19 Հուլիս 2010 - 13:34 AMT
«Հայ երիտասարդությունը մեծ ներդրում ունի մեր երկրի անվտանգության պահպանման գործում: Դա երևում է առնվազն այն պատճառով, որ հայկական բանակում հիմնականում երիտասարդներն են ծառայում»,- հուլիսի 19-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասել է կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության ու սպորտի հարցերով Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Սակայն, «Հայաստանի Երիտասարդական ակումբների ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ատոմ Մխիթարյանի խոսքով, երիտասարդները կարող են լուծել տարածաշրջանային հարցերը: Նրա խոսքով, գլխավորը երիտասարդների գիտելիքները, փորձը, խանդավառությունն ու աշխատասիրությունն այդ խնդիրների լուծմանն ուղղելն է: Նա նշել է նաև, որ անցկացված հետազոտությունների համաձայն, Հայաստանում ակտիվ գործունեություն է ծավալում երիտասարդության միայն 5%-ը` 20 երիտասարդներից միայն մեկը: Նա ավելացրել է, որ անհրաժեշտ է մեծացնել այդ թիվը, չնայած, որ վերջերս Հայաստանը որոշակի հաջողությունների է հասել երիտասարդական ծրագրերի իրագործման և արևմուտքի ֆինանսավորումը դեպի Հայաստան գրավելու գործում:

“Армянская молодежь имеет большой вклад в дело сохранения безопасности нашей страны. Это видно хотя бы потому, что в армянской армии служит в основном молодежь”,- сказал председатель постоянной комиссии Национального собрания по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта Артак Давтян на пресс-конференции 19 июля.
Однако, по словам руководителя общественной организации “Федерации молодежных клубов Армении” Атома Мхитаряна, молодые люди могут решать региональные проблемы не только служа в Армении. По его словам, главное – направить знания, навыки, энтузиазм и трудолюбие молодых людей на решение этих проблем. Он отметил также, что согласно проведенным исследованиям, в Армении активную деятельность развивает только 5% молодежи, только 1 из 20 молодых людей. Он добавил также,, что необходимо повышать это число, несмотря на то, что в последнее время Армения достигла некоторых успехов в осуществлении молодежных программ и привлечении финансирования запада в Армению.