Բացի այդ, նա նշել է, որ ԵԱՀԿ անդամ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների Ալմաթիում արված հայտարարության մեջ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում ևս մեկ անգամ շեշտը դրվում է միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների վրա. ազգերի ինքնորոշման իրավունք, ուժի չկիրառում և տարածքային ամբողջականություն: Չափազանց կարևոր է, որ հայտարարության մեջ այդ երեք սկզբունքները դիտարկվում են որպես միասնական և շաղկապված գաղափար»,-ասել է Մհեր Շահգելդյանը:
Հուլիսի 26-ին «Դիվանագիտության ու խաղաղության երկրորդ ուղին Հարավային Կովկասում. Rondine` 14 դրույթներ հանուն խաղաղության» թեմայով խորհրդաժողովում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի ու տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը: Ըստ նրա, ժողովրդական դիվանագիտությունը կօգնի հաղթահարել անվստահության ու ատելության մթնոլորտը, որն առկա է Հարավային Կովկասի ժողովրդների միջև: Ըստ նրա, իտալական Rondine Cittadella della Pace ասոցիացիան և Rondine համալսարանը որոշել են համագործակցել Կովկասի երկրների երիտասարդների հետ: «Ասոցիացիան, հնարավորություն տալով Կովկասի տարբեր երկրների ուսանողներին սովորել Rondine համալսարանում, ստեղծում է այդ երկրների միջև համագործակցության ու երկխոսության որոշակի ձևաչափ: Ասոցիացիան ուղղակիորեն չի զբաղվում քաղաքական հարցերով, հակամարտութուններով, սակայն օգնում է շփումներ հաստատել այդ երկրների ժողովրդների միջև»,-ասել է Ստեփան Գրիգորյանը:
Նույն օրը Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը հայտարարեց, որ Կոսովոյի վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումը ցույց է տալիս, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքն առաջնային է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ: Ըստ Նիկոյանի, վերոնշյալ սկզբունքները չեն հակասում միմյանց, քանի որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը գործում է այն դեպքում, երբ ՄԱԿ-ի մի պետությունը հավակնում է մեկ այլ պետության տարածիք վրա: «Իսկ ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքը գործում է այն դեպքում, երբ ազգային փոքրամասնությունն իր իրավունքների ոտնահարման պատճառով և ըստ միջազգհային օրենսդրության անջատվում է ու ստեղծում սեփական պետություն»,-ասել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Ինչպես նշել է Նիկոյանը, Ադրբեջանի նախագահը պետք է եզրակացություն անի Կոսովոյի նախադեպից, քանի որ միջազգային պրակտիկայում մեծապես կարևորվում է ժողովրնդերի ինքնորոշման իրավունքը, ոչ թե տարածքային ամբողջականությունը: «Ադրբեջանական հանրության աչքում ներկայացնելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը որպես գերակայող բանակցություններում և, միևնույն ժամանակ, չկարողանալով արդարացնել հանրության հույսերը, Իլհամ Ալիևը ստիպված կլինի պատասխան տալ իր երկրի հանրության առջև»,-ասել է Սամվել Նիկոյանը: Նա ասաց, որ միջազգային իրավունքի տեսակետից Կոսովոյի ու ԼՂՀ-ի խնդիրների միջև ոչ մի տարբերություն չկա:
Կոսովոյի նախադեպը անհնար է կիրառել ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործում, քանի որ Կոսովոն ԱՄՆ-ի նախագիծն է: Հենց ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո Հաագայի դատարանը նման որոշում կայացրեց Կոսովոյի գործով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ աշխարհաքաղաքական խնդիրների ակադեմիայի նախագահի տեղակալ Արայիկ Սարգսյանը: Ըստ Սարգսյանի, գերտերությունները վաղուց կճանաչեին ԼՂՀ-ի անկախությունը, եթե դա բխեր նրանց շահերից: « Ղարաբաղյան խնդրի լուծումը չի բխում ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի ու Ֆրանսիայի շահերից, քանի որ լարված իրավիճակը տարածաշրջանում նրանց ներկայության երաշխիքն է»,-ասել է ՌԴ աշխարհաքաղաքական խնդիրների ակադեմիայի նախագահի տեղակալը: