Համագումարից երեք օր անց` ապրիլի 20-ին, Հայաստանի խորհրդարանի նախկին փոխխոսնակ Կարապետ Ռուբինյանը դուրս եկավ Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) կազմից: Նամակում Կարապետ Ռուբինյանը, հիմնավորելով իր որոշումը, բերում է մի քանի պատճառ` ՀՀՇ վարչության անդամների ընտրության կեղծումը կուսակցության 16-րդ համագումարում, ապագայի տեսլականի բացակայությունը և զիջողական տրամադրությունները ներկա ղեկավարության դեմ պայքարում: Հուլիսի 21-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ՀՀՇ նորընտիր վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, անդրադառնալով Կարապետ Ռուբինյանի` կուսակցությունը լքելու պատճառներին, որոնք նա շարադրել էր իր նամակում, նշել է, որ Ռուբինյանի մեղադրանքները վարչության ընտրությունները կեղծելու վերաբերյալ անհիմն են:
Հուլիսի 17-ին Երևանում կայացավ նաև Արմենական-Ռամկավար ազատական կուսակցության երկրորդ համագումարը: Համագումարի ժամանակ զեկույցով հանդես եկավ կուսակցության ղեկավար Հակոբ Ավետիքյանը, որը ներկայացրեց կուսակցության հանրապետական վարչության գործունեությունը մեկ տարում: Ավետիքյանը նշել է, որ կուսակցության կենտրոնում գործող կուսակցական օղակների ամրապնդումն ու նորերի բացումն է: Խոսելով Հայաստանի տնտեսական և արտաքին քաղաքական իրավիճակի մասին` Ավետքիյանն ասաց, որ ընդդիմադիր և իշխանամետ դաշինքների բևեռացման պայմաններում Արմենական-Ռամկավար ազատական կուսակցությունը հանդես կգա հավասարակշռող ուժի դիրքերից:
Հուլիսի 17-ին ԵԱՀԿ անգամ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես եկան ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը հայ քաղաքագետները մեկնաբանեցին հետևյալ կերպ: «Ալմաթիում ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը հետևած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի ղեկավարության ուժի սպառնալիքի և պատերազմ սկսելու վերաբերյալ հոխորտանքներն անպատասխան չեն մնում,- հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքով, վերը ասվածը ցույց է տալիս, որ Բաքվի իշխանությունների սեփական հանրությանը հաճոյանալու նպատակով արվող ստահոդ հռետորաբանությունն այդ երկիրը տանում է փակուղի, որի հետևանքով այսօր Ադրբեջանն Ալմաթիում «դեղին քարտ» ստացավ:
Հուլիսի 18-ին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը հայտնեց, որ Ադրբեջանում ակնկալում էին, որ Ալմա-Աթայում կստորագրվի «Ղարաբաղի շրջաններից հայկական ստորաբաժանումների դուրսբերման ժամանակացույցը», իսկ Հայաստանում` հակառակը, քաղաքագետների մեծ մասը գտնում էր, որ հանդիպումը հերթական ու անցումային կլինի, որի ժամանակ ոչ մի կոնկրետ բան տեղի չի ունենա: «Արդյունքում, ինչպես հաճախ է պատահում, երկու կողմերն էլ սխալվեցին. «Ժամանակացույց» չստորագրվեց, բայց և հանդիպումն այնքան էլ անցումային չստացվեց»,- ասաց նա:
ԵԱՀԿ գագաթաժողովն Ալմաթիում ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ մի քանի կարևոր տարրեր արձանագրեց, սակայն դրանցից ոչ մեկը նորություն չէր: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Կովկասի Ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը: «ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարության մեջ ևս մեկ անգամ շեշտվեց խաղաղ գործընթացին այլընտրանքի բացակայությունը` ֆիքսելով 2010 թվականի հունիսի 18-ին Չայլու գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպը: Ադրբեջանի գերագույն ղեկավարությունն ու այդ երկրի հասարակական-քաղաքական շրջանակները հերթական անգամ ազատվեցին այն պատրանքներից, որոնք անհասկանալի պատճառով վերջին մեկուկես-երկու ամիսներին համակել էին նրանց, թե իբր հնարավոր են միակողմանի զիջումներ` առանց ստեղծված ռազմաքաղաքական իրողությունները հաշվի առնելու»,- ընդգծեց Մինասյանը:
Հուլիսի 19-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարությունը, հայտնեց, որ հնգակողմ հանդիպումը օգտակար հանդիպում էր, չնայած հնարավորություն չեղավ հնգակողմ հայտարարություն անել, ինչպես միշտ, Ադրբեջանի` ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական, դիրքորոշման պատճառով: Էդվարդ Նալբանդյանն առանձնահատուկ կարևորություն տվեց այն բանին, որ դրույթների միջև չի կարելի գերակայություն կատարել, չի կարելի ընտրովի մոտենալ այդ հայտարարությունների դրույթներին:
