Մինչև տարեվերջ Նովոռոսիյսկում կտեղադրվի քաղաքի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Գուրգեն Նաջարյանի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողը: Հենց Նաջարյանն է հիմնադրել ծովափնյա ճեմուղին իր այսօրվա տեսքով, որը դարձել է քաղաքի այցեքարտը: Հուշակոթողի տեղադրման մասին որոշումը կայացրել է քաղաքապետ Վլադիմիր Սինյագովսկին: Այն նախատեսվում է տեղադրել մինչ 2010 թվականի ավարտը:
Ըստ «Քաղաք» ընկերությունների խմբի գլխավոր ճարտարապետ Ալեքսանդր Իզմոդենովի, դեռ հայտնի չէ, թե ինչ տեսք կունենա ապագա հուշակոթողը:
Ինչպես հայտնում է Նովոռոսիյսակի վարչակազմի մամլո ծառայությունը, Գուրգեն Նաջարյանը կարևորում էր «հողի ճարտարապետությունը»: Հենց Նաջարյանին է Նովոռոսիյսկը պարտական հիմնական ճեմուղով, որը հիմնադրվեց դեռևս 1946 թվականին, սակայն սկսեց զարգանալ հիմնականում նրա օրոք, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:

В Новороссийске установят памятный знак бывшему главному архитектору Гургену Наджаряну. Именно он положил начало Новороссийской набережной в её сегодняшнем виде, сделав набережную визитной карточкой Новороссийска. Решение об установке мемориала принял глава города Владимир Синяговский. Установить его планируется до конца 2010 года.
По словам главного архитектора группы компаний «Город» Александра Измоденова, о том, какая форма будет у памятника, пока неизвестно.
Как сообщает пресс-служба администрации Новороссийска, Гурген Наджарян много внимания уделял «архитектуре земли». Именно ему Новороссийск обязан парковой магистралью, которая была заложена еще в 1946 году, но развиваться начала, в основном, в его бытность, передает информационный центр газеты армян России «Еркрамас».