23 Հուլիս 2010 - 10:09 AMT
Ստամբուլի հայ համայնքը ստորագրահավաք է նախաձեռնել` պահանջելով Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոստանդնուպոլսի աթոռակից պատրիարքի նոր ընտրություններ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նա հայտարարել է, որ ըստ իր տվյալների արդեն հավաքվել է 2500 ստորագրություն:
Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոստանդնուպոլսի հոգևոր խորհուրդը ընտրեց ոչ թե աթոռակից պատրիարքի, ինչպես ակնկալվում էր, այլ փոխանորդի: 26 անդամներից բաղկացած խորհուրդը ձայների մեծամասնությամբ հավանություն տվեց արքեպիսկոպոս Արամ Հատեշյանի թեկնածությանը:

Армянская община Стамбула начала сбор подписей для проведения новых выборов соправителя Константинопольского патриарха Армянской Апостольской церкви. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян. Он заявил, что по его информации, община уже собрала 2500 подписей.
Духовный совет Константинопольского патриархата Армянской Апостольской церкви (ААЦ) выбрал не соправителя патриарха, как ожидалась, а местоблюстителя. Совет, состоящий из 26 членов, большинством голосов одобрил кандидатуру архиепископа Арама Атешяна.