ԱՄՆ-ն աշխարհում իր ազդեցությունը պահպանելու համար կշարունակի իր զինված էքսպանսիան Մակեդոնիայից մինչև Հարավային Կորեա: Այժմ այդ գծի վրա են տեղակայված ԱՄՆ ԶՈւ շուրջ 550 000 զինվորներ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական հիմնախնդիրների ակադեմիայի փոխնախագահ Արայիկ Սարգսյանը:
Ըստ Սարգսյանի, ԱՄՆ-ն այլևս ի վիճակի չէ պահպանել տիրապետությունն աշխարհում տնտեսական ու ֆինանսական հզորության միջոցով, դրա համար նրանք այժմ օգտագործում են իրենց զինված ուժերը: «Եթե ԱՄՆ-ն շարունակի ավելացնել իր ռազմական ներկայությունն այդ գծում նաև ապագայում, ապա երրորդ համաշխարհային պատերազմը անխուսափելի կլինի: Թե որ կետից այն կսկսվի` Իրանից թե Կորեայից, արդեն այդքան էլ կարևոր չէ»,-ասել է Սարգսյանը:
Ինչպես նշել է Սարգսյանը, հավանաբար, ապագայում հնարավոր կլինեն Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները: «Մինչ օրս Իրանի դեմ պատերազմ չի սկսվել, քանի որ ԱՄՆ ղեկավարությունը հասկանում է, որ Իրանի դեպքում բլից-կրիգն անհնար է»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի շահերին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում` Սարգսյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ տարածաշրջանի բոլոր երկրները` Հայաստանը, Վրաստանն ու Ադրբեջանը իրենց արտաքին քաղաքականությունը համաձայնեցնում են ԱՄՆ-ի հետ: «Սակայն, վաղ թե ուշ Ռուսաստանին կհաջողվի վերդարձնել Հարավային Կովկասն իր ազդեցության գոտի: ԱՄՆ-ն վաճառքի կհանի իր աշխարհաքաղաքական ակտիվները տարածաշրջանում, դրանք կգնի Ռուսաստանը»,-ասել է Արայիկ Սարգսյանը:

Vice-Chairman of the Russian Academy of Geopolitical Problems Araik Sargsyan said that the U.S. will continue its military expansion from Macedonia to South Korea to preserve its influence in the world. Currently, over 550,000 soldiers of the U.S. armed forces are stationed at that line, Sargsyan told a press conference in Yerevan.
According to him, the U.S. is no longer able to preserve its supremacy in the world through economic and financial might, thus, it uses armed forces to this end. “If the U.S. continues increasing its military presence at this line, the world war III will become inevitable, and it is not important from where it will start – Iran or Korea,” said Sargsyan.
He noted that, most likely, hostilities against Iran are possible in future. “The war against Iran has not been launched up to date, as the U.S. knows that blitzkrieg is impossible in case of Iran,” noted Sargsyan.
As for the U.S. interests in South Caucasus, Sargsyan said that currently all the countries of the region – Armenia, Georgia and Azerbaijan – agree their foreign policy with the U.S. “However, sooner or later Russia will manage to regain its influence over the South Caucasus. The U.S. will offer its geopolitical assets for sale, and Russia will purchase them,” concluded Sargsyan.