Հուլիսի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն այցելեցին 2010 թվականի վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող սփյուռքահայ ուսուցիչները:
Ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվում է 2000 թվականից և հետզհետե ընդլայնում է աշխարհագրությունը: Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 16 երկրներից եկած 83 ուսուցիչ: Նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել է մասնակից երկրների թիվը, ընդգրկվել են նոր տարածաշրջաններ:
«Բարով եք եկել ձեր տուն», – ասել է տիկին Հրանուշ Հակոբյանը` ողջունելով ուսուցիչների այցը ՀՀ սփյուռքի նախարարություն: Այնուհետև նախարարը ներկայացրել է Հայաստան-սփյուռք գործակցության պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքները, անդրադարձել է հայապահպանության, սփյուռքի հայկական ներուժի համախմբման և հայրենադարձության բնագավառում նախարարության ձեռնարկած քայլերին:
Նախարարը կարևորել է սփյուռքի հայ համայնքների համար ուսուցիչներ պատրաստելու և վերապատրաստելու հարցը` ընդգծելով երիտասարդների հետ ակտիվ աշխատելու անհրաժեշտությունը:
Սփյուռքահայ ուսուցիչները դիտել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության մեկ տարվա գործունեության, ինչպես նաև «Արի տուն» ծրագրի մասին պատմող տեսահոլովակներ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատասխանել է նաև ուսուցիչների հարցերին: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը:

31 Июль 2010 - 12:44 AMT
30 июля министр диаспоры Грануш Акопян приняла учителей из Диаспоры, которые проходят переподготовку в Армении.
Поприветствовав гостей, министр подчеркнула, что в Министерстве диаспоры учителя находятся у себя дома. Грануш Акопян представила основные принципы государственной политики сотрудничества между Арменией и Диаспорой. Она обратилась также к предпринимаемым Министерством диаспоры шагам в направлении сохранения национальной идентичности армян, объединения внутреннего потенциала в Диаспоре и в деле репатриации.
Министр отметила важность подготовки и переподготовки учителей для армянских общин Диаспоры, подчеркнув также необходимость активной работы с молодежью.
Как отмечается в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении пресс-службы Миндиаспоры РА, в ходе встречи учителя смогли задать Грануш Акопян интересующие их вопросы.
Программа переподготовки в Армении учителей из Диаспоры осуществляется с 2000 года и постепенно расширяет свою географию. В 2010 году в программе участвует 83 педагога из 16-и стран.