21 Հուլիս 2010 - 11:22 AMT
«Նույնիսկ եթե Ծաղկաձորում ուշացումով կիրառվի նոր զբոսաշրջային քաղաքականությունը, այդ քաղաքը միևնույն է կմեռնի որպես զբոսաշրջային կենտրոն»,-հայտարարել է Ճամփորդական գործակալների հայկական միության փոխնախագահ Եղիշե Թանաշյանը հուլիսի 21-ի մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, այդ գործընթացն առնվազն անխուսափելի է ի սկզբանե սխալ որդեգրած զբոսաշրջային քաղաքականության պատճառով:
Ըստ Եղիշե Թանաշյանի, Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար առաջին հերթին պետական աջակցություն է հարկավոր: «Տաթևի ու Ջերմուկի ծրագրերը կնպաստեն զբոսաշրջություն զարգացմանը, սակայն դա հայկական զբոսաշրջության զարգացման ներուժի ընդամենը 15 տոկոսն է»:
Այս առնչությամբ նա ուշադրությունը հրավիրել է նաև այլընտրանքային զբոսաշրջության զարգացման վրա: «Հայաստանում զբոսաշրջությունը թանկ է, քանի որ մենք վաճառում ենք մեր պատմական ու մշակութային արժեքները: Դա հանգստի էլիտար տեսակ է, որի համար մարդիկ պատրաստ են բարձր գին վճարել: Սակայն այդ տիպի զբոսաշրջությունն այնուամենայնիվ չի ապահովում զբոսաշրջիկների մեծ ներհոսք: Դրան մենք կկարողանանք հասնել, զարգացնելով էքստրեմալ զբոսաշրջությունը, հանգիստը բնության գրկում և այլ տեսակները»,-նշել է Թանաշյանը: Սակայն ճամփորդական գործակալների համար ամենամեծ խնդիրն, ըստ Թանաշյանի, ավիատոմսերի չհիմնավորված բարձր գինն է: «Եթե Հայաստանում հանգստյան ամբողջական փաթեթն առանց ավիատոմսի կազմում է 600 դոլար, ապա տոմսի հետ այդ գումարը հասնում է 1500 դոլարի: Առաջին հերթին հարկավոր է պայքարել այդ ոլորտում չգրված մենաշնորհի դեմ»:

“Даже если в Цахкадзоре с опозданием будет внедрена новая туристическая политикa, этот город все равно умрет как туристический центр”,- заявил заместитель председателя Союза туристических агентов Армении Егише Танашьян на пресс-конференции 21 июля. По его словам, этот процесс неминуем в связи с изначально неправильной ценовой туристической политикой в этом курортном городе.
По словам Егише Танашьяна, для развития туризма в Армении в первую очередь нужна государственная поддержка: “Программы Татева и Джермука во многом помогут развитию туризма, однако, это всего лишь 15% потенциала армянского туризма”.
В связи с этим он обратил внимание и на развитие альтернативных видов туризма. “В Армении туризм дорогой в связи с тем, что мы продаем наши исторические и культурные ценности. Это элитный вид отдыха, за который люди готовы платить большие деньги. Однако такой вид туризма все же не обеспечивает большого потока туристов. Его мы можем достичь, развив экстремальный туризм, отдых на природе и другие его виды”,- отметил Танашьян. Однако самой большой проблемой для туроператоров, по словам замдиректора Союза турагентств Армении, является необоснованно дорогая цена на авиабилеты. “Если полный пакет отдыха в Армении с проживанием и питанием составляет 600 долларов без билета, то с билетом эта сумма достигает 1500 долларов. И с не писаной монополией в этой области нужно бороться в первую очередь”.