ՀՀ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները սկսել են ցրել Թեղուտի անտառահատման դեմ շարժման ակտիվիստների հանրահավաքը ՎՏԲ Բանկ (Հայաստան) կենտրոնական գրասենյակի մոտ: Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը իրադարձությունների վայրից, հանրահավաքի մասնակիցները շրջափակել են բանկի մուտքը և հանդիպում են պահանջում բանկի ղեկավարության հետ: Նրանք մեղադրում են ՎՏԲ Բանկ (Հայաստան)-ին «Հայկական պղինձ» նախագծի ֆինանսավորման համար, որի նպատակն է Թեղուտոի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի մշակումը:
Բողոքի ակցիա սկսելուց առաջ, ակտիվիստները զգուշացրեցին բանկի աշխատակիցներին, որ եթե բանկի ղեկավարությունը չհանդիպի նրանց հետ 10 րոպեի ընթացքում, նրանք կսկսեն բողոքի ակցիան: Ոստիկանությունն որոշ ժամանակ փորձում էր համոզել ակտիվիստներին թույլ տալ հաճախորդներին մտնել բանկ: Սակայն, ցուցարարները շարունակում էին հանդիպում պահանջել բանկի ղեկավարության հետ:
Ակտիվիստները վանկարկում էին «ՎՏԲ-ին բոյկոտ», «Մենք պատասխան ենք պահանջում», «Ամոթ ՎՏԲ-ին» և այլն: Ակտիվիստները նաև կոչ էին անում բանկի հաճախորդներն չօգտվել բանկի ծառայություններից` պատճառաբանելով դա նրանով, որ իրենց միջոցները ուղղվելու են անտառահատման: Հաճախորդներից որմանք համաձայնվում էին ցուցարարների հետ, մյուսները իրենց դժգոհությունն էին հայտնում ակտիվիստների գործողությունների վերաբերյալ:

28 Июль 2010 - 09:31 AMT
Представители правоохранительных органов РА начали разгон демонстрантов у центрального офиса Банка ВТБ (Армения) в Ереване. Активисты движения против вырубки Техутского леса собрались сегодня у центрального офиса Банка ВТБ (Армения) в Ереване. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net с места событий, митингующие заблокировали вход в банк и требуют встречи с руководством банка. Они обвиняют Банк ВТБ (Армения) в финансировании "Проекта армянской меди" (ACP), направленного на вырубку леса в целях разработки Техутского медно-молибденового месторождения в Лорийской области Армении.
Перед тем, как начать акцию активисты предупредили сотрудников банка о том, что если руководство банка не встретится с ними в течение 10 минут, они начнут акцию протеста. Полиция некоторое время пыталась убедить активистов пропускать клиентов в банк. Однако демонстранты продолжали требовать встречи с руководством банка.
Активисты выкрикивают лозунги “Бойкот ВТБ”, “Мы требуем ответа”, “Позор ВТБ” и др. Также активисты призывают клиентов банка не пользоваться его услугами, мотивируя это тем, что их деньги пойдут на вырубку деревьев. Некоторые из клиентов соглашаются с митингующими, другие выражают недовольство действиями активистов.