Հուլիսի 22-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Լույս» բարեգործական կրթական հիմնադրամի 30 ուսանողների: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նախագահը ուսանողների հետ քննարկել է արտասահմանում նրանց ուսման, Հայաստանում ձեռք բերած նորույթների կիրառման, ինչպես նաև հայրենիք վերադառնալուց հետո նրանց աշխատանք գտնելու հարցերը:
«Մեր բոլոր ուսանողները ցույց տվեցին, որ պատրաստ են ոչ միայն Հայաստանում լավ աշխատանք գտնելու, այլև հայրենիքում նոր աշխատատեղեր ստեղծելու: Այսօր հիմնական հարցն այն չէ, թե որքան մեծ է քո երկիրը, այլ այն, թե որքան է այն պատրաստ ստեղծագործելու», – լրագրողներին ասել է «Լույս» բարեգործական հիմնադրամի կրթական ծրագրի տնօրեն Ժակլին Կարաասլանյանը; Այս տարի «Լույս» հիմնադրամը մասնակի կամ ամբողջովին կվճարի 70 հայ ուսանողների ուսման վարձը: Այդ ուսանողները սովորելու են հիմնադրամի ցուցակում գրանցված 25 տարբեր համալսարաններում: 5 ուսանող ևս սպասում է արտասահմանից հրավերի: Եթե նրանք ընդունվեն, ապա նրանց ծախսերը ևս կատարելու է հիմնադրամը:
Հիմնադրամի հիմնադիրներն են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Ուսանողների ուսման վարձը վճարում են հիմնադրամի գործընկեր հայ գործարարները:

22 Июль 2010 - 10:12 AMT
22 июля президент Армении Серж Саргсян принял 30 стипендиатов благотворительного образовательного фонда “Луйс”. На встрече присутствовал также премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Глава государства обсудил со студентами процесс их обучения за границей, применение приобретенных навыков в Армении, а также вопрос их поступления на работу после возвращения на родину.
“Все наши студенты продемонстрировали готовность не только поступить на хорошую работу в Армении, но и создать новые рабочие места на родине. Ведь на сегодняшний день основным вопросом является не то, насколько велика твоя страна, а то, насколько она готова к творчеству”,- сообщила журналистам директор образовательной программы фонда “Луйс” Жаклин Кара-Асланян.
В этом году фонд “Луйс” частично или полностью оплатит обучение 70-и армянских студентов, которые будут обучаться в 25-и университетах из списка фонда. Еще 5 армянских студентов дожидаются ответа из зарубежных вузов. Если они поступят, то расходы на их обучение также возьмет на себя фонд “Луйс”. Учредителями фонда являются президент Армении Серж Саргсян и премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Обучение студентов оплачивают армянские бизнесмены – партнеры фонда.