Ռուսաստանն ու Հայաստանը մտադիր են արձանագրություն ստորագրել, որով փոփոխություններ կկատարվեն Հայաստանի տարածքում գտնվող ռուսական ռազմակայանի մասին պայմանագրում: Սույն արձանագրության ստորագրման մասին առաջարկը ՌԴ նախագահին ներկայացնելու մասին Հայաստանի կառավարության որոշումը գտնվում է նախարարների գրասենյակի նորմատիվ ակտերի տվյալների բանկում: Արձանագրության նախագծի համապատասխան, «Հայաստանի տարածքում գտնվող ռուսական ռազմակայանը բացի Ռուսաստանի Դաշնության ՌԴ շահերի պաշտպանության գործառույթներից Հայաստանի զինված ուժերի հետ համատեղ ապահովում է այդ հանրապետության անվտանգությունը»:
Նշված նպատակներին հասնելու համար Ռուսաստանը «աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանը ժամանակակից ու համատեղելի սպառազինությամբ, ռազմական (հատուկ) տեխնիկայով ապահովմանը», ասվում է արձանագրության նախագծում: Փաստաթղթի համաձայն, «ռուսական ռազմակայանի ռազմական կազմավորումների ընդունումն իրականացվում է կողմերի փոխադարձ պայմանավորվածությունների, 1992թ. մայիսի 15-ի Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի, 1997թ. օգոստոսի 29-ի ՌԴ ու ՀՀ միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության մասին պայմանագրի հիման վրա և կողմերի օրենսդրությանը համապատասխան»:

Россия и Армения намерены подписать протокол, которым вносятся изменения в договор о российской военной базе на территории Армении. Постановление правительства Армении о представлении президенту РФ предложения о подписании данного протокола размещено в банке данных нормативных актов кабинета министров. В соответствии с проектом протокола, "российская военная база на территории Армении кроме осуществления функций по защите интересов Российской Федерации обеспечивает совместно с вооруженными силами Армении безопасность этой республики".
Для достижения указанных целей Россия "оказывает содействие в обеспечении Армении современным и совместимым вооружением, военной (специальной) техникой", говорится в проекте протокола. Согласно документу, "прием воинских формирований российской военной базы осуществляется на основе взаимных договоренностей сторон, Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года, Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между РФ и Арменией от 29 августа 1997 года и в соответствии с законодательством сторон".