20 Հուլիս 2010 - 14:40 AMT
«Մուղնու կառույցի տարեթիվն անհայտ է, ուստի մենք հնագիտական աշխատանքներ ենք սկսել հուշարձանի տարիքը հաստատելու համար: Պատմաբանների, այդ թվում Մարիյ Բրոսսեի, Զաքարիա Քանաքեռցու, Վախուշտի Բագրատիոնիի աշխատություններում հիշատակվում է, որ այդ եկեղեցու տեղում ժամանակին մեկ այլ եկեղեցի է գտնվել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Գուրամ Միրցխուլավան: Նա նշել է նաև, որ առայժմ վաղ է խոսել այն մասին, թե արդյոք հայտնաբերված ավելի վաղ կառույցը վրացական եկեղեցի է, թե ոչ: «Սակայն 13-րդ դարի վերջին կառուցված եկեղեցին չէր կարող վրացական չլինել»,- ասել է Գուրամ Միրցխուլավան: Հնագետի խոսքով, Վրաստանում հայ գործընկերների հետ համագործակցությունը միայն ողջունվում է:
ՀՀ մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչ Հովհաննես Սանամյանը Թբիլիսի է այցելել 2009 թվականի նոյեմբերին` եկեղեցու փլուզումից մի քանի օր անց: «Բանավոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ վրացական կողմը մեզ կտրամադրի հետազոտությունների արդյունքներն ու մեզ հետ կհամաձայնեցնի Մուղնու եկեղեցու վերականգնման էսքիզային նախագիծը: Ներկա պահին երկրաբանական հետախուզական աշխատանքներ են ընթանում»,- ասել է Հովհաննես Սանամյանը:
Այդ միջոցին եկեղեցու ավերման տեղում հնագիտական պեղումները մեծ եռանդով են ընթանում: Հուլիսի 13-ին iTV հեռուստաալիքի տեսանյութում հաղորդվում էր, որ հայտնաբերվել է ջնարակված խեցեղեն, որը, վրացի գիտնականների պնդմամբ, 13-րդ դարով է թվագրվում:
Թբիլիսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչների կարծիքով, հնագիտական աշխատանքների ներկա փուլում նաև հայ փորձագետների մասնակցության անհրաժեշտություն կա, քանի որ Մուղնու Սուրբ Գևորգ եկեղեցին դասվում է այսպես կոչված «վիճելի» եկեղեցիների շարքին: «Դա շատ բարդ, խճճված և, ցավոք, քաղաքականացված հարց է: Միանգամայն ցանկալի կլիներ այդ աշխատանքներին վրացի մասնագետների հետ մեկտեղ հայ հնագետների անմիջական մասնակցությունը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Թիֆլիսահայերի վեհաժողովի ներկայացուցիչ Իռենա Օհանջանյանը: Նրա խոսքով, շատ թբիլիսաբնակ հայեր գրեթե ոչինչ չգիտեն ավերված եկեղեցու տեղում կատարվող գործընթացների մասին, ինչը որոշակի անհանգստություն է առաջ բերում համայնքում: Նա նշել է նաև, որ վրացի մասնագետները միայն կողջունեին հայ գործընկերների հետ համագործակցությունը, իսկ հայ համայնքի ներկայացուցիչներն այդ դեպքում կատարվող գործողությունների «թափանցիկության» որոշակի երաշխիքներ կունենային, ինչը բավական կնվազեցներ դժգոհության ալիքն ու զանազան կեղծ լուրերը:
«Հայ համայնքի խնդիրների հանդեպ Հայաստանի ուշադրությունը շատ կարևոր է մեզ համար, իսկ տվյալ փուլում պարբերական հսկողությունն ու սերտ համագործակցությունը Մուղնու տարածքում անցկացվող աշխատանքների հարցում կարող էին ցույց տալ դա: Նման պրակտիկան կարող էր բարի կամքի ու փոխըմբռնման դրսևորում լինել նաև երկու ժողովուրդների մտավորականության ներկայացուցիչների մակարդակով»,- գտնում է Իռենա Օհանջանյանը:
Հունիսի կեսին Վրաստանի կառավարությունը մոտ $27 000 հատկացրեց երկրաբանական հետախուզական աշխատանքների անցկացման, Թբիլիսիում Մուղնու Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հետագա վերականգնման համար: Վրաստանի Մշակութային ժառանգության պաշտպանության բաժնի կողմից հայտարարված մրցույթը շահեց «ԱՐԽԻՏԵՔՍ» ընկերությունը: Մինչև 24 մետր խորությամբ հորատման աշխատանքներ անցկացվեցին: Փորձագետները հայտնաբերեցին, որ 5 մետր խորության վրա եկեղեցու տակ գտնվող գրունտը հիմնովին քայքայվել է, ինչն էլ, հավանաբար, եկեղեցու ավերման պատճառ է դարձել:
