Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոն հավատում է հայ-ուկրաինական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը: «Հայաստանի հետ մեր հարաբերություններում մենք կարևորում ենք առաջին հերթին տնտեսական հարաբերությունները: 2005 թվականին ապրանքաշրջանառությունը մեր երկրների միջև կազմել է 118 մլն դոլար, իսկ 2008-ին` 310 մլն դոլար: Ցավոք, ճգնաժամի պատճառով մենք 30-40 տոկոս անկում գրանցեցինք և այժմ աշխատում ենք վերացնել ճգնաժամի հետևանքները»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է դեսպանը:
Անդրադառնալով Ուկրաինայի մասնակցությանը ՎՈՒԱՄ-ին, Ալեքսանդր Բոժկոն ընդգծել է, որ Կիևի անդամակցությունն այդ կազմակերպությանը չի խանգարում նրան լավ հարաբերություններ պահպանել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ:
Մեկնաբանելով իր պաշտոնանկության մասին լուրերը, Ուկրաինայի դեսպանը հայտնեց, որ իր դիվանագիտական առաքելության ժամկետի սպառման կապակցությամբ նա կմեկնի Հայաստանից ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին:

27 July 2010 - 09:44 AMT
Ukrainian Ambassador to Armenia Alexander Bozhko believes that the Armenian-Ukrainian relations will continue boosting.
“First of all, we attach importance to economic ties in our relations with Armenia. In 2005, the trade turnover between our countries totaled $118mln, while in 2008 – $130mln. Unfortunately, 30-40% drop has been recorded as a result of the crisis. Currently, we are trying to eliminate the crisis consequences,” the Ukrainian Ambassador to Armenia told a press conference in Yerevan.
Referring to Ukraine's participation in GUAM, Alexander Bozhko stressed that the country's membership in the organization does not prevent it from building equal relations with Armenia and Azerbaijan.
Commenting on rumors around his resignation, the Ambassador said that he will leave Armenia in September 2010 with respect to completion of the term of his diplomatic mission.