28 Հուլիս 2010 - 11:42 AMT
Կարինե Դանիելյան. Պղնձամոլիբդենային հանքավայրից ակնկալվող եկամուտն անհամեմատելի է Թեղուտի անտառի կորստի հետ
«Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրից ակնկալվող եկամուտն անհամեմատելի է այն կորստի հետ, որ կկրի Հայաստանը Թեղուտի անտառի հատման դեպքում, քանի որ արդյունքում առաջիկա 5 տարինեին դա կխթանի Հայաստանի տնտեսության զարգացումը, իսկ բնակավայրի էկոհամակարգը այլևս հնարավոր չի լինի վերականգնել»,-լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի բնապահպանության նախկին նախարար, «Հանուն կայուն զարգացման» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարինե Դանիելյանը Թեղուտի անտառի հատման դեմ կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ: Ըստ նրա, հատված անտառը հարկ կլինի վերականգնել մեկ այլ վայրում, իսկ դա տասնյակ տարիների խնդիր է: «Մինչդեռ, եթե ողջ հողը փորվի, դրենաժային ջրերը իջնեն ստորին շերտեր և ավելի բարձր գտնվող անտառները կչորանան»,-ասել է Կարինե Ղազինյանը:
Ըստ նրա, պղնձամոլիբդենային հանքավայրի մշակման փոխարեն, կարելի է կրկին բացել պահածոների գործարանները և այդպիսով աշխատատեղեր ստեղծել տեղաբնակների համար: Նա ընդգծեց նաև, որ այդ վայրում եզակի կենդանիներ են տարածված, որոնք գրանցված են Կարմիր գրքում և կանհետանան Թեղուտի անտառի հատման դեպքում:
Թեղուտի անտառի հատման դեմ բողոքի ակցիա է այսօր կայացել ՎՏԲ Բանկ (Հայաստան)-ի մոտ: Ցուցարարները մեղադրում են բանկին 243 մլն դոլար վարկային միջոցներ «Հայկական պղինձ» նախագծի համար հատկացնելու մեջ:

28 Июль 2010 - 11:42 AMT
“Прибыль от разработки Техутского медно-молибденового месторождения будет намного меньше той потери, которую понесет Армения в случае вырубки Техутского леса, поскольку это поможет экономике Армении на 5 лет, а восстановить экосистему района не удастся никогда”,- заявила журналистам бывший министр экологии Армении, председатель общественной организации “Во имя стабильного развития” Карине Даниелян во время акции протеста против вырубки Техутского леса. По ее словам вырубленный лес необходимо будет компенсировать, а это дело десятков лет. “К тому же, если земля внизу будет раскопана, то дренажные воды будут спускаться вниз, и леса, расположенные выше начнут высыхать”,- отметила Карине Даниелян.
По ее словам, вместо разработки медно-молибденового месторождения можно было бы вновь открыть консервные заводы и таким образом создать рабочие места для местных жителей. Она подчеркнула также, что в этой местности водятся уникальные животные, занесенные в Красную книгу и с вырубкой Tехутского леса они исчезнут.
Акция протеста активистов против вырубки Техутского леса проходила сегодня напротив Банка ВТБ (Армения). Активисты обвиняют банк в выделении $243 млн. кредитных средств для "Проекта армянской меди" (ACP), направленного на вырубку леса в целях разработки Техутского медно-молибденового месторождения в Лорийской области Армении.