Միջնադարյան եկեղեցին փլուզվեց 2009թ. նոյեմբերի 19-ի գիշերը` վնասելով միայն բակի ավտոմեքենաները: Փլուզվեց եկեղեցու գմբեթը, խորանը, հյուսիսային և հարավային կամարները, պահպանվեց միայն արևմտյան մասն ու զանգակատունը:
Եկեղեցին, որն ի սկզբանե կրել է Սուրբ Աստվածածին անունը, հիմնադրվել է 1356 թվականին: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Հայ ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության ղեկավար Սամվել Կարապետյանը նշել է, որ իր բազմադարյա պատմության ընթացքում եկեղեցին բազմիցս վերակառուցվել է:
«Մուղնու տակ հայտնաբերվել է հենց այդ եկեղեցու հիմքը, որը ոչ մեծ կառույց էր և միջնադարում լուսավորման օջախ է եղել: 15-17-րդ դարերից սկսած այստեղ բազմաթիվ հայկական ձեռագրեր են ստեղծվել»,- ասել է Սամվել Կարապետյանը:
1751 թվականին եկեղեցին վերակառուցվել է երեք անվանի թիֆլիսահայ տոհմերի` Մունթոյանների, Բաստամյանների ու Բաշինջաղովների ներկայացուցիչների միջոցներով: Ավանդության համաձայն, նորացված եկեղեցում գտնվել են սուրբ Գևորգի մասունքները, որոնք Թիֆլիս են բերվել հայկական Մուղնի գյուղից (Աշտարակ): Եկեղեցին սկսել է կրել Սուրբ Գևորգ անունը և աստիճանաբար մեծ ճանաչում ստացել հավատացյալների շրջանում` դառնալով Թիֆլիսի հայ համայնքի յուրօրինակ կենտրոնը: Տարբեր ազգության բազմաթիվ հավատացյալներ գալիս էին խոնարհվելու սուրբ Գևորգի մասունքներին: 1789 թվականին եկեղեցուն կից կառուցվեց զանգակատունը: Քանդված եկեղեցու ավերակների տակ հայտնվեցին հայտնի խմբագիր ու մանկավարժ Նիկողայոս Խոստովյանի, Բարսեղ Խոջայանցի, Հովհաննես Խուդադյանցի, Եգոր Պուղինյանցի և այլ հարգված թիֆլիսահայ բարերարների տապանաքարերը; Այստեղ իրենց հանգիստն են գտել նաև եկեղեցու առաջնորդների աճյունները: Խորհրդային իշխանության տարիներին եկեղեցում գտնվում էր Ժողովրդական արվեստի թանգարանը: 1980 թվականին թանգարանի փակումից հետո բոլոր ցուցանմուշները տեղափոխվեցին այլ շենք:
Սամվել Կարապետյանի խոսքով, վկայություններն այն մասին, որ Մուղնու Սբ.Գևորգ եկեղեցին հայկական է, բավականաչափ են ինչպես հայ, այնպես էլ արտասահմանյան պատմաբանների աշխատություններում, ինչպիսիք են Պետերբուրգի ԳԱ ակադեմիկոս Մարիյ Բրոսսեն (19-րդ դար), 19-րդ դարի պատմաբան Պլատոն Իոսելիանին, ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսոր Թենգիզ Կվիրկվելիան և այլք:
Մինչդեռ, հետազոտական աշխատանքները կշարունակվեն մինչև տարեվերջ: Մինչ այդ հարկավոր է պարզել, թե որքան ծախսեր կպահանջի եկեղեցու վերականգնումը: Ինչպես գտնում են ճարտարապետները, հնարավոր է, եկեղեցին անհրաժեշտ լինի վերստին կառուցել, քանի որ կհաջողվի պահպանել եկեղեցու մի փոքր մասն ու զանգակատունը միայն:

“Дата постройки церкви Мугни неизвестна, поэтому мы начали археологические работы для установления ее возраста. В работах историков, в том числе Мария Броссе, Закария Канакерци, Вахушти Багратиони упоминается, что на месте этой церкви в свое время находилась другая церковь», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Гурам Мирцхулава. Он также отметил, что пока рано говорить о том, является ли обнаруженная более ранняя постройка грузинской церковью. “Однако построенная в конце 13 века церковь не могла не являться грузинской”, – сказал Гурам Мирцхулава. По словам археолога, сотрудничество с армянскими коллегами в Грузии только приветствуется.
