Կոսովոյի նախադեպը կիսել է փորձագիտական հանրության կարծքիը երկու մասի` մի մասը հանդես է գալիս ազգերի ինքնորոշման իրավունքի օգտին, մյուս մասը` տարածքային ամբողջականության օգտին: Նրանք բոլորը իրավացի են: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ Ադիբեկյանի, այս դեպքում ամեն ինչ ուժն է որոշում: «Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում հայկական կողմն ուժային գերազանցություն ունի»,-ասել է սոցիոլոգը:
Ներկայացնելով «Սոցիոմետր» կենտրոնի սոցիոլոգիական հետազոտությունները, որ արվել են ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների շեմին, Ադիբեկյանը նշել է, որ Արցախի բնակչության 85 տոկոսը կողմ է անկախությանը, 15 տոկոսը անհրաժեշտ է համարում փոխընդունելի լուծում գտնելը և միայն 0,1 տոկոսն է իր ապագան պատկերացնում Ադրբեջանի կազմում: «Հավանաբար, դա այն մարդիկ են, որոնք բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել խորհրդային իշխանության օրոք»,-նշել է նա: Ահարոն Ադիբեկյանը հավելել է նաև, որ ժամանակի հետ Լեռնային Ղարաբաղում նվազում է Հայաստանին միանալաու կողմնակիցների թիվը: «Մեր հարցման արդյունքում հարցման ենթարկվածների միայն 33 տոկոսն է հանդես գալիս Հայաստանին միանալու օգտին, 67 տոկոսը գերադասում է անկախությունը»,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Ադիբեկյանը ներկայացրել է Ադրբեջանում ամերիկյան մի ընկերության վերջին սոցիոլոգիական հետազոտությունների արդյունքները, որոնց համաձայն, ադրբեջանական բնակչության կեսից պակասն է հավատում, որ ԼՂՀ-ն կլինի Ադրբեջանի կազմում: «Սա ադրբեջանական բնակչության շրջանում պարտվողական տրամադրությունների վառ օրինակ է, ինչը սառը ցնցուղի դեր կատարեց այդ երկրի ղեկավարության տաք գլուխների համար»,-ասել է սոցիոլոգը:

29 July 2010 - 10:03 AMT
Director of Sociometer center Aharon Adibekyan said that the Kosovo precedent has divided the expert community's opinion: a part of it stands for the people's right to self-determination, while the other part – for territorial integrity. “All of them are right,” Adibekyan told a press conference in Yerevan.
According to Adibekyan, in this case all depends on force. “Armenia has a force advantage in the Karabakh conflict settlement,” the Armenian sociologist said.
Presenting the results of sociological researches conducted by Sociometer center during the parliamentary elections in NKR, Adibekyan noted that 85% of NKR's population stands for independence, while 15% of it believes that a mutually acceptable solution should be achieved among the sides to the conflict, and only 0.1% of NKR's population sees its future within Azerbaijan's composition. “Possibly, these people held senior posts during the Soviet era,” said Adibekyan, adding that the number of those who support reunification with Armenia is decreasing in Karabakh with the lapse of time. “According to the results of our researches, only 33% of population supports reunification with Armenia, while 67% – independence,” noted Adibekyan.
At the same time, Adibekyan presented the results of recent sociological researches by an American company in Azerbaijan. According to them, less than half of the Azerbaijani population believes that NKR will be within the composition of Azerbaijan. “It is an obvious case of defeatist moods among the Azerbaijani population, what has become a cold shower on hot heads of Azerbaijani leaders,” concluded Aharonyan.