31 Հուլիս 2010 - 12:25 AMT
Սերգեյ Մինասյան. «Ռուսաստանը քաղաքական պատասխանատվություն է կրում ռազմական բախման դեպքում աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը»
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև եթե նոր արձանագրություն ստորագրվի Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմաբազաների մասին պայմանագրում փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ, ապա ռուսական կողմը պարտավորվում է աջակցել Հայաստանին` ռազմական գործողությունների ծագման դեպքում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Մինասյանի խոսքերի համաձայն, արձանագրությունը նախատեսում է նաև, որ Ռուսաստանը Հայաստանին պետք է ապահովի ժամանակակից զինատեսակներով: «Չնայած, որ ՌԴ-ի և ՀՀ-ի միջև 1997 թ. օգոստոսի 29-ին ստորագրվել է բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագիր, այնուամենայնիվ այս արձանագրությամբ ռուսական կողմը ստանձնում է իրավական և քաղաքական լրացուցիչ պատասխանատվություն` ռազմական բախման դեպքում Հայաստանին աջակցելու», – ընդգծել է նա:
Ռուսաստանն ու Հայաստանը մտադիր են ստորագրել արձանագրությունը, որով փոփոխություններ են մտցվում Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների մասին պայմանագրում: Արձանագրության նախագծի համաձայն, «Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմական բազան բացի ՌԴ շահերի իրականացման գործառույթից, ՀՀ զինված ուժերի հետ ապահովում է այդ հանրապետության անվտանգությունը»: Նշված նպատակներին հասնելու համար, Ռուսաստանը «աջակցելու է Հայաստանին` ժամանակակից ռազմական տեխնիկայով ապահովված լինելու գործում», – ասվում է արձանագրության նախագծում:

31 Июль 2010 - 12:25 AMT
Сергей Минасян: Россия берет на себя политическую ответственность содействовать РА в случае военного конфликта
Если между Арменией и Россией будет подписан новый протокол, вносящий изменения в договор о российской военной базе на территории Армении, то российская сторона обязуется оказать содействие РА в случае военных действий. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Минасян.
По словам Минасяна, протокол также предусматривает обеспечение Армении современным вооружением со стороны России. “Не смотря на то, что уже между Арменией и Россией подписан Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи от 29 августа 1997 года, этим протоколом российская сторона берет на себя дополнительную правовую и политическую ответственность в содействии РА в случае военного конфликта”, – подчеркнул он. Россия и Армения намерены подписать протокол, которым вносятся изменения в договор о российской военной базе на территории Армении. В соответствии с проектом протокола, "российская военная база на территории Армении кроме осуществления функций по защите интересов Российской Федерации обеспечивает совместно с вооруженными силами Армении безопасность этой республики". Для достижения указанных целей Россия "оказывает содействие в обеспечении Армении современным и совместимым вооружением, военной (специальной) техникой", говорится в проекте протокола.