30 Հուլիս 2010 - 16:59 AMT
«Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության լավ օրինակ է»,-ասել է «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Վանիկ Վարդանյանը Ազգային մրցունակության հիմնադրամի կողմից լրագրողների համար կազմակերպված շրջայցի ժամանակ, որի ընթացքում լրագրողները ծանոթացան շինարարական աշխատանքների ընթացքին:
«Սա համապարփակ ծրագիր է, որն ուղղված է ազգային զբոսաշրջության զարգացմանը, որի արժեքն է 45 մլն դոլար, որից 20 մլն դոլարը հատկացրել են հովանավորները ի դեմս բարերար Ռուբեն և Վերոնիկա Վարդանյանի և նրանց ընկերներ հիմնադրամի, իսկ մնացած գումարի հայթայթման համար մշակվել է համապատասխան բիզնես-ծրագիր»,-ասել է Վարդանյանը:
Ըստ նրա, ծրագիրը ներառում է ճոպանուղու կառուցում, որի շինարարությունն ընթանում է արագ տեմպերով և կավարտվի հոկտեմբերի 16-ին: Նա հայտնեց նաև, որ պետությունն ակտիվորեն մասնակցում է «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրին և իր միջոցներով կվերանորոգի ճանապարհը մայրուղուց մինչև ճոպանուղու կայարան և մինչև Տաթևի վանքը: «Մայրուղուց մինչև կայարան ճանապարհն ասֆալտապատ կլինի, իսկ կայարանից մինչև վանք` գրունտային: «Պետությունը մասնակցում է նաև ենթակառուցվածքների ձևավորմանն, այս նախագիծը պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության լավ օրինակ է»,-ասել է ծրագրի ղեկավարը:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Տաթևից, ծրագրի շրջանակներում կվերականգնվի նաև Տաթևի վանքը, այդ աշխատանքները կսկսվեն 2011 թվականին և կավարտվեն 2013-ին: «Դա կլինի միաժամանակ և վանական համալիր, և զբոսաշրջային, ընդ որում մեկը մյուսին չի խանգարի»,-նշել է նա;
«Վանքի վերակառուցման նախնական արժեքը 10 մլն դոլար է»,-ասել է Վանիկ Վարդանյանը: Նա հավելեց նաև, որ վանքին կից կա նաև ձիթան, որը ևս կգործարկվի ու զբոսաշրջիկներին կներկայացվի ճոպանուղու բացման օրը:

“Программа “Возрождение Татева” является хорошим примером сотрудничества государство – частный сектор”, – сказал руководитель программы “Возрождения Татева” Ваник Вартанян в рамках организованного фондом Национальной конкурентоспособности Армении пресс-тура для ознакомления с процессом строительных работ.
“Это всеобъемлющая программа, направленная на развитие регионального туризма, стоимостью в 45 млн. долларов. 20 из 45 млн. предоставили меценаты в лице фонда Рубена и Вероники Вартанян и их друзей, а для привлечения остальной части будет разработана соответствующая бизнес-программа”, – сказал Вартанян.
По его словам, программа включает строительство канатной дороги, работы по которой продвигаются активными темпами и будут завершены 16 октября. Он также сообщил, что государство принимает участие в проекте “Возрождение Татева” и на свои средства отремонтирует дорогу от магистрали до станции канатной дороги и вплоть до Татевского монастыря. “Участок дороги от главной магистрали до станции будет покрыт асфальтом, а от станции до монастыря – грунтом. “Государство принимает участие в формировании и развитии инфраструктур, и этот проект является хорошим примером сотрудничества между государством и частным сектором”, – подчеркнул руководитель программы “Возрождения Татева”.
Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net из Татева, в рамках программы также будет реконструирован Татевский монастырь, работы по которому начнутся в 2011 году и будут завершены к 2013 году. “Это будет одновременно и монастырский комплекс, и туристический, причем одно не будет мешать другому”, – отметил он.
“Предварительная стоимость реконструкции монастыря оценивается 10 млн. долларов”, – подчеркнул Ваник Вартанян. Он добавил, что при монастыре есть также маслобойня, которая будет задействована и представлена туристам в день открытия канатной дороги.