Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամը Տաթևի վանքային համալիրի վերակառուցման ծրագրի իրագործման շրջանակներում դեպի Տաթևի վանք տանող ամենաերկար ճոպանուղու անվան ընտրության մրցույթ էր կազմակերպել: Հալիձոր և Տաթև գյուղերի (Սյունիքի մարզ) բնակիչներն ակնարկներ են պատրաստել, որոնցում ներկայացրել են իրենց տեսակետն այն առնչությամբ, թե ինչպես ճոպանուղին կփոխի իրենց կյանքը:
Մրցույթի մասնակիցների համար տարիքային սահմանափակում չէր առաջադրվել, և մասնակցեցին ինչպես դպրոցականներ, այնպես էլ ուսուցիչներ: Առաջին տեղը զբաղեցրած մասնակիցը համակարգիչ ստացավ` ճոպանուղու համար առաջարկելով «Արծվի թևեր» անվանումը: Առաջարկվել էին նաև «Հալիվուդ», «Բարձրակետ», «Արծվի թռիչք», «Ծիածան», «Տաթև» անունները:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱՄՀ մամլո քարտուղար Զառա Ամատունին, այս մրցույթն առաջին հերթին նպատակաուղղված է այն բանին, որպեսզի վանքի մերձակա գյուղերի բնակիչներին ներգրավի տարածաշրջանում տուրիզմի զարգացման ծրագրի մեջ:
Հալիձորի գյուղապետ Սամվել Ասրյանը նշեց, որ ճոպանուղու կառուցման արդյունքում գյուղում նոր աշխատատեղեր կհայտնվեն: «Սկսած խորհրդային ժամանակներից մեր գյուղը շատ բնակիչներ են լքել, մեկնել են գումար վաստակելու: Իսկ այժմ աշխատատեղերի խնդիրը կլուծվի: Մենք լավատեսությամբ ենք վերաբերվում այս նախագծին»,- ասաց գյուղապետը:

30 Июль 2010 - 13:49 AMT
Фонд национальной конкурентоспособности Армении в рамках реализации программы по реконструкции монастырского комплекса Татев организовал конкурс для выбора названия самой длинной канатной дороги, ведущей к Татевскому монастырю. Жители сел Алидзор и Татев (Сюникоской области) подготовили очерки, в которых представили свое видение относительно того, как канатная дорога изменит их жизнь.
Для участников конкурса не было предъявлено возрастного ограничения и в нем приняли участие как школьники, так и учителя. Призер первого места получил компьютер, предложив для канатной дороги название “Крылья орла”. Были предложены названия “Аливуд”, “Высшая точка”, “Полет орла”, “Радуга”, “Татев”.
Как в беседе с журналистами отметила пресс-секретарь ФНК Армении Зара Аматуни, данный конкурс в первую очередь нацелен на то, чтобы вовлечь жителей близлежащих к монастырю сел в программу развития туризма в регионе.
Глава сельской администрации Алидзора Самвел Асрян отметил, что со строительством канатной дороги в селе появятся новые рабочие места. “Начиная с советских время наше село покинуло много жителей, которые уехали на заработки. Сейчас же будет решена проблема рабочих мест. Мы с оптимизмом смотрим на этот проект”,- сказал глава сельской администрации.