Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև արձանագրության ստորագրումը, որով փոփոխություններ են մտցվում Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմաբազաների մասին պայմանագրում, նոր բան չի ներկայացնում իրենից: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցի ընթացքում ասել է քաղաքագետՍերգեյ Շաքարյանցը:
Նրա խոսքերի համաձայն, արձանագրության մեջ ընդգծելով, որ Ռուսաստանն իր ռազմաբազաներով Հայաստանի զինված ուժերի հետ համատեղ ապահովում է Հայաստանի անվտանգությունը, ոչ տարածաշրջանային ուժերին ռազմաքաղաքական ահազանգ են ուղղել: «Սակայն մեկ անգամ ևս նշեմ, որ այս արձանագրության մեջ որևէ նոր բան չկա, քանի որ ի սկզբանե ռուսական ռազմական ուժերն այդ գործառույթն իրականացնում էին», – ընդգծել է քաղաքագետը:
Ռուսաստանն ու Հայաստանը մտադիր են ստորագրել արձանագրություն, որով փոփոխություններ են մտցվում Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների մասին պայմանագրում: Արձանագրության նախագծի համաձայն, «Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմական բազան բացի ՌԴ շահերի իրականացման գործառույթից, ՀՀ զինված ուժերի հետ ապահովում է այդ հանրապետության անվտանգությունը»: Նշված նպատակներին հասնելու համար, Ռուսաստանը «աջակցելու է Հայաստանին` ժամանակակից ռազմական տեխնիկայով ապահովված լինելու գործում», – ասվում է արձանագրության նախագծում:

Подписание протокола между Арменией и Россией, которым вносятся изменения в договор о российской военной базе на территории РА, по сути, не представляет собой ничего нового. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Шакарянц.
По словам Шакарянца, стороны, подчеркнув в протоколе положение о том, что российская военная база на территории РА обеспечивает совместно с армянскими вооруженными силами безопасность Армении, скорее направили определенный военно-политический сигнал нерегиональным силам. “Но еще раз отмечу, что в этом протоколе нет нечего нового, так как изначально российская военная база выполняла эту функцию”, – подчеркнул политолог.
Россия и Армения намерены подписать протокол, которым вносятся изменения в договор о российской военной базе на территории Армении. В соответствии с проектом протокола, "российская военная база на территории Армении кроме осуществления функций по защите интересов Российской Федерации обеспечивает совместно с вооруженными силами Армении безопасность этой республики". Для достижения указанных целей Россия "оказывает содействие в обеспечении Армении современным и совместимым вооружением, военной (специальной) техникой", говорится в проекте протокола.