21 Հուլիս 2010 - 16:29 AMT
«Հայաստանը կամք դրսևորեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում և նույնն էլ սպասում է Թուրքիայից»: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով «Միասին» շարժման և «Վերադարձիր տուն» ծրագրի մասնակից սփյուռքահայ երիտասարդների հարցերին` Սևանա լճի ափին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
«Ողջ աշխարհը պնդում է, որ Թուրքիան պետք է կամք դրսևորի և վավերացնի ստորագրված արձանագրությունները, սակայն թուրքերը, կարծես, չեն լսում և մեզ են առաջարկում կամք դրսևորել», – ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ թուրքական իշխանություններն ասում են այն ամենը, «ինչ փչում է նրանց գլխում, առանց լուրջ հիմնավորումների` խեղաթյուրելով իրականությունը», սակայն Հայաստանը սեղմում է բարեկամաբար մեկնած յուրաքանչյուր ձեռք:

21 Июль 2010 - 16:29 AMT
“Армения проявила политическую волю к нормализации армяно-турецких отношений и ожидает проявления подобной воли у Турции”, – заявил президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы молодых представителей армянской Диаспоры – участников движения «Миасин» (Вместе) и программы “Вернись домой”.
“Весь мир твердит Турции о необходимости проявить волю и ратифицировать подписанные протоколы, однако Анкара как будто бы не слышит этого и сама призывает нас проявить политическую волю”, – сказал Серж Саргсян.
Как отметил президент РА, турецкие власти говорят все, что приходит им в голову, без серьезных оснований, искажая действительность, однако в Армении принимается любой дружественный шаг.