29 Հուլիս 2010 - 10:05 AMT
Հայաստանի, Վրաստանի և Իրանի հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունները համագործակցություն են սկսում
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարում են հաշմանդամության վերաբերյալ շարադրությունների, էսսեների և հոդվածների մրցույթ: Այս մասին հուլիսի 29-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան մշակույթի հարցերով խորհրդական Մոհամադ Շաքիբանը:
Մրցույթին մասնակցելու համար դիմումներն ընդունվում են մինչև նոյեմբերի 15-ը: Մրցույթին կարող է մասնակցել յուրաքանչյուր հայաստանաբնակ, անկախ տարիքից և մասնագիտությունից:
Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն Հաշմանդամների միջազգային օրը` դեկտեմբերի 3-ին: «Հաշմանդամներին հիշում են միայն այդ օրը, և մրցույթը խթան կդառնա, որպեսզի բնակչությունը հետաքրքրվի հաշմանդամ մարդկանց հիմնախնդիրներով», – ընդգծել է «Ունիսոն» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Ալավերդյանը:
Նա հայտնել է նաև մեկ այլ ծրագրի մեկնարկի մասին, որն իրականացվում է Նորվեգիայի կառավարության աջակցությամբ: Այդ ծրագիրը նախատեսում է Հայաստանի, Վրաստանի և Իրանի հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների միջև համագործակցության ամրապնդման և փորձի փոխանակման տարբեր միջոցառումներ: «Այդ համագործակցությանը կօգնի նաև չորս լեզվով կայքէջի ստեղծումը, որտեղ տեղադրվելու են տեղեկություններ նշված երկրներում հաշմանդամների հիմնախնդիրների լուծման միջոցների մասին, համեմատական վերլուծություններ և այլ օգտակար տեղեկատվություն», – ընդգծել է Արմեն Ալավերդյանը:

29 Июль 2010 - 10:05 AMT
Посольство Исламской Республики Иран в Армении и общественная организация “Унисон” объявляют конкурс сочинений, эссе и статей на тему инвалидности. Об этом сообщил советник по вопросам культуры посольства Иранской Исламской Республики в Армении Мохаммад Шакибан на пресс-конференции 29 июля.
Заявки на конкурс будут приниматься до 15 ноября. Принять участие в конкурсе может любой житель Армении, независимо от возраста и профессии.
Итоги конкурса будут подведены 3 декабря в Международный день инвалидов. “О людях с инвалидностью в обществе вспоминают только в этот день, и конкурс станет стимулом для населения заинтересоваться проблемами людей с инвалидностью”,- подчеркнул председатель общественной организации “Унисон” Армен Алавердян.
Он сообщил также о начале другой программы, осуществляемой при поддержке правительства Норвегии. Эта программа предполагает проведение различных мероприятий по обмену опытом и укреплению сотрудничества между организациями по защите прав людей с инвалидностью Армении, Грузии и Ирана. “Этому сотрудничеству поможет также создание 4-язычного сайта, на котором будут выставляться сведения о способах решения главных проблем людей с инвалидностью в этих странах, сравнительные анализы и другая полезная информация”, – подчеркнул Армен Алавердян.