ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակ է հղել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ջոն Թաներին: Նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Դիմում եմ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ հավանական զեկույցի առնչությամբ, որը նախատեսվում է պատրաստել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում: Անկեղծ ասած զարմացած եմ, որ նման քայլը կարող էր տեղի ունենալ առանց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամների հետ համապատասխան խորհրդակցության:
Ինչպես հայտնի է, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Մեր համոզմամբ, նկատի ունենալով բանակցությունների գաղտնիությունը, առանձնահատկությունները եւ զգայուն բնույթը, Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափից դուրս կայացած նախաձեռնությունները, նույնիսկ բարի մտադրությամբ, բանակցային գործընթացը վտանգելու եւ միջնորդական ջանքերը խափանելու մեծ ներուժ ունեն: Հետեւաբար, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ կապված որեւիցե նախաձեռնություն ցուցաբերելուց առաջ անհրաժեշտ է խորհրդակցել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ` հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ են հանդիսանում»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը տարբեր միջազգային ատյաններում բարձրացնելու Ադրբեջանի փորձերը նպատակաուղղված են հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի սեփական ընկալման տարածմանը` անտեսելով համանախագահների կողմից հռչակած` հակամարտության կարգավորման հիմք հանդիսացող սկզբունքների ամբողջականությունը: Հատկանշական է, որ համանախագահ երկրները դեմ քվեարկեցին 2008 թ. մարտին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ադրբեջանի առաջարկած բանաձեւին` պարզաբանելով, որ այն «ընտրողաբար քարոզում է (հակամարտության կարգավորման) միայն որոշակի սկզբունքներ` բացառելով մյուսները»:
Նամակում ասվում է նաև, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ, հուլիսի 17-ին, Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Բեռնար Կուշները եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Ստեյնբերգը հանդես եկան հայտարարությամբ, որով վերահաստատեցին 2010թ. հունիսի 26-ին Մուսկոկայում կայացած Մեծ ութնյակի գագաթաժողովում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարած հակամարտության կարգավորման սկզբունքներն ու տարրերը: Նրանք ընդգծեցին, որ նշված սկզբունքներն ու տարրերն ընկալվում են որպես մի ամբողջություն, եւ որեւէ փորձ` ուղղված որոշ տարրերին նախընտրություն տալուն ի հաշիվ մյուսների, անհնար կդարձնի խնդրի հավասարակշռված լուծումը: «Պատշաճ հարգանք տածելով ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նման հարգարժան կառույցի հանդեպ, մենք, այնուամենայնիվ, մեր պարտքն ենք համարում հիշեցնել, որ ոչ հեռավոր անցյալում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի զեկույցը պատճառ է հանդիսացել ընտրողական վկայակոչումների, ոչ հիմնավորված մեկնաբանությունների եւ անպատեհ շահարկումների` ինչը, կարծում եմ, որեւէ կերպ չի նպաստել կարգավորման գործընթացին օժանդակող բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը: Ես որեւէ հիմք չեմ տեսնում, թե ինչու նոր նախաձեռնությունը պետք է հանգեցնի այլ արդյունքի: Իմ կարծիքով, այս ըմբռնումով են առաջնորդվել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Ռասմուսենը եւ ՆԱՏՕ-ի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ովքեր տարբեր առիթներով իրենց զորավոր աջակցություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ձեռնարկվող ջանքերին եւ նշել, որ ՆԱՏՕ-ն ուղղակի ներգրավվածություն չունի այդ խնդրում եւ չի կարող իր սեփական դերակատարումն ունենալ միջնորդական գործընթացում:
Հիմնվելով այս նկատառումների վրա, մեծարգո պարոն Նախագահ, ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովին հորդորում եւ առաջարկում եմ զերծ մնալ ԼՂ հակամարտության հարցը քննարկելուց», ասվում է Հովիկ Աբրահամյանի նամակում, հայտնում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

30 July 2010 - 12:01 AMT
RA National Assembly speaker Hovik Abrahamyan addressed a letter to NATO Parliamentary Assembly President John Tanner, in reference to possible discussion of Nagorno-Karabakh issue at the NATO Parliamentary Assembly.
“I am surprised that such a step may have been taken without proper consultations with the members of the Armenian Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.
As is known, currently the Nagorno-Karabakh peace process runs under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen – USA, France and Russia. It is our strong conviction that given the confidentiality, specificity and delicacy of the negotiations, the initiatives held in formats other than the Minsk Group Co-Chairmanship, even with a good intent, preclude a great danger of jeopardizing the negotiation process and undermining the mediation efforts. Therefore, any initiative on the Nagorno-Karabakh conflict resolution requires prior consultations with the Co-Chair States of the Minsk Group, having in view that the USA and France are both NATO members.
The attempts of Azerbaijan to raise the Nagorno-Karabakh issue within different international formats are aimed at advertising Azerbaijan’s own perception of the conflict resolution with disregard of the entirety of principles proclaimed by the Co-Chairs as the basis for the conflict resolution. It is worth mentioning that the Co-Chair countries voted against the resolution proposed by Azerbaijan at the UN General Assembly session in March 2008, by stating that the “resolution selectively propagates only certain of the principles [of the conflict resolution] to the exclusion of others”.
Just a few days ago, exactly on July 17, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergei Lavrov, Minister of Foreign Affairs of France Bernard Kouchner, and Deputy Secretary of State of the United States of America James Steinberg issued a statement where they reconfirmed the principles and elements of the conflict resolution stated by the Presidents of the OSCE Minsk Group’s Co-Chair countries at the G8 Summit convened on June 26, 2010 in Muskoka. They once more stressed the point that the mentioned principles and elements have been conceived as an integrated whole and that any attempt to give preferences over other principles would make it impossible to achieve a balanced solution.
With due respect to such an authoritative organization, as the NATO Parliamentary Assembly, we consider it our duty to remind that not in the distant past we had already experienced that the NATO PA report on Nagorno-Karabakh had provoked selective references, unsubstantiated interpretations, and wrong speculations. I believe that the report in no way has contributed to the creation of a favorable environment for the settlement process. I do not see any reason why this new initiative may yield a different result. It was due to the clear understanding of the sensitivity of the issue that the Secretary General Rasmussen and other NATO high ranking officials voiced their strong support for the efforts of the OSCE Minsk Group on different occasions and stressed that NATO did not have direct involvement in the issue nor did it play a role of its own in the mediation process.”
“Based on these concerns, I would like to strongly advise and suggest that the NATO Parliamentary Assembly refrain from addressing the issue on the Nagorno-Karabakh conflict,” the letter concluded.