«The Michigan Opera Theatre ղեկավարում է իտալական ծագումով ամերիկացի Դևիդ Դիքքերան: Նա կարողացավ հաջողության հասնել շատ բարդ գործում` թատրոն հիմնեց Դեթրոյթում: Անհավանական համառության շնորհիվ նա ստացավ կառավարության աջակցությունը, գտավ հովանավորների և հիմնեց Detroit Opera Theatre-ն: Այն ժամանակ էլ նա սկսեց իրագործել իր գաղափարներից մեկը` բեամդրել աշխարհի տարբեր երկրների ոչ այնքան հայտնի օպերաները: Իմ ծանոթներից մեկն ասաց, որ կարելի է բեմադրել նաև հայկական օպերա: Նա ցանկացավ լսել որեևէ մի օպերա և նա եկավ ինձ մոտ: Այն ժամանակ ես նոր էի ավարտել Երևանի թատերական ինստիտուտը և համարվում էի հայկական օպերայի գիտակ, ուստի նա ինձ դիմեց խորհրդի համար: Քննարկելով տարբերակները, մենք, այնուամենայնիվ, կանգ առանք «Անուշի» վրա: Մենք վերցրեցինք «Անուշի» ձայնագրություններով հին սկավառակները և տարանք դրանք Դիքքերային: Անուշի արիան կատարում էր մեծն Գոհար Գասպարյանը: Լսելով նրան, Դիքքերան հարցրեց. «Արիայի վերջին նոտան գրե՞լ է հեղինակը թե երգչուհին է ավելացրել»: Ես պատասխանեցի, որ երգչուհին: Նա ասաց. «Այդ դեպքում մենք կբեմադրենք օպերան, հակառակ դեպքում մեր երգիչները չեն կարողանա վերցնել այդ նոտան»,-ասել է Ջերալդ Փափազյանը երկրպագուների և արվեստագետների հետ հանդիպմանը «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում:
Այդպիսով, ամեն ինչ նրան էր գնում, որ շուտով «Անուշը» կտեսնի ամերիկացի հանդիսատեսը: Սակայն ևս մեկ խնդիր առաջացավ, առաջինից ավելի բարդ: «Դևիդ Դիքքերան խնդրեց ինձ մի քանի արիա թարգմանել օպերայից անգլերեն, հասկանալու համար, թե ինչի մասին է այնտեղ խոսք գնում»,-ասել է Փափազյանը: Նա կատարեց թատրոնի ղեկավարի խնդրանքը և վերջինս այնքան գոհ մնաց, որ ստիպեց Փափազյանին թարգմանել օպերայի բոլոր արիաները, այն անգլերեն կատարելու համար: «Եթե մենք օպերան հայերեն բեմադրենք, դերասանները կրկնակի հոնորար կպահանջեն`այդ բարդ լեզվով այն կատարելու համար: Կամ ստիպված ենք լինելու երրորդ կարգի դերասանների վերցնել, որոնց համար միևնույն է, թե ինչ լեզվով երգել` չինարեն կամ հայերեն, միայն թե աշխատանք լինի»,-պատմեց Ջերալդ Փափազյանը: Նա հավելեց, որ մինչ այդ արդեն հասցրել էր հասկանալ, որ եթե բեմադրում ես ոչ այնքան հայտնի հեղինակի գործ, հարկավոր է դա ամենաբարձր մակարդակով անել, լավ տպավորություն գործելու համար: Սակայն, այդ դեպքում, հարկավոր է «Անուշը» թարգմանել անգլերեն: Դրա համար 9 ամիս պահանջվեց: «Իմ բոլոր տնեցիներն արդեն անգիր գիտեին օպերան, քանի որ թարգմանելով ամեն մի խոսքը, ես պետք է երգեի էի այն ու հասկանայի, թե որքան հարթ է այն «նստում