Ղարաբաղյան կարգավորման միակ ընդունելի սկզբունքները մադրիդյան սկզբունքներն են, իսկ բոլոր մնացածները միայն առաջարկներ են: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը:
Նիկոյանի խոսքով, ներկա պահին գոյություն ունեն Մադրիդյան սկզբունքներն ու Սանկտ-Պետերբուրգյան առաջարկները: «Այսինքն, այդ առաջարկներն ուղղված են Մադրիդյան սկզբունքների արդյունավետ իրագործմանը»,- ասել է Նիկոյանը: Այսպես կոչված նորացված մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ Նիկոյանը նկատել է, որ դրանք պարզապես գոյություն չունեն, և ադրբեջանական կողմից բացի ոչ ոք դրանց մասին լրջորեն չի խոսում:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե որքանով է հավանական ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսումը, Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ պատերազմի հավանականությունը միշտ պահպանվում է, և եթե հայկական կողմը խաղաղություն է ցանկանում, ապա պետք է միշտ պատրաստ լինի պատերազմի: «Ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարություններին, պետք է նրան հարց տալ. արդյո՞ք նա պատկերացնում է, թե ինչ բան է պատերազմը, արդյոք որտե՞ղ է նա եղել ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ: Իսկ հայկական կողմից բոլորը` սկսած նախագահից և վերջացրած պաշտպանության նախարարով, անցել են ղարաբաղյան պատերազմի միջով»,- նկատել է Սամվել Նիկոյանը: Նա ավելացրել է նաև, որ պատերազմի դեպքում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինվորները պայքարելու են հանուն իրենց տան, իսկ ադրբեջանցիները` հանուն իրենց հիստերիաներից հյուսած առասպելի:

26 Июль 2010 - 11:07 AMT
Единственные приемлемые принципы карабахского урегулирования – это Мадридские принципы, а все остальные – только предложения. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян.
По словам Никояна, на данный момент существуют Мадридские принципы и Санкт-Петербургские предложения. “То есть эти предложения направлены на эффективную реализацию Мадридских принципов”, – сказал Никоян. По поводу так называемых обновленных Мадридских принципов Никоян заметил, что их просто нет и кроме азербайджанской стороны никто не говорит об этом в серьез.
Отвечая на вопрос журналистов о том, насколько вероятно возобновление военных действий в зоне карабахского конфликта, вице-спикер парламента Армении заметил, что вероятность войны всегда сохраняется, и если армянская сторона хочет мира, всегда должна быть готова к войне. “В ответ на воинственные заявления президента Азербайджана нужно ему задать вопрос: он представляет, что такое война, где был он во время карабахской войны? А с армянской стороны все, начиная с президента и заканчивая министром обороны, прошли через всю карабахскую войну”, – отметил Самвел Никоян. Он также добавил, что в случае войны солдаты Армии Обороны НКР будет бороться за свой дом, а азербайджанцы – за миф, созданный своими истериками.