Հայաստանը պետք է դուրս գա Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացից, որպեսզի ԼՂՀ-ն ու Ադրբեջանը իրենք լուծեն իրենց հարցերը: Հայաստանը պետք է միայն հանդես գա որպես Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավոր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ Ադիբեկյանի, այդ քայլով Հայաստանը այլևս չի ընկալվի որպես «ագրեսոր» և հնարավորություն կտա ԼՂՀ-ին ինքնուրույն վճռելու իր ճակատագիրը : «Այդ դեպքում ղարաբաղյան խնդիրը կդիտարկվի որպես Ադրբեջանի ներքին հարց: Ադրբեջանական կողմը կբանակցի ԼՂՀ-ի հետ, իսկ Հայաստանը կերաշխավորի Արցախի բնակչության անվտանգությունը»,-ասել է սոցիոլոգը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանը իրավասու կլինի երաշխավորել ԼՂՀ բնակչության անվտանգությունը, եթե ղարաբաղյան խդնիրը դիտարկվի որպես Ադրբեջանի ներքին հարց` Ադիբեկյանն ասել է, որ, անկասկած, հայկական կողմը նման իրավունք կունենա: «Ադրբեջանը էթնիկ զտումներ է արել Ղարաբաղում, և Հայաստանը բոլոր իրավունքներն ունի երաշխավորելու ԼՂՀ բնակչության անվտանգությունը բանակցությունների ընթացքում»,-ասել է Ահարոն Ադիբեկյանը: Նա նաև հավելել է, որ նման մոտեցումն ընդունելի է նաև Լեռնային Ղարաբաղի համար: «Եթե հանրաքվե անցկացնենք, ապա ԼՂՀ բնակչության 90 տոկոսը կողմ կլինի դրան»,-ասել է Ադիբեկյանը:
Ինչպես նշել է Ադիբեկյանը, ԼՂՀ-ն միևնույն է չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: «Իլհամաթն ու Լեռնային Ղարաբաղը չեն կարող գոյակցել նույն պետության կազմում»,-ասել է նա:

29 July 2010 - 10:11 AMT
Armenia has to withdraw from Karabakh negotiation process, to enable NKR and Azerbaijan to resolve the issue between themselves, according to the head of Sociometer center Aharon Adibekyan .
“Withdrawal from negotiation process will alter Armenia’s image of an “aggressor”, also offering Karabakh a possibility to make own decisions on its fate,” Aharon Adibekyan stated at news conference in Yerevan. “In this case, Karabakh conflict will be regarded as an internal issue to be negotiated between NKR and Azerbaijan, with Armenia acting as Artsakh population security guarantor.”
In reply to PanARMENIAN.Net reporter’s question on Armenia’s right to guarantee NKR population safety in the case indicated, Aharon Adibekyan stated, “There was a time when Azerbaijan committed acts of ethnic cleansing in Karabakh, so Armenia is entitled to the right to become Artsakh security guarantor in the course of talks.” As he noted, the position expressed would be acceptable to Karabakh population.
“NKR cannot be a part of Azerbaijan,” Adibekyan stressed, adding “it’s impossible for “Ilhamat” and NKR to coexist in the framework of one state.”