23 July 2010 - 12:46 AMT
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով անպտղությունը Հայաստանում հասնում է 20 տոկոսի
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով անպտղությունը Հայաստանում հասնում է 20 տոկոսի: Այդ ցուցանիշը անպտղությունը անձնական խնդրից դարձնում է սոցիալական, իսկ առողջապահության նախարարությունը չի ցանկանում պայքարել դրա դեմ»,-հուլիսի 23-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սանտե» բժշկական կենտրոնի գինեկոլոգ-էնդոկրենոլոգ Լիլիթ Կուջոյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանում ոչ մի լուրջ հետազոտություն չի տարվում անպտղության ոլորտում, այն դեպքում երբ դրա տոկոսն անընդհատ աճում է: «Անձամբ ես չեմ տեսել առողջապահության նախարարության գեթ մեկ փաստաթուղթ, որտեղ նշված կլինի անպտղությամբ տառապող մարդկանց հստակ թիվը»:
Բժիշկները պնդում են, որ եթե անպտղության խնդրին ժամանակին ուշադրություն չդարձնել, այն կարող է վերաճել լուրջ պետական խնդրի:
«Հայաստանում յոդի պակաս կա, ինչը կարող է հանգեցնել անպտղության, սակայն դա չէ հիվանդության հիմնական պատճառը: Անպտղությունը տարածված է նաև տղամարդկանց շրջանում»,-ասել է Քաղաքային սեքսապաթոլոգիայի վերականգնողական կենտրոնի գինեկոլոգ, մանկաբարձ Նունե Սարյանը:
Նա նշել է, որ անպտղության հիմնական պատճառներն են հորմոնալ խախտումները, որոնք կարող են առաջանալ արդեն մանկության տարիներին: Ուստի, նա կոչ է արել ծնողներին զգոն լինել իրենց երեխաների առողջության հարցերում:

“По данным всемирной организации здравоохранения, бесплодие в Армении достигло 20%. Этот показатель превращает бесплодие из индивидуальной проблемы в социальную, а Министерство здравоохранения не хочет с этим бороться”,- отметила гинеколог-эндокринолог медицинского центра “Санте” Лилит Куджоян на пресс-конференции 23 июля.
По словам врача, в Армении не проводится никаких серьезных исследований в области бесплодия, в то время как его процент в Армении постоянно увеличивается: “Лично я не видела ни одного документа Министерства здравоохранения, в котором указывалось хотя бы точное число людей, страдающих бесплодием”.
Врачи утверждают, что если на проблему бесплодия вовремя не обратить внимания, то она может перерасти в серьезную государственную проблему.
“В Армении мало йода, что может привести к бесплодию, но это не является основной причиной болезни. Бесплодием в Армении страдает также много мужчин”,- отметила гинеколог-акушер Городского реабилитационного центра сексопатологии Нуне Сарьян.
Она отметила, что основными причинами бесплодия являются гормональные нарушения, которые могут возникнуть уже в детстве. Поэтому они призвали родителей быть бдительными в отношении здоровья своих детей.