հանձնվեց Սուրեն Բաբայանի «Մի նայիր հայելուն» ֆիլմին, իսկ պատվոգիրը` Ալեքսեյ Պոպոգրեբսկուն` «Ինչպես անցավ այս ամառը» ֆիլմի համար: Հրանտ Մաթևոսյանի անվան հատուկ մրցանակ շնորհվեց Մարատ Սարգսյանի «Լեռնավան» կարճամետրաժ ֆիլմին, որը լավագույնը ճանաչվեց նաև Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացրած կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթում: Փառատոնը փակեց Սերժ Ավեդիկյանի «Շների կղզի» անիմացիոն ֆիլմը, որն այս տարի Կաննում Ոսկե արմավենու ճյուղի արժանացավ:

Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» официально закрылся в субботу, 17 июля. Церемонию закрытия провел обладатель Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля Серж Аведикян. Международное жюри вручило призы лучшим фильмам в 5-и номинациях. Главный приз – Золотой абрикос в номинации “Игровое кино” получил фильм турецкого режиссера Реха Эрдема “Космос”. “Золотой абрикос” – единственный плодоносящий фестиваль в мире”,- отметил председатель жюри в номинации “Игровое кино”, всемирно известный исландский режиссер Фридрик Тор Фридриксон, вручая приз представителю режиссера. Серебряный абрикос в этой номинации получил фильм Сергея Лозницы “Мое счастье”.
В номинации “Документальный фильм” победила картина молодого режиссера Павла Костомарова “Вдвоем”. Он получил также чек в 1 млн драм от премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна. «Серебряный абрикос» в этой номинации достался фильму Вадима Ендрейко “Женщина с пятью слонами”.
Лучшим в “Армянской панораме” оказался документальный фильм Армана Ерицяна и Инны Саакян “Последний канатоходец Армении”. Режиссерам также вручили чек на один млн драм. Серебряный абрикос завоевала картина Комса Шахбазяна “Здесь, внизу”. Жюри отметило специальным призом документальный фильм Николая Давтяна “Дядя Валя”, посвященный художнику-постановщику игрового и анимационного кино Валентину Подпомогову. “Я благодарен всем людям, взрастившим этот прекрасный плод – “Золотой абрикос”,- отметил председатель жюри в этой номинации киновед и продюссер Армен Медведев в своей приветственной речи.
Жюри в номинации “Экуменический или церковный фильм” присудило главный приз Сурену Бабаяну за фильм “Не смотри в зеркало”. Специальная грамота жюри в этой номинации досталась фильму Алексея Попогребского “Как я провел этим летом”. Закрыл же фестиваль анимационный фильм “Сержа Аведикяна” остров собак, получивший в этом году Золотую пальмовую ветвь в Каннах.