«Ես շատ բացասաբար եմ վերաբերվում Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) 16-րդ համագումարում Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կատարած հայտարարությանն այն մասին, որ առանց հայ-թուրքական հարաբերությունների ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման Հայաստանն ապագա չունի»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը:
Նիկոյանի խոսքով, այդ հայտարարությունը բոլոր իմաստներով թուլացնում է հայոց պետության հիմքերը: «Թուրքական կողմը հայ-թուրքական սահմանի բացումը պայմանավորում է ԼՂՀ-ն Ադրբեջանին հանձնելով: Այսինքն, ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ՀՀ առաջին նախագահի ներկայիս դիրքորոշումը չի տարբերվում այն դիրքորոշումից, որը շարադրվել էր նրա «Պատերազմ կամ խաղաղություն» հայտնի հոդվածում»,- ասել է Նիկոյանը:
Նիկոյանը, այդուհանդերձ, հույս ունի, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իրականում այդպես չի կարծում: «Այդ հայտարարությունն ուղերձ էր առաջին նախագահի շրջապատին, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի շուրջ իր մոտեցումները չեն փոխվել, և որ իրենից չարժե ակտիվ գործողություններ ակնկալել: Այսինքն, Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր համախոհներին հասկացրեց, որ ինքը ցանկանում է թոշակի անցնել»,- ասել է Սամվել Նիկոյանը:

26 July 2010 - 13:03 AMT
Vice-Chairman of the RA National Assembly Samvel Nikoyan said that he estimates negatively the statement of Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan during the 16th congress of the Armenian National Movement that Armenia’s development is impossible without the Armenian-Turkish normalization and Karabakh conflict settlement.
The statement weakens the foundations of the Armenian state, Nikoyan told a press conference in Yerevan. “Turkey conditions the Armenian-Turkish border opening by NKR’s surrender to Azerbaijan. In other words, the current stance of Armenia’s first president on the Karabakh conflict does not differ from the one presented in his famous article – War or Peace,” said Nikoyan.
“The statement was a message for the first president’s allies that his stance on the Karabakh conflict remains unchanged and active actions should not be expected of him. In other words, Levon Ter-Petrosyan made it clear for his allies that he wants to retire,” concluded Nikoyan.