«Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցի ուսուցիչ Լևոն Ավագյանի գործողություններից տուժողն իր դիմումից հրաժարվել է ոստիկանական մարմինների ճնշման հետևանքով »,- հուլիսի 22-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է այդ գործով փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը:
Նա նշել է, որ Լևոն Ավագյանին Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական տարածքների ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից իրեն վերագրվող հանցագործություններում մեղավոր ճանաչելու և նրան 2 տարի ժամկետով ազատազրկելու մասին վճռի բողոքարկման գործընթացը բողոքարկման դատարանի դատավորը սկսեց այն բանից, որ հայտարարեց տուժողներից մեկի` դիմումից հրաժարվելու մասին:
«Դատից մի քանի օր առաջ տուժող աղջիկը զանգահարեց ինձ և հաղորդեց, որ իրեն ստիպել են հրաժարվել իր դիմումից»,- նշել է փաստաբանը: Նրա խոսքով, դատարանը գիտեր այն մասին, որ աղջկան վախեցրել են, սակայն նախագահող դատավորը նշել էր, թե ինքն անձամբ ծանոթ չէ ոչ տուժողի, ոչ էլ նրա մոր հետ:
«Վկայակոչելով մեղադրյալ Լևոն Ավագյանի պաշտպանի և տուժող կողմի բացակայությունը` դատավորը հետաձգեց լսումները, ինչը քաղաքացիների իրավունքների բացահայտ ոտնահարում է: Այդպիսով, դատարանը բացահայտ կերպով ցույց տվեց, որ կատարում է ինչ-որ մեկի կամքը»,- նշել է փաստաբանը` ավելացնելով, որ դատի հետաձգման այս անորոշ ժամանակահատվածում ոստիկանական մարմիններին կհաջողվի վախեցնել նաև մյուս տուժողին:

22 Июль 2010 - 14:40 AMT
“Пострадавшая от действий учителя спецшколы N 11 Нубарашена Левона Авакяна забрала свое заявление под давлением сотрудников милиции”,- заявил адвокат по этому делу Тигран Айрапетян на пресс-конференции 22 июля.
Он отметил, что процесс по обжалованию вердикта о признании Левона Авакяна виновным в инкриминируемых ему преступлениях и лишении его свободы сроком на 2 года суда общей юрисдикции Эребуни и Нубаршена, судья апелляционного суда начал с того, что объявил об отказе от заявления одной из пострадавших.
“За несколько дней до суда пострадавшая девочка позвонила и сообщила мне, что ее заставили забрать заявление”,- отметил адвокат. По его словам, суд знал о том, что девочку запугали, однако заявил, что ни пострадавшей, ни ее матери он лично не знал.
“Сославшись на отсутствие защитника обвиняемого Левона Авакяна и пострадавшей стороны, судья перенес слушание, что является открытым нарушением прав граждан. Таким образом, суд явственно дал понять, что выполняет чье-то пожелание”,- отметил адвокат, добавив, что за это время возможно, сотрудники правоохранительных органов успеют запугать и другую пострадавшую.