«Հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքը կմեծանա, բայց ոչ թե թուրքերի հաշվին, ովքեր ցանկանում են Հայաստան այցելել, այլ ամերիկացիների ու եվրոպացիների հաշվին, ովքեր ցանկանում են Հայաստան հասնել Արևելյան Անատոլիայով»,- հուլիսի 21-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի Տուրիստական գործակալների միության փոխնախագահ Եղիշե Թանաշյանը: Նրա խոսքով, մարդիկ չեն ցանկանում ավելորդ գումար վճարել տարհանող երկրին, որով նրանք պետք է Հայաստան հասնեն, ուստի այդ գործընթացը կխթանի տուրիզմի զարգացումը Հայաստանում: «Այս կապակցությամբ մենք արդեն բանակցություններ ենք վարում մեր թուրք գործընկերների հետ»,- նշել է Թանաշյանը:
Նրա խոսքով, անցյալ տարի Հայաստան են այցելել մոտ 580 հազ. զբոսաշրջիկներ, որոնցից կազմակերպված տուրիստական խմբերով ժամանել էին միայն 60-100 հազ. հոգի:

“После открытия армяно-турецкой границы поток туристов в Армению увеличится, но не за счет турок, которые хотят посетить Армению, а за счет американцев и европейцев, которые через Восточную Анатолию хотят попасть и в Армению”,- сказал заместитель председателя Союза туристических агентов Армении Егише Танашьян на пресс-конференции 21 июля. По его словам, люди не хотят платить лишние деньги транзитной стране, через которую они должны попасть в Армению, поэтому этот процесс будет стимулировать развитие туризма в Армении. “Мы уже ведем переговоры по этому поводу с нашими турецкими коллегами”,- отметил Танашьян.
По его словам, в прошлом году Армению посетило около 580 тыс. туристов, из которых группами организованного туризма приехало только около 60-100 тыс. человек.