30 Հուլիս 2010 - 08:39 AMT
Ատոմ Էգոյանը մտադիր է թուրք ռեժիսորների հետ համատեղ ֆիլմ նկարահանել Օրհան Փամուկի «Ձյունը» վեպի հիման վրա
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը մտադիր է թուրք ռեժիսորների հետ համատեղ ֆիլմ նկարահանել թուրք գրող, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկի «Ձյունը» վեպի հիման վրա, հաղորդում է թուրքական «Հյուրիեթ» թերթը: «Ինձ համար շատ հաճելի կլինի ֆիլմ նկարահնել Օրհան Փամուկի վեպի մոտիվներով: Իսկ համատեղ նախագիծը թուրք գործընկերների հետ լավ քայլ կլինի Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև երկխոսության հաստատման ճանապարհին»,-ասել է Էգոյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հարցին` կանադահայ ռեժիսորը նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է խոսեն 1915 թվականի իրադարձությունների մասին առանց միջնորդների: «Քանի դեռ մենք դա չենք անում, Արևմուտքը կօգտագործի մեր վերքերը քաղաքական նպատակով»,-ասել է Էգոյանը:
Անդրադառնալով հայ և թուրք ժողովրդների միջև այժմյան հարաբերություններին` Էգոյանն ասել է, որ սահմանի բացումը Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև կարևոր քայլ կլինի խաղաղ ապագայի ճանապարհին: «Սահմանի բացումը կամրապնդի խաղաղությունը տարածաշրջանում և պայմաններ կապահովի երկխոսության համար»,-ասել է ռեժիսորը:

30 Июль 2010 - 08:39 AMT
Атом Эгоян намерен совместно с турецкими режиссерами снять фильм на основе романа Орхана Памука“Снег”
Канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян намерен совместно с турецкими режиссерами снять фильм на основе романа турецкого писателя, лауреата Нобелевской премии Орхана Памука “Снег”, сообщает турецкая газета Hürriyet. “Мне будет очень приятно снять фильм по мотивам романа турецкого писателя Орхана Памука. А совместный проект с турецкими коллегами будет хорошим шагом к диалогу”, – подчеркнул Эгоян.
Обращаясь к вопросу Геноцида армян, канадский кинорежиссер отметил, что Армения и Турция должны говорить о событиях 1915 года друг с другом без посредников. “Так как мы этого не делаем, Запад будет использовать наши раны в политических целях", – сказал Эгоян.
Говоря о нынешней ситуации между турецким и армянским народами, Эгоян сказал, что открытие границы между Турцией и Армении является важным шагом на пути к мирному будущему. "Открытие границы укрепит мир в регионе и обеспечит условия для диалога", – сказал режиссер.