23 Հուլիս 2010 - 07:16 AMT
Այն, որ ՄԱԿ-ի բարձրագույն դատական ատյանը` Արդարադատության միջազգային դատարանը 2010թ. հուլիսի 22-ին հայտարարեց, որ «Կոսովոյի անկախության միակողմանի հռչակումը չի ոտնահարում միջազգային իրավունքը», միանգամայն օրինաչափ է: Այս մասին հայտարարել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը: Նրա խոսքերով, դա օրինաչափ է, քանի որ սեփական քաղաքական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքը` ինքնորոշման տեսքով, որպես տվյալ կազմակերպության հիմնական նպատակներից մեկը ներառված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության մեջ [Հոդված 1(2)]: Հետո, օրինաչափ է, քանի որ միջազգային իրավունքի մեջ չկա անկախության հռչակման որևէ սահմանափակում: «Այսինքն, միջազգային իրավունքի մեջ չկա մի չափորոշիչ, որով անկախանալու իրավունքը վերապահված է, ասենք, սերբերին, վրացիներին կամ Կովկասի թաթարներին, իսկ նույն իրավունքը մերժվում է ալբանացիներին, մենգրելներին կամ թալիշներին»,-նշել է փորձագետը:
Ըստ նրա, բնական է, որ անկախության հռչակումը միշտ էլ միակողմանի է լինում: Երբ, օրինակ, Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանի Դաշնությունն իրենց անկախությունը հռչակեցին համապատասխանաբար Բրիտանական Կայսրությունից կամ ԽՍՀՄ-ից, նրանք դա արեցին առանց, այսպեդս կոչված, «կենտրանական իշխանության» թույլտվության: Ուրիշ բան, որ «կենտրոնական իշխանությունը» կարող է այդ փաստն ընդունել հանգիստ, առանց ավելորդ ռազմական ջղաձգումների, կամ կարող է փորձել արյան մեջ խեղդել ուրիշների ձգտումը:
Ըստ Արա Պապյանի, գնահատելի է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի վերոհիշյալ որոշումը միջազգային իրավունքի ժողովրդավարացման ուղղությամբ զարգացման տեսանկյունից: Որոշումը ցույց տվեց, որ XXI դարի մտածողությանն անհարիր է ժողվուրդների բաժանումն արտոնյալների և մերժյալների:
«Հիշյալ որոշումը գնահատելի է նաև Արցախի հակամարտության ժողովրդավարական լուծման տեսանկյունից: Այսինքն, ինչպես ժողովրդավարական հասարակության մեջ որևէ մեկն իրավունք չունի անհատի փոխարեն որոշումներ կայացնելու, այնպես էլ ներկա միջազգային հարաբերություններում որևէ մեկն իրավունք չունի որոշումներ կայացնելու այդ անհատների կազմակերպված հանրության փոխարեն: XXI դարում միջազգային իրավուքը չի կարող աճուրդի դրվել: Միջազգային իրավուքը նավթի աշտարակ չէ»,-նշել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավարը:

То, что высшая судебная инстанция ООН – Международный суд 22 июля вынес вердикт о том, что одностороннее провозглашение независимости Косово не является нарушением международного права, – вполне закономерно. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил руководитель центра Modus Vivendi Ара Папян. В первую очередь, по его словам, эта закономерность обусловлена тем, что решение собственной политической судьбы посредством самоопределения в качестве одной из целей организации включена в Устав ООН [Статья 1 (2)]. Во-вторых, международное право не предполагает каких-либо ограничений провозглашения независимости. То есть, в международном праве нет критериев, согласно которым независимость могут провозгласить, к примеру, сербы, грузины, кавказские татары, но не мегрелы или талыши.
Естественно, отметил Ара Папян, что провозглашение независимости всегда бывает односторонним. Когда, к примеру, США или Российская Федерация провозглашали независимость от Британской Империи или СССР соответственно, они это делали без разрешения так называемых «центральный властей». Другое дело, что «центральные власти» могут принять факт провозглашения независимости спокойно, без излишних военных действий или может попытаться утопить в крови стремление к независимости.
Армянский эксперт высоко оценил данное решение Международного суда ООН с точки зрения развития демократизации международного права. Данное решение продемонстрировало, что разделение людей на привилегированных и отверженных не соответствует менталитету 21-го века.
По словам Ара Папяна, решение Международного суда ООН имеет большое значение и с точки зрения демократического решения карабахского конфликта. В частности, как в демократическом обществе никто не имеет права принимать решения за отдельного человека, так и в сегодняшних международных отношениях никто не имеет права принимать решения за организованное сообщество этих людей. «В 21-ом веке международное право не может быть предметом торга. Международное право – не нефтяная вышка», – заключил Ара Папян.
Международный суд ООН в Гааге 22 июля признал законным провозглашение независимости Косово от Сербии. Согласно заключению суда, оглашение которого в четверг в прямом эфире транслировали крупнейшие информационные телеканалы, независимость Косово, провозглашенная 17 февраля 2008 года, «не нарушает международного права».