Ինչպես նշել է Սարգսյանը, ալբանական «թմրամաֆիան» 250 մլն դոլար է ծախսել Կոսովոյի միջազգային ճանաչման համար: «Հայ օլիգարխները պատրաստ չեն մոտավորապես նույնքան ծախսել ԼՂՀ միջազգային ճանաչման համար, քանի որ չկա ՀՀ ղեկավարության համապատասխան պետական քաղաքականություն և քաղաքական կամք»,-ասել է նա: Սարգսյանը նշել է, նաև, որ ԼՂՀ անկախությունը կճանաչվի միայն երկու դեպքում` երբ կլինի համապատասխան պետական քաղաքականություն և մեծ միջոցներ ծախսելու պատրաստակամություն, կամ, նոր պատերազմի դեպքում, որից հետո կողմերը խաղաղ պայմանագիր կկնքեն: Հաագայի դատարանի որոշումը Կոսովոյի կողմից անկախության հռչակման օրինականության վերաբերյալ հարմար առիթ ստեղծեց, որպեսզի Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն կոնկրետ գործընթաց սկսի ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ուղղությամբ: Այս մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Ըստ նրա, այն փաստն, որ այսօր ղարաբաղյան կողմն անմիջական մասնակցություն չունի բանակցություններին, թույլ է տալիս Ստեփանակերտին պակաս կաշկանդված լինել նման նախաձեռնություններում: Ինչպես նշել է փորձագետը, ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործին պետք է լծվի նաև ԼՂՀ քաղաքացիական հատվածը:
Ըստ Բեքարյանի, նա պետք է ակտիվացնի իր խորհրդարանական դիվանագիտությունը: «Միջազգային կազմակերպությունների ու Հայաստանի հետ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջոցով կարելի է նախաձեռնել ԼՂՀ անկախության ճանաչմանն ուղղված քայլեր Հայաստանի բարեկամ երկրների խորհրդարանների կողմից: Հայկական սփյուռքն, իր հերթին, պետք է նպաստի Հայաստանին ու ԼՂՀ-ին այս գործընթացում»,-ասել է «Եվրոպական ինտեգրացիայի» նախագահը:
ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը գտնում է, որ Կոսովոյի վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումն, անշուշտ, դրական կանդրադառնա ղարաբաղյան հակամարտության վրա, սակայն, միևնույն ժամանակ, պետք չէ ակնկալել, որ դա զգալի ազդեցություն կունենա ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման վրա: Ըստ Ալեքսանյանի, չնայած նրան, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը խորհրդատվական բնույթ է կրում, այն կայացվել է իրավական տրամաբանության շրջանակներում: «Այդ դատավճիռը լավ հիմք է հանդիսանում ղարաբաղյան խնդիրը իրավական դաշտ տեղափոխելու համար: Այս որոշումը վերջապես կբացի ադրբեջանցիների աչքերը և նրանք կհասկանան, որ ղարաբաղյան խնդիրը կարելի է լուծել իրավական դաշտում»,-ասել է Ալեքսանյանը:
Կոսովոյի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը կարևոր է Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի համար, քանի որ այն ամրագրում է, որ այլ պետությունների կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը չի հակասում միջազգային իրավունքին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ հեղափոխական դաշնակցության բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: Ըստ նրա, ԼՂՀ-ն անկախություն հռչակեց ոչ միայն միջազգային իրավունքի համաձայն, այլ նույնիսկ չխախտելով ԽՍՀՄ օրենսդրությունը: Կիրո Մանոյանը սխալ է համարել բոլոր հայտարարություններն այն մասին, որ Հաագայի դատարանի որոշումը կարող է տարածվել միայն Կոսովոյի վրա: Նա նաև ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
Հուլիսի 29-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը հայտարարել է, որ Կոսովոյի նախադեպը կիսել է փորձագիտական հանրության կարծքիը երկու մասի` մի մասը հանդես է գալիս ազգերի ինքնորոշման իրավունքի օգտին, մյուս մասը` տարածքային ամբողջականության օգտին: Նրանք բոլորը իրավացի են: Այդ մասին: Ըստ Ադիբեկյանի, այս դեպքում ամեն ինչ ուժն է որոշում: «Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում հայկական կողմն ուժային գերազանցություն ունի»,-ասել է սոցիոլոգը: Ներկայացնելով «Սոցիոմետր» կենտրոնի սոցիոլոգիական հետազոտությունները, որ արվել են ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների շեմին, Ադիբեկյանը նշել է, որ Արցախի բնակչության 85 տոկոսը կողմ է անկախությանը, 15 տոկոսը անհրաժեշտ է համարում փոխընդունելի լուծում գտնելը և միայն 0,1 տոկոսն է իր ապագան պատկերացնում Ադրբեջանի կազմում:
Հուլիսի 30-ին քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը հայտարարեց, որ գերտերությունները հոգնել են Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշումից ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Ըստ նրա, Իլհամ Ալիևին հստակ ու պարզ զգուշացրեցին, որ Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի ղարաբաղյան խնդրի ռազմական լուծումից: Մեկնաբանելով Հաագայի դատարանի որոշումը` քաղաքագետը նշեց, որ այն ճանաչել է անկախության հռչակագիրը, այլ ոչ թե Կոսովոյի անկախությունը որպես պետություն: Նա հավելել է նաև, որ Կոսովոն չի կարող նախադեպ հանդիսանալ ղարաբաղյան խնդրի համար, քանի որ այդ հակամարտությունները նման չեն միմյանց:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակ է հղել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ջոն Թաներին: Նամակում, մասնավորապես, ասված է.«Զարմացած եմ, որ նման քայլը կարող էր տեղի ունենալ առանց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամների հետ համապատասխան խորհրդակցության: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Մեր համոզմամբ, նկատի ունենալով բանակցությունների գաղտնիությունը, առանձնահատկությունները եւ զգայուն բնույթը, Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափից դուրս կայացած նախաձեռնությունները, նույնիսկ բարի մտադրությամբ, բանակցային գործընթացը վտանգելու եւ միջնորդական ջանքերը խափանելու մեծ ներուժ ունեն»,-ասվում է նամակում:
«Պատշաճ հարգանք տածելով ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նման հարգարժան կառույցի հանդեպ, մենք, այնուամենայնիվ, մեր պարտքն ենք համարում հիշեցնել, որ ոչ հեռավոր անցյալում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի զեկույցը պատճառ է հանդիսացել ընտրողական վկայակոչումների, ոչ հիմնավորված մեկնաբանությունների եւ անպատեհ շահարկումների` ինչը, կարծում եմ, որեւէ կերպ չի նպաստել կարգավորման գործընթացին օժանդակող բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը»,-ասվում է նամակում:
Ղարաբաղյան հակամարտության քննարկումն անթույլատրելի է ցանկացած այլ կառույցում, բացի ԵԱՀԿ ՄԽ-ից: Տվյալ դեպքում ՆԱՏՕ-ն պետք է հասկանա, որ դա ադրբեջանական նախաձեռնություն է, որը նպատակ է հետապնդում ոչ թե լուծել խնդիրը, այլ պարզապես բարձրացնել այն զանազան միջազգային կառույցներում»,- հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանակն խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Նա ավելացրել է նաև, որ այդ փաստը գիտակցելու դեպքում ՆԱՏՕ ԽՎ-ն պետք է ինքը հրաժարվի այդ ադրբեջանական նախաձեռնությունից:
Այս շաբաթ, Հաագայի որոշման շուրջ քննարկումներից բացի, տեղի ունեցավ նաև Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) նիստը, որը վարում էր կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նիստում քննարկվեցին Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև ՀԱԿ-ի առաջիկա գործողությունները: Նիստի ընթացքում որոշվեց, որ ՀԱԿ-ի հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 17-ին:

Помимо этого он заметил, что в заявлении глав делегаций стран-членов ОБСЕ в Алматы по Карабаху еще раз сделан акцент на трех принципах международного права в карабахском урегулировании: праве народов на самоопределение, неприменении силы и территориальной целостности. «Очень важно, что в заявлении эти принципы рассматриваются как нечто единое и взаимозависимое», – подчеркнул он.
26 июля на конференции под названием «Второй путь дипломатии и мир на Южном Кавказе. Rondine – 14 пунктов во имя мира» руководитель Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества Степан Григорян заявил, что народная дипломатия поможет преодолеть атмосферу недоверия и ненависти, которая существует между народами Южного Кавказа. По его словам, итальянская ассоциация Rondine Cittadella della Pace и университет Rondine решили установить сотрудничество с молодежью стран Кавказа. “Ассоциация, предлагая студентами стран Кавказа возможность обучиться в университете Rondine, создает некий формат сотрудничества и диалога между народами этих стран”,- сказал Степан Григорян.
В тот же день вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян на пресс-конференции в Ереване заявил, что вердикт Гаагского суда по Косово показывает, что принцип права народов на самоопределение главенствует над принципом территориальной целостности. По словам Никояна, вышеуказанные принципы не противоречат друг другу, так как принцип территориальной целостности действует в том случае, если одно государство ООН посягает на территорию другого государства. “А право народов на самоопределение действует в том случае, когда этническое меньшинство после попирания своих прав в соответствии международным законодательством отделяется и создает собственное государство”, – сказал вице-спикер армянского парламента. Никоян также заметил, что с точки зрения международного права между проблемами Косово и НКР нет разницы.
27 июля заместитель председателя Российской академии геополитических проблем Араик Саркисян на пресс-конференции в Ереване заявил, что косовский прецедент невозможно применить в деле международного признания независимости НКР, так как Косово является программой США. «Именно под давлением США Гаагский суд принял такое решение по делу Косово», – подчеркнул он. Как заметил Саркисян, албанская “наркомафия” потратила 250 млн. долларов на признание независимости Косово международным сообществом. Саркисян также заметил, что независимость НКР будет признана только в двух случаях: когда будет соответствующая государственная политика и готовность потратить на это дело большие деньги или в случае новой войны, после которой стороны подпишут мирный договор.
«Решение Гаагского суда относительно законности провозглашения независимости Косово создало удобный повод для того, чтобы карабахский МИД начал конкретный процесс по международному признанию НКР», – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян. Как заметил Бекарян, пришло время, чтобы параллельно с мирным процессом по урегулированию конфликта был инициирован процесс международного признания независимости НКР. «Сейчас основной задачей МИД Арцаха должно стать укрепление позиции Карабаха как отдельного субъекта»,- подчеркнул эксперт.
28 июля депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Лерник Алексанян на пресс-конференции в Ереване заявил, что вердикт Гаагского суда по Косово, конечно, положительно отразится на карабахском конфликте, но в то же время не стоит ожидать существенного воздействия на процесс международного признания независимости НКР. “Этот вердикт – хорошая основа для переноса нагорно-карабахской проблемы из политического поля в правовое. Это решение, наконец, откроет глаза азербайджанцам, что карабахскую проблему можно решить в правовом поле”, – сказал он.
«Решение международного суда ООН по Косово важно для Армении и Нагорного Карабаха, поскольку оно закрепляет, что признание независимости НКР со стороны других государств не противоречит международному праву», – на пресс-конференции в Ереване заявил глава офиса “Ай дата” и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. “Следует отметить, что Нагорный Карабах провозгласил независимость не только в соответствии с международным правом, но и не нарушил законодательство СССР”,- сказал Маноян. Глава офиса “Ай Дат” назвал неправильным заявления о том, что решение Гаагского суда может распространяться лишь на Косово. “Это решение затрагивает также все остальные проблемы подобного рода”,- заметил Маноян. Он также добавил, что если Армения признает независимость НКР, то это даст толчок признанию Респблики Арцах другими государствами.
29 июля директор центра «Социометр» Агарон Адибекян на пресс-конференции в Ереване заявил, что косовский прецедент разделил мнение экспертного сообщества на две части: одна часть выступает за право народов на самоопределение, а другая – за территориальную целостность. «Все они правы», – сказал он. По словам Адибекяна, в данном случае все решает сила. “В карабахском урегулировании армянская сторона имеет силовое превосходство”, – отметил армянский социолог. Представляя социологические исследования центра «Социометр», сделанные до парламентских выборов НКР, Адибекян заметил, что 85% населения Арцаха выступает за независимость, 15% считает необходимым достижение какого-то взаимоприемлемого решения со сторонами конфликта, и только 0.1% видит свое будущее в составе Азербайджана.
30 июля политолог Сергей Шакарянц заявил, что сверхдержавы устали от деструктивной позиции Баку в переговорах по карабахскому урегулированию. По его словам, заявления стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Карабаху содержат четкое предупреждение азербайджанскому руководству. Комментируя решение Гаагского суда, политолог отметил, что оно признает декларацию независимости, а не саму независимость Косово как государства. Он добавил, что Косово не может быть прецедентом для карабахской проблемы, поскольку эти конфликты не похожи друг на друга.
В тот же день спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян отправил письмо президенту Парламентской Ассамблеи НАТО Джону Танеру в связи с возможным рассмотрением карабахского конфликта в Ассамблее. “Удивлен, что подобный шаг может быть предпринят без соответствующей консультации с членами армянской делегацией в ПА НАТО. Процесс мирного урегулирования карабахской проблемы проходит при посредничестве сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ – США, Франции и России. Мы убеждены, что, с учетом конфиденциальности, специфичности и деликатности характера переговоров, инициативы, выдвигаемые вне формата сопредседателей МГ ОБСЕ даже с благими намерениями, таят в себе огромную угрозу срыва переговорного процесса и посреднических усилий”,- сказано в письме Овика Абрамяна.
«Испытывая должное уважение к такой авторитетной структуре, как ПА НАТО, мы, тем не менее, считаем своим долгом напомнить, что в недавний доклад ПА Альянса по Нагорному Карабаху стал причиной выборочных ссылок, неаргументированных интерпретаций и неуместных спекуляций, что, полагаю, никоим образом не содействовало формированию благоприятной атмосферы для урегулирования конфликта”,- сказано в письме.
Обсуждение карабахского конфликта недопустимо в любой другой структуре, кроме МГ ОБСЕ. В данном случае ПА НАТО должна понять, что эта азербайджанская инициатива, которая преследует цель не решить проблему, а просто поднять ее в различных международных инстанциях. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава фракции “Наследие”, член парламентской делегации Армении в ПА НАТО Степан Сафарян. По его словам, при осознании этого факта ПА НАТО должна сама отказаться от этой азербайджанской инициативы.
Кроме обсуждений вокруг косовского прецедента на этой неделе также состоялось заседание Политсовета Армянского национального конгресса (АНК), которое вел лидер Конгресса Левон Тер-Петросян. На заседании были обсуждены вопросы, касающиеся внутренней и внешней политики Армении и предстоящих действий АНК. В ходе заседания было решено следующий митинг АНК провести 17-го сентября.