ԱՄՆ-ն աշխարհում իր ազդեցությունը պահպանելու համար կշարունակի իր զինված էքսպանսիան Մակեդոնիայից մինչև Հարավային Կորեա: Այժմ այդ գծի վրա են տեղակայված ԱՄՆ ԶՈւ շուրջ 550 000 զինվորներ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական հիմնախնդիրների ակադեմիայի փոխնախագահ Արայիկ Սարգսյանը:
Ըստ Սարգսյանի, ԱՄՆ-ն այլևս ի վիճակի չէ պահպանել տիրապետությունն աշխարհում տնտեսական ու ֆինանսական հզորության միջոցով, դրա համար նրանք այժմ օգտագործում են իրենց զինված ուժերը: «Եթե ԱՄՆ-ն շարունակի ավելացնել իր ռազմական ներկայությունն այդ գծում նաև ապագայում, ապա երրորդ համաշխարհային պատերազմը անխուսափելի կլինի: Թե որ կետից այն կսկսվի` Իրանից թե Կորեայից, արդեն այդքան էլ կարևոր չէ»,-ասել է Սարգսյանը:
Ինչպես նշել է Սարգսյանը, հավանաբար, ապագայում հնարավոր կլինեն Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները: «Մինչ օրս Իրանի դեմ պատերազմ չի սկսվել, քանի որ ԱՄՆ ղեկավարությունը հասկանում է, որ Իրանի դեպքում բլից-կրիգն անհնար է»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի շահերին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում` Սարգսյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ տարածաշրջանի բոլոր երկրները` Հայաստանը, Վրաստանն ու Ադրբեջանը իրենց արտաքին քաղաքականությունը համաձայնեցնում են ԱՄՆ-ի հետ: «Սակայն, վաղ թե ուշ Ռուսաստանին կհաջողվի վերդարձնել Հարավային Կովկասն իր ազդեցության գոտի: ԱՄՆ-ն վաճառքի կհանի իր աշխարհաքաղաքական ակտիվները տարածաշրջանում, դրանք կգնի Ռուսաստանը»,-ասել է Արայիկ Սարգսյանը:

27 Июль 2010 - 10:21 AMT
США для сохранения своего влияния в мире будут продолжать свою вооруженную экспансию от Македонии до Южной Кореи. Сейчас на этой линии дислоцированы более 550 000 солдат ВС США. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель председателя Российской академии геополитических проблем Араик Саркисян.
По словам Саркисяна, США больше не способны сохранять господство в мире посредством экономической и финансовой мощи, для этого они сейчас используют вооруженные силы. “Если США продолжат увеличивать свое военное присутствие на этой линии и в будущем, то третья мировая война станет неизбежной. С какой точки она начнется – будь то Иран или Корея, уже не так важно”, – сказал зампредседателя Российской академии геополитических проблем.
Как заметил Саркисян, по всей видимости, в будущем возможны военные действия против Ирана. “До сих пор война против Ирана не началась, так как руководство США понимает, что в случае с Ираном блицкриг невозможен”, – отметил он.
По поводу интересов США в регионе Южного Кавказа Саркисян заметил, что на данный момент все страны региона – Армения, Грузия и Азербайджан, свою внешнюю политику согласовывают с Соединенными Штатами. “Но рано или поздно России удастся вернуть под свое влияние Южный Кавказ. США выставят на продажу свои геополитические активы в регионе, и их закупит Россия”, – подчеркнул Араик Саркисян.