Ըստ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հատուկ ջրային փրկարարական ծառայության տվայլների, 2010-ին Հայաստանում խեղդվել է 15 մարդ, որից 6-ը` Սևանում, իսկ 9-ը Հայաստանի տարբեր ջրային տարածքներում: Այդ մասին հայտարարել է ԱԻՆ Հատուկ ջրային փրկարարական ջոկատի հրամանատար Սամվել Մկրտչյանը այսօր կայացած մամլո ասուլիսում: Նա հավելել է, որ իր ջոկատի անդամները 16 մարդ են փրկել, որոնցից չորսը մինչև 13 տարեկան երեխաներ են:
«2009-ին գրանցվել էր խեղդման 9 դեպք Սևանում և այլ ջրավազաններում: Խեղդվողների քանակի աճը կապված է սաստիկ շոգի հետ: Եվ հետո, մարդիկ ջուրն են մտնում ոչ սթափ վիճակում կամ երեկոյան, երբ փրկարարներն արդեն ավարտել են իրենց աշխատանքը»,-ասել է Մկրտչյանը:
Սակայն, ըստ նրա, ԱԻՆ կողմից հուլիսի 10-ից հետո, երբ տեղի ունեցավ վերջին դժբախտ պատահարը, անվտանգության միջոցների ուժեղացման կապակցությամբ մահացու ելքով նոր դեպքեր չեն արձանագրվել: Սակայն միջադեպերի մեծ մասը տեղի է ունենում վայրի կամ մասնավոր լողափերում, որոնք փրկարար ծառայությունը չի վերահսկում:
Սակայն, վերահսկվող տարածքներում փրկարարներն այժմ աշխատում են մինչև 23:00-ն: Այժմ Սևանում գործում է 19 փրկարարական կետ: «Ուստի աշխատեք չվտանգել ձեր կյանքը և ջուրը մտեք միայն վերահսկվող տարածքներում: Անհրաժեշտության դեպքում փրկարարներին կարելի է կանչել 1-01 հեռախոսահամարով»,-ասել է գնդապետ Մկրտչյանը:

27 Июль 2010 - 09:41 AMT
По данным Специальной водной спасательной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Армении в 2010 году утонуло 15 человек, 6 из которых погибли в озере Севан, а 9 – в водоемах различных областей Армении. Об этом сообщил командир Специального водоспасательного отряда МЧС Самвел Мкртчян на пресс-конференции 27 июля. Он добавил, что члены его отряда спасли 16 человек, четверо из которых были детьми до 13 лет.
“В 2009 году было зарегистрировано 9 случаев гибели в Севане и водоемах Армении. Рост числа утонувших в этом году в первую очередь связан с сильной жарой. К тому же, люди заходят в воду в нетрезвом состоянии или вечером, когда спасатели уже закончили свою работу”,- отметил Самвел Мкртчян.
Однако, по его словам, в связи с усилением МЧС мер безопасности после 10 июля, когда произошел последний несчастный случай, не зарегистрировано ни одного нового случая со смертельным исходом. Но большинство инцидентов происходит на диких или частных пляжах, которые не контролирует спасательная служба.
Зато на контролируемых территориях спасатели теперь работают до 23:00. Сейчас на территории озера Севан действует 19 спасательных пунктов. “Поэтому старайтесь не подвергать свою жизнь опасности и заходите в воду только на контролируемых территориях. В случае же необходимости спасателей можно вызвать по номеру 1-01”, – подчеркнул Полковник Мкртчян.