«Ժառանգության» ու Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վերջին համագումարները ցույց են տալիս, որ երկու քաղաքական ուժերը պատրաստվում են ընտրությունների և այժմ որոշում են ներկուսակցական կազմակերպչական հարցեր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
Ալեքսանյանն, անդրադառնալով Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթին ՀՀՇ-ի 16-րդ համագումարում, բնութագրել է այն որպես վերադարձ «ակունքներին»: «Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վերադարձավ այն դիրքորոշմանը, որը նա շարադրել էր 1997թ. «Պատերազմ կամ խաղաղություն» հոդվածում»,-նշել է նա: Պատգամավորըր հավելեց նաև, որ Հայ ազգային կոնգրեսում կան ուժեր, օրինակ, «Հանրապետություն« կուսակցությունը, որոնք համաձայն չեն այդ դիրքորոշման հետ:
Անդրադառնալով ՀՀԿ գործունեությանը` Ալեքսանյանն ասել է, որ Հանրապետական կուսակցությունը բավարար ռեսուրսներ ունի ընտրություններում ձայների մեծամասնություն ստանալու համար: «Սակայն մեզ համար այդքան էլ կարևոր չէ ստացած ձայների քանակը, որքան համագործակցուիթյունը խորհրդարանական այլ ուժերի հետ, որոնք առավել մոտ են իրենց ծրագրերով»,-ասել է Լեռնիկ Ալեքսանյանը:

28 Июль 2010 - 09:44 AMT
Последние съезды партий “Наследие” и Армянского общенационального движения (АОД) показывают, что обе политические силы готовятся к выборам и сейчас они решают внутрипартийные организационные задачи. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Лерник Алексанян.
Алексанян, обращаясь к речи первого президента Армении Левона Тер-Петросяна на 16 съезде АОД, охарактеризовал ее как возврат к “истокам”. “В вопросе карабахского урегулирования Левон Тер-Петросян возвратился к той позиции, которая он излагал в статье 1997 года “Война или мир”, – отметил он. Депутат также добавил, что в Армянском национальном конгрессе (АНК) есть силы, например партия “Республика”, которые не согласны с этой позицией.
Обращаясь к деятельности РПА в будущем, Алексанян заметил, что у Республиканской партии достаточно ресурсов для того, чтобы получить большинство голосов на выборах. “Но для нас не так важно количество полученных голосов, сколько сотрудничество с другими силами, входящими в парламент, которые наиболее близки своими программами”, – сказал Лерник Алексанян.