Представитель министерства культуры РА Ованнес Санамян побывал в Тбилиси в ноябре 2009 года через несколько дней после обвала церкви. “Была достигнута устная договоренность о том, что грузинская сторона представит нам результаты исследований и согласует с нами эскизный проект по восстановлению церкви Мугни. На данный момент проводятся геологические разведывательные работы”, – сказал Ованес Санамян.
Тем временем, археологические раскопки на месте обвала церкви идут полным ходом. 13 июля в репоратже телеканала iTV.ge сообщалось, что обнаружена глазурированная керамика, которая, по утверждению грузинских ученых, датируется 13 веком.
По мнению представителей армянской общины Тбилиси, на данном этапе археологических работ есть необходимость в участии также и армянских экспертов, поскольку церковь Мугни Сурб Геворг относится к списку так называемых "спорных" церквей. “Этот вопрос очень сложный, запутанный и, к сожалению, политизированный. Было бы весьма желательно прямое участие в данных работах наряду с грузинскими специалистами и армянских археологов», – сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net представительница Ассамблеи Тбилисских Армян Ирена Оганджанян. По ее словам, многие тбилисские армяне практически ничего не знают о происходящих на месте разрушившейся церкви процессах, что вызывает определенное волнение в общине. Она также отметила, что грузинские специалисты только бы приветствовали сотрудничество с армянскими коллегами, а представители армянской общины при этом имели бы определенные гарантии "прозрачности" проходящих процессов, что явно снизило бы волну недовольства и разного рода кривотолков.
“Внимание Армении к проблемам армянской общины очень важно для нас, а на данном этапе систематический контроль и тесное сотрудничество в проводящихся на территории Мугни работах могли бы продемонстрировать это. Такая практика могла бы стать показателем доброй воли и взаимопонимания также и на уровне представителей интеллигенции двух народов», – считает Ирена Оганджанян.
В середине июня правительство Грузии выделило около $27 000 на проведение разведывательных геологических работ, для дальнейшего восстановления церкви Мугни Сурб Геворг в Тбилиси. Тендер, объявленный Департаментом по защите культурного наследия Грузии, выиграла компания АРХИТЕКС. Были произведены буровые работы до 24 метров в глубину. Эксперты обнаружили, что грунт под церковью на глубине 5 метров основательно подмыт, что вероятно и стало причиной обвала церкви.
Средневековая церковь обрушилась в ночь на 19 ноября 2009 года, повредив лишь автомобили во дворе. Разрушился купол церкви, алтарь, северный и южный своды, сохранились лишь западная часть со сводом и колокольня.
Церковь, изначально носившая название Сурб Аствацацин (Святой Божьей матери), была основана в 1356 году. В ходе пресс-конференции в Ереване руководитель Агентства по исследованию армянской архитектуры Самвел Карапетян отметил, что за свою многовековую историю церковь не раз подвергалась реконструкции.
“Под Мугни обнаружен фундамент именно этой церкви, которая была небольшой постройкой и являлась очагом просвещения в средневековье. С 15-17 века здесь были созданы многие армянские рукописи”, – сказал Самвел Карапетян.
В 1751 году церковь была перестроена на частные средства представителей трех именитых тифлисских армянских родов: Мунтоянов, Бастамянов и Башинджаговых. Согласно преданию, в обновленном храме были размещены частицы мощей святого Георгия, доставленные в Тифлис из армянского села Мугни (Аштарак). Церковь стала носить имя Сурб Геворг и постепенно завоевала огромную популярность среди верующих, став своеобразным центром армянской общины Тифлиса. Многочисленные верующие разных национальностей приходили поклониться мощам святого Георгия. В 1789 году при церкви была возведена колокольня. Под завалами обрушившейся церкви оказались надгробья известного редактора и педагога Никогайоса Хостовяна, Барсега Ходжаянца, Ованеса Худадянца, Егора Пугинянца и других уважаемых тифлисских меценатов; также здесь нашли упокоение настоятели церкви. Во времена советской власти в церкви располагался Музей народного искусства. После закрытия музея в 1980 году все экспонаты были перенесены в другое здание.
По словам Самвела Карапетяна, свидетельств о том, что церковь Мугни Св. Геворга является армянской, достаточно в работах как армянских, так и зарубежных историков: таких как академик Петербургской АН Марий Броссе (19 век), историк 19 века Платон Иоселиани, доктор архитектуры, профессор Тенгиз Квирквелия и другие.
Между тем, исследовательские работы продолжатся до конца года. До этого времени предстоит выяснить, сколько затрат потребует восстановление церкви. Как считают архитекторы, возможно церковь необходимо будет строить заново, поскольку сохранить удастся лишь небольшую часть церкви и колокольню.