26 Հուլիս 2010 - 09:15 AMT
Կոսովոյի վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումը ցույց է տալիս, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքն առաջնային է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը:
Ըստ Նիկոյանի, վերոնշյալ սկզբունքները չեն հակասում միմյանց, քանի որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը գործում է այն դեպքում, երբ ՄԱԿ-ի մի պետությունը հավակնում է մեկ այլ պետության տարածիք վրա: «Իսկ ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքը գործում է այն դեպքում, երբ ազգային փոքրամասնությունն իր իրավունքների ոտնահարման պատճառով և ըստ միջազգհային օրենսդրության անջատվում է ու ստեղծում սեփական պետություն»,-ասել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Ինչպես նշել է Նիկոյանը, Ադրբեջանի նախագահը պետք է եզրակացություն անի Կոսովոյի նախադեպից, քանի որ միջազգային պրակտիկայում մեծապես կարևորվում է ժողովրնդերի ինքնորոշման իրավունքը, ոչ թե տարածքային ամբողջականությունը: «Ադրբեջանական հանրության աչքում ներկայացնելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը որպես գերակայող բանակցություններում և, միևնույն ժամանակ, չկարողանալով արդարացնել հանրության հույսերը, Իլհամ Ալիևը ստիպված կլինի պատասխան տալ իր երկրի հանրության առջև»,-ասել է Սամվել Նիկոյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է նաև, որ Հայաստանի խորհրդարանը կօգտագործի Հաագայի դատարանի որոշումը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման համար:
Նիկոյանը նաև աննպատակահարմար համարեց ԼՂՀ անկախության ճանաչումը Հայաստանի կողմից այս պահի դրությամբ, սակայնհ լիովին չբացառեց դա ապագայի համար: Այս պահի դրությամբ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում և հայկական կողմը հավատարիմ է այդ գործընթացին: Եթե Ադրբեջանը փակուղի տանի բանակցային գործընթացը, շարունակի խախտել հրադադարի ռեժիմը, ապա Հայաստանը կարող է ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: Ըստ իս, դա հայկական կողմի հավանական քայլերից մեկն է»,-ասել է Նիկոյանը:

Вердикт Гаагского суда по Косово показывает, что принцип права народов на самоопределение главенствует над принципом территориальной целостности. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян.
По словам Никояна, вышеуказанные принципы не противоречат друг другу, так как принцип территориальной целостности действует в том случае, если одно государство ООН посягает на территорию другого государства. “А право народов на самоопределение действует в том случае, когда этническое меньшинство после попирания своих прав в соответствии международным законодательством отделяется и создает собственное государство”, – сказал вице-спикер армянского парламента.
Как заметил Никоян, президент Азербайджана должен сделать вывод из косовского прецедента, поскольку в международной практике придается большое значение принципу права народов на самоопределение, а не территориальной целостности. “Представляя перед азербайджанским обществом принцип территориальной целостности как приоритетный в переговорах и в тоже время, не сумев оправдать надежды общества, Ильхам Алиев вынужден будет ответить за это перед общественностью своей страны”, – подчеркнул Самвел Никоян.
Вице-спикер НС РА также заметил, что парламент Армении будет использовать вердикт Международного суда ООН по Косово в разных международных структурах для достижения международного признания независимости НКР.
Никоян также посчитал нецелесообразным признание независимости НКР Арменией на данный момент, но в тоже время не исключил это в будущем. “На данный момент процесс карабахского урегулирования идет в рамках МГ ОБСЕ, и армянская сторона придерживается этого. Если Азербайджан заведет переговорный процесс в тупик, продолжит нарушать режим прекращения огня в зоне карабахского конфликта, то Армения может признать независимость НКР. По моему мнению, это один из вероятных шагов армянской стороны”, – скзал Никоян.