Նույն օրը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ այդ հայտարարությունը հասցեագրված էր ոչ միայն Ադրբեջանին, այլև հայկական կողմին, քանի որ միջնորդները միշտ ցանկանում են հավասարակշռել իրադրությունը: Մարտիրոսյանի խոսքով, այդ հայտարարությունը չի կարող որևէ ազդեցություն ունենալ հակամարտության կարգավորման վրա, դա միջնորդների հերթական հայտարարությունն է:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ Ալմաթիում Ղարաբաղի վերաբերյալ արված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների հայտարարությունն ուղղերձ է Ադրբեջանին, որպեսզի վերջինս չներկայացնի քննարկվող փաստաթղթի առանձին դրույթները որպես բանակցությունների հիմնական հարց: «Ժամանակն է, որպեսզի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունները հստակ հասցեատեր ունենան, այսինքն, որ, խոսելով Չայլու գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի մասին, նշվի միջադեպի մեղավորը»,- ասաց նա:
Հուլիսի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Բարգավաճ Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը հայտնեց, որ Ադրբեջանն, ըստ էության, 1918 թվականին ստեղծված նախագիծ է, ոչ թե պետություն: Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե որքան հավանական է Ադրբեջանի կողմից պատերազմի վերսկսումը, նա պատասխանեց, որ ադրբեջանական կողմը պատերազմ չի սանձազերծի ԼՂՀ-ի դեմ: «Իսկ եթե նման բան պատահի, այդ դեպքում հայկական զորքերը կհասնեն Կասպից ծով, ինչը ժամանակին մենք կարող էինք անել, սակայն, մեզ թույլ չտվեցին»,- ասաց նա:
Ալմաթիում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԱԳՆ ոչ պաշտոնական վեհաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպումը կարելի է կոչել կարևոր ժամանակաշրջանում ձեռք բերած արդյունքների հանրագումար, որը ներառում էր 1-2 տարիների գործընթացները, գտնում է ՀՀԿ անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Ղարաբաղյան կարգավորման մեջ ժամանակն աշխատում է ի շահ Հայաստանի, դեռ ավելին, միջազգային հանրությունն աստիճանաբար այնպիսի եզրահանգումների է գալիս, որոնք բխում են միջազգային իրավունքների նորմերից»,- ավելացրել է նա:
Հայաստանը պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններ վարել «Պետերբուրգյան առաջարկների» հիման վրա, այժմ Ադրբեջանի կողմնորոշվելու հերթն է: Այդ մասին հուլիսի 21-ին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով հայկական Սփյուռքի երիտասարդ ներկայացուցիչների` «Միասին» շարժման և «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հարցերին: «Ներկա պահին բանակցությունների սեղանին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ կատարված առաջարկներն են, որոնց առնչությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է հայտնեն իրենց դիրքորոշումները: Բանակցությունները կշարունակվեն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանն ընդունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկները»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Ներքին քաղաքական քննարկումների համար հերթական թեմա դարձավ Կոսովոյի վերաբերյալ Հաագայի դատարանի վճիռը: Հուլիսի 22-ին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հայտնեց, որ Կոսովոյի գործով ՄԱԿ Միջազգային դատարանի որոշումը դրական անդրադարձ կունենա ԼՂՀ անկախության ճանաչման վրա: Շարմազանովի խոսքով, ՄԱԿ դատարանի նման որոշումն այն բանի ցուցանիշն է, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքն աստիճանաբար գերակայում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ:
Կոսովոյի վերաբերյալ ՄԱԿ Միջազգային դատարանի որոշումը, իհարկե, կարող է դրական ազդեցություն ունենալ ԼՂՀ անկախության ճանաչման վրա: Ոչ ոք չի կարող հայկական կողմին բացատրել, թե ինչու է նման որոշումը կիրառելի Կոսովոյի, բայց ոչ Հայաստանի նկատմամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Սաֆարյանի խոսքով, հայկական կողմը պետք է ՄԱԿ Միջազգային դատարան դիմի ԼՂՀ հիմնախնդրի լուծման համար:
Հուլիսի 23-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ՀՅ Դաշնակցության (ՀՅԴ) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ ինքը ողջունում է ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ, քանի որ այն նոր լծակներ է տալիս հայ ժողովրդին ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման համար պայքարում: Հովհաննիսյանի խոսքով, Սերբիայից Կոսովոյի անկախացումն օրինական ճանաչելու մասին ՄԱԿ-ի դատարանի որոշումն արդարացի է: ««Նոր պետության ստեղծումը մեկ այլ պետությունից անջատման միջոցով չի հակասում միջազգային իրավունքնին»,- ասել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը:
Նույն օրը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց, որ Կոսովոյի գործով ՄԱԿ Միջազգային դատարանի վճռի հիմնավորումները կարելի է կիրառել ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման համար պայքարում: Զուրաբյանի խոսքով, միջազգային իրավունքը թույլ է տալիս ինքնորոշման ճանապարհով ժողովրդի անջատումը մեկ այլ պետությունից այն դեպքում, երբ այդ ժողովրդի իրավունքներն ամեն կերպ ոտնահարվել են: «Ղարաբաղի դեպքում հարկավոր է կիրառել այդ սկզբունքը, քանի որ Ադրբեջանը միշտ էլ ոտնահարել է ԼՂՀ ժողովրդի իրավունքները. ռմբակոծել է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքները, էթնիկական զտումներ իրականացրել: Միայն այդ մեթոդով կարելի է առաջ տանել ղարաբաղյան կարգավորումը, ինչը Հայաստանի ԱԳՆ-ն չի անում»,- նշեց ՀԱԿ համակարգողը:
Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի վճիռն աննախադեպ էր այն առումով, որ առաջին անգամ Միջազգային դատարանն անդրադարձել է երկու սկզբունքների` ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության հարաբերակցությանը և կայացրել է ճիշտ այն որոշումը, որը բխում է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունից: Այդ մասին հայտարարեց Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը: «Ժողովուրդների ինքնորոշումը ՄԱԿ-ի նպատակներից մեկն է, իսկ տարածքային ամբողջականությունը` ընդամենը սկզբունք` ուղղված նաև այդ նպատակին հասնելուն: Առաջնային է հենց ժողովուրդների ինքնորոշումը, և հենց սրա մասին է Հաագայի դատարանի որոշումը»,- պարզաբանեց Շավարշ Քոչարյանը:

Спустя три дня, 20 апреля после съезда партии экс-вице-спикер парламента Армении Карапет Рубинян вышел из Армянского общенационального движения (АОД). В письме Карапет Рубинян, обосновывая выход из партии, приводит несколько причин: фальсификация выборов правления АОД на 16-ом съезде партии, отсутствие видения будущего и пораженческие настроения в борьбе против нынешнего руководства страны. 21 июля на пресс-конференции в Ереване председатель нового правления АОД Арам Манукян, обращаясь к причинам выхода Карапета Рубиняна из партии, обозначенным в его письме, отметил, что обвинения Рубиняна о фальсификации выборов правления АОД беспочвенны.
17 июля в Ереване также состоялся второй съезд партии Арменакан-Рамкавар Азатакан. Во время съезда с докладом выступил руководитель партии Акоп Аветикян, который представил деятельность республиканского правления партии за год. Аветикян заметил, что в центре внимания партии была задача эффективной самоорганизации партийных структур. Говоря об экономической и внешнеполитической ситуации в Армении, Акоп Аветикян заметил, что в условиях поляризации оппозиционных и провластных блоков их партия будет выступать с позиции балансирующей силы.
17 июля главы делегаций стран-членов ОБСЕ выступили с заявлением по карабахскому урегулированию, которое армянские политики прокомментировали следующим образом. “Заявление председателей делегаций стран-членов МГ ОБСЕ является наглядным примером того, что воинственные заявления азербайджанского руководства не остаются безответными, – заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов. По словам Шармазанова, вышесказанное показывает, что воинственные заявления азербайджанского руководства, направленные на внутреннюю аудиторию, ведут эту страну в тупик, и сегодня в Алматы Азербайджану была показана “желтая карточка”.
18 июля в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net политолог Левон Мелик-Шахназарян заявил, что в Азербайджане ожидали, что в Алматы будет подписан «график вывода армянских подразделений из районов Карабаха», в Армении, наоборот, большинство политологов сочли, что встреча окажется очередной и проходной, на которой ничего конкретного не произойдет. “В итоге, как это часто бывает, обе стороны оказались неправы «График» подписан не был, но и встреча оказалась далеко не проходной”, – сказал он.
Саммит ОБСЕ в Алматы зафиксировал несколько важных элементов по переговорному процессу по карабахскому урегулированию, но, ни один из них не является новостью. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил замдиректора Института Кавказа Сергей Минасян. «В заявлении глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ еще раз было заявлено о безальтернативности мирного процесса с фиксацией инцидента у села Чайлу 18 июня 2010 года. Азербайджана и общественно-политические круги этой страны в очередной раз избавились от тех иллюзий, которые по непонятной причине в последние полтора два месяца у них появились о том, что возможны односторонние уступки без учета сложившихся военно-политических реалий», – подчеркнул Минасян.
19 июля глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя заявление глав делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по карабахскому конфликту, заявил, что пятисторонняя встреча глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и глав МИД Армении и Азербайджана в Алматы была полезной, несмотря на то, что по причине деструктивной позиции азербайджанской стороны не удалось сделать пятистороннее заявление. Эдвард Налбандян придал особое значение тому, что нельзя давать преимущество тому или иному принципу и выборочно подходить к положениям этих заявлений.
В тот же день в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net депутат фракции “Наследие” Армен Мартиросян сказал, что это заявление было адресовано не только Азербайджану, но и армянской стороне, так как посредники всегда желают сбалансировать ситуацию. По словам Мартиросяна, это заявление не может иметь никакого воздействия на урегулирование конфликта, оно является очередным заявлением посредников.
Депутат фракции партии “Процветающая Армения” Наира Зограбян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила, что в заявлении глав делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в Алматы существует определенный месидж для азербайджанской стороны о том, что нельзя выносить конкретные положения из текста обсуждаемого документа и представлять их в качестве главных вопросов переговорного процесса. “Настало время, чтобы заявления стран-сопредседателей МГ ОБСЕ имели четкие адреса, то есть, говоря об инциденте у села Чайлу, был отмечен виновный данного инцидента”, – сказала она.
20 июля на пресс-конференции в Ереване депутат партии “Процветающая Армения” Вардан Бостанджян заявил, что Азербайджан по настоящему является проектом, а не государством, созданным в 1918 году. Отвечая на вопрос журналистов, насколько вероятно возобновление военных действий Азербайджаном, он отметил, что азербайджанская сторона не пойдет на развязывание войны против НКР. “Если все же случится такое, то в этом случае армянские войска дойдут до Каспийского моря, что в свое время мы хотели сделать, но нам не позволили”, – сказал он.
Встречу в рамках неформального саммита МИД ОБСЕ в Аламаты можно назвать подведением итогов важного периода, включающего в себя процессы 1-2 лет, считает председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член правящей Республиканской партии Армении Гагик Минасян. «В карабахском урегулировании время работает на Армению, более того, международное сообщество постепенно приходит к тем выводам, которые исходят из норм международного права», – добавил он.
Армения готова вести переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта на основе “Петербургских предложений”, настал черед Азербайджана определиться. Об этом 21 июля заявил президент РА Серж Саргсян, отвечая на вопросы молодых представителей армянской Диаспоры – участников движения «Миасин» (Вместе) и программы «Вернись домой”. “На данный момент на столе переговоров лежат предложения, сделанные в ходе встречи в Санкт-Петербурге, в отношении которых Армения и Азербайджан должны высказать свои позиции”, – сказал президент Армении.
Очередной темой для внутриполитических дискуссий стал вердикт Гаагского суда по делу Косово. 22 июля секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил, что решение Международного суда ООН о признании законным отделение Косово от Сербии положительно отразится на международном признании независимости НКР. По словам Шармазанова, подобное решение суда ООН показатель того, что право народов на самоопределение постепенно преобладает над принципом территориальной целостности.
Решение Международного суда ООН по Косово, конечно, может положительно воздействовать на признании независимости НКР. Никто не может объяснять армянской стороне, почему подобное решение применимо к Косово, а не к Карабаху. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян. По словам Сафаряна, армянская сторона должна обратиться в Международный суд для разрешения проблемы НКР.
23 июля руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян на пресс-конференции в Ереване заявил, что он приветствует решение Международного суда ООН по вопросу независимости Косово, так как оно дает армянской стороне новые инструменты в борьбе за международное признание независимости НКР. По словам Ованнисяна, вердикт суда ООН о признании законным отделение Косово от Сербии является справедливым. “Создание нового государства путем отделения от другого не противоречит международному праву”, – сказал глава фракции АРФД.
В этот же день координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян на пресс-конференции в Ереване заявил, что обоснования вердикта Международного суда ООН по делу Косово можно применить в борьбе за международное признание независимости НКР. По словам Зурабяна, международное право допускает отделение народа от другого государства путем самоопределения в том случае, когда права данного народа всячески попирались. “В случае с Карабахом нужно применить этот принцип, так как Азербайджан всегда попирал права народа НКР: бомбил города Нагорного Карабаха, проводил этнические чистки. Только этим методом можно продвигать вперед карабахское урегулирование, чего не делает МИД Армении”, – отметил координатор АНК.
Решение суда ООН о законности провозглашения независимости Косово является беспрецедентным, поскольку впервые международный суд коснулся двух принципов –права народов на самоопределение и территориальной целостности, и принял решение, которое исходит из Устава ООН. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян. “Самоопределение народов одно из целей ООН, а территориальная целостность – лишь принцип, направленный на достижение этой цели. Первостепенное значение имеет право народов на самоопределение и именно об этом говорится в решении Гаагского суда”,- пояснил Шаварш Кочарян.