Աշխատավոր միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին միջազգային կոնվենցիայի 20-ամյակի շեմին Երևանոմ տեղի ունեցավ կլոր սեղան – քննարկում` նվիրված երկրի իշխանությունների կողմից կոնվենցիայի վավերացմանը: Կոնվենցիայի ընդունման հիմնական նպատակը աշխատավոր միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների պաշտպանությունն էր:
«Կլոր սեղանը նվիրված է հասարակական կազմակերպությունների և պետական կառույցների ներկայացուցիչների կոնվենցիայի դրույթների մասին տեղեկացվածության բարձրացմանը, քանի որ մենք հույս ունենք, որ Հայաստանն ապագայում այն կվավերացնի»,- լրագրողներին ասել է ՄԱԿ-ի միջազգային միգրացիոն իրավունքների գլխավոր վարչության ծրագրերի պատասխանատու Պաոլա Պասեն: Ըստ նրա, աշխատավոր միգրանտների իրավունքները պետք է պաշտպանված լինեն, հատկապես այն դեպքում, երբ նրանք գնում են այլ երկրներ օրինական կարգով: Միաժամանակ, ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ աշխատավոր միգրանտներն իրենց ավելի խոցելի են զգում, երբ որևէ առողջական խնդրի առաջ են կանգնում: «Նրանք վախենում են բուժհիմնարկներ դիմել, քանի որ վախենում են երկրից վտարվել»,- ավելացրել է նա:
ՀՀ ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաջոյանը կլոր սեղանի ընթացքում հանդես գալով նշել է, որ այս բնագավառում կառավարության հիմնական խնդիրը անօրինական միգրացիան կրճատելու և օրինական միգրացիան խթանելու մասին համապարփակ ծրագրի մշակումն է: Այս ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում երկրի սահմաններում միգրացիոն հոսքերի կառավարումն ապահովող անձնագրերի ստեղծման ուղղությամբ; Դրա հետ կապված նա ավելացրել է, որ իշխանությունները բոլոր միջոցները ձեռնարկում են, որպեսզի ապահովեն Հայաստանը լքած բանկչության վերինտեգրացումը: «2004 թ. սկսած նկատելի է միգրանտների հետ վերադարձի միտումներ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանում ապրելակերպի պայմանները լավանում են»,- ընդգծել է դեսպանը:
Հայաստանի համար միգրանտների իրավունքների պաշտպանությունը մեծ նշանակություն ունի, քանի որ ՀՆԱ-ում միգրանտների ուղարկած դրամական փոխանցումները 20 տոկոս են կազմում, ասել է ՀՀ պետական միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը: Նա հաղորդել է, որ 2011 թ. Հայաստանը քննարկելու է «Աշխատող միգրանտների մասին» օրինագիծը: Ավելին, հունիսին տեղի է ունեցել միգրանտների հարցով հայ-ռուսական աշխատանքային խմբի առաջին նիստը: Գ. Եգանյանի խոսքերի համաձայն, Ռուսաստանին բաժին է հասնում Հայաստանի աշխատավոր միգրանտների 94 տոկոսը, որի շնորհիվ միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցությունը Հայաստանին հնարավորություն կտա բարձր մակարդակով պաշտպանելու իր միգրանտների իրավունքները:
Աշխատավոր միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին միջազգային կոնվենցիան (United Nations Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families) մշակվել է ՄԱԿ-ի նախաձեռնությամբ և 1990 թ. դեկտեմբերի 18-ի №45/158 որոշմամբ ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը: Այն ուժի մեջ է մտել 2003 թ. հուլիսի 1-ին: Կոնվենցիան միջազգային պայմանագիր է, որը վերաբերում է պաշտպանության կարիք ունեցող բնակչության կոնկրետ խմբի, դրանք են` բոլոր աշխատավոր միգրանտները և նրանց ընտանիքի անդամները: Կոնվենցիայի գործունեությունը ծավալվում է միգրացիայի ողջ ընթացքում, ներառյալ միգրացիային նախապատրաստվելը, աշխատանքի վայր հանդիսացող երկրում միգրանտի ապրելու և աշխատելու ողջ ընթացքում, ինչպես նաև դեպի հայրենիք կամ բնակության վայր հետ վերադառնալու ընթացքը:
2010 թ. ապրիլի դրությամբ կոնվենցիան վավերացրել է 42 պետություն (դրանցից 14-ը` վերապահումներով կամ հայտարարություններով), ստորագրել , բայց չի վավերացրել 16 պետություն:

19 Июль 2010 - 10:55 AMT
ООН стимулирует ратификацию Арменией Международной конвенции о защите прав всех трудящихся-мигрантов
В преддверии 20-летия Международной конвенции о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей в Ереване состоялось обсуждение – круглый стол, посвященный пропаганде ее ратификации властями страны. Основная цель принятия конвенции – защита прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей на международном уровне.
«Круглый стол посвящен повышению информированности общественных организаций и представителей госструктур страны о положениях конвенции, поскольку мы надеемся, что Армения в дальнейшем ратифицирует ее», – сказала журналистам ответственный по программам главного управления международного миграционного права ООН Паола Пасе. По ее словам, права рабочих мигрантов должны быть защищены, особенно в тех случаях, когда они прибывают в другую страну на законных правах. При этом представитель ООН отметила, что рабочие мигранты чувствуют себя наиболее уязвленными в тех случаях, когда встает вопрос их здоровья. «Они боятся обращаться в медучреждения, поскольку боятся быть высланными из страны», – добавила она.
Выступая в ходе круглого стола, начальник управления международных организаций МИД РА, посол Ваграм Каджоян отметил, что основной задачей правительства в этой сфере является разработка всеобъемлющей программы по сокращению незаконной миграции и одновременное стимулирование законной миграции. В этом направлении идет работа по созданию биометрических паспортов, которые позволят управлять миграционными потоками на границах страны. В связи с этим он добавил, что власти страны предпринимают все шаги, чтобы обеспечить реинтеграцию жителей Армении, покинувших страну. «С 2004 года отмечены положительные тенденции возвращения мигрантов. Это означает, что в Армении улучшаются условия для проживания», – подчеркнул посол.
Защита прав мигрантов для Армении, в которой доля трансфертов отправляемых рабочими мигрантами в ВВП составляет 20%, имеет огромное значение, считает начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян. Он сообщил, что в 2011 году в Армении будет представлен на обсуждение законопроект «О рабочих мигрантах». Более того, в июне состоялось первое заседание армяно-российской рабочей группы по вопросам мигрантов. Гагик Еганян отметил, что на долю России приходится порядка 94% всех рабочих мигрантов Армении, в силу чего международное сотрудничество, в том числе и региональное, позволит Армении защитить права своих мигрантов на должном уровне.
Международная конвенция о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей (United Nations Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families) была разработана по инициативе ООН и принята резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН № 45/158 от 18 декабря 1990 года. Вступила в силу 1 июля 2003 года. Является международным договором универсального характера, посвящённым правам конкретной группы населения, нуждающейся в защите: всех трудящихся-мигрантов и членов их семей. В сферу действия конвенции входит весь процесс миграции, включая подготовку к миграции, отъезд, транзит и весь период пребывания и занятия оплачиваемой трудовой деятельностью в государстве работы по найму, а также возвращение в государство происхождения или обычного места проживания.
По состоянию на апрель 2010 года конвенцию ратифицировали 42 государства (из них 14 – с оговорками или заявлениями), подписали, но не ратифицировали 16.