«Ժառանգության» ու Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վերջին համագումարները ցույց են տալիս, որ երկու քաղաքական ուժերը պատրաստվում են ընտրությունների և այժմ որոշում են ներկուսակցական կազմակերպչական հարցեր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
Ալեքսանյանն, անդրադառնալով Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթին ՀՀՇ-ի 16-րդ համագումարում, բնութագրել է այն որպես վերադարձ «ակունքներին»: «Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վերադարձավ այն դիրքորոշմանը, որը նա շարադրել էր 1997թ. «Պատերազմ կամ խաղաղություն» հոդվածում»,-նշել է նա: Պատգամավորըր հավելեց նաև, որ Հայ ազգային կոնգրեսում կան ուժեր, օրինակ, «Հանրապետություն« կուսակցությունը, որոնք համաձայն չեն այդ դիրքորոշման հետ:
Անդրադառնալով ՀՀԿ գործունեությանը` Ալեքսանյանն ասել է, որ Հանրապետական կուսակցությունը բավարար ռեսուրսներ ունի ընտրություններում ձայների մեծամասնություն ստանալու համար: «Սակայն մեզ համար այդքան էլ կարևոր չէ ստացած ձայների քանակը, որքան համագործակցուիթյունը խորհրդարանական այլ ուժերի հետ, որոնք առավել մոտ են իրենց ծրագրերով»,-ասել է Լեռնիկ Ալեքսանյանը:

Recent conventions of Heritage and Armenian National Movement (ANM) prove both parties are preparing themselves for elections, with inter-party organizational tasks being fulfilled at the moment, RPA parliamentary group member Lernik Alexanyan stated.
Commenting on the first RA president Levon Ter-Petrossian’s speech at 16th ANM congress, Lernik Alexanyan characterized it as a return to roots. “In Karabakh conflict settlement issue, Levon Ter-Petrossian returned to the position expressed in 1997’s War or Peace article,” Alexanyan noted, adding that many forces in ANC would disagree with that position.
Dwelling on future RPA activities, Alexanyan stated that the party has enough resources to receive the majority of voices at the elections. “However, our priority is collaboration with other parliamentary forces, adhering to positions similar to ours,” RPA parliamentary group member concluded.