Կոսովոյի վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումն, անշուշտ, դրական կանդրադառնա ղարաբաղյան հակամարտության վրա, սակայն, միևնույն ժամանակ, պետք չէ ակնկալել, որ դա զգալի ազդեցություն կունենա ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման վրա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
Ըստ Ալեքսանյանի, չնայած նրան, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը խորհրդատվական բնույթ է կրում, այն կայացվել է իրավական տրամաբանության շրջանակներում: «Այդ դատավճիռը լավ հիմք է հանդիսանում ղարաբաղյան խնդիրը իրավական դաշտ տեղափոխելու համար: Այս որոշումը վերջապես կբացի ադրբեջանցիների աչքերը և նրանք կհասկանան, որ ղարաբաղյան խնդիրը կարելի է լուծել իրավական դաշտում»,-ասել է Ալեքսանյանը
Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ պատգամավորը նշել է, որ հայկական կողմը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը հարմար պահի: «Պետք է հարց տալ, թե ի՞նչ արդյունք կտա ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը: Հայկական կողմը պետք է որպես հաղթաթուղթ պահի այդ քայլը Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում և օգտագործի պատեհ պահի»,-ասել է ՀՀԿ ներկայացուցիչը: Ըստ նրա, Հայաստանը կարող է օգտագործել այդ հաղթաթուղթը միայն երկու դեպքում. Երբ ադրբեջանական կողմը վերսկսի ռազմական գործողությունները կամ միջազգային հարաբերություններում բարենպաստ պայմաններ առաջանան ԼՂՀ անկախության ճանաչման համար:

28 Июль 2010 - 09:19 AMT
Вердикт Гаагского суда по Косово, конечно, положительно отразится на карабахском конфликте, но в то же время не стоит ожидать существенного воздействия на процесс международного признания независимости НКР. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Лерник Алексанян.
По словам Алексаняна, несмотря на то, что решение Международного суда ООН носит консультативный характер, оно принято в рамках юридической логики. “Этот вердикт -хорошая основа для переноса нагорно-карабахской проблемы из политического поля в правовое. Это решение, наконец, откроет глаза азербайджанцам, что карабахскую проблему можно решить в правовом поле”, – сказал он.
По поводу признания Арменией независимости НКР депутат заметил, что армянская сторона должна признать независимость Нагорного Карабаха в подходящий момент. “Нужно задать вопрос, какой будет результат от признания Арменией независимости НКР? Армянская сторона должна держать этот шаг как козырную карту в отношениях с Азербайджаном и использовать ее в нужный момент”, – подчеркнул представитель РПА. По его мнению, Армения может использовать этот козырь в двух случаях: когда азербайджанская сторона возобновит военные действия или в международных отношениях будет благоприятные условия для признания независимости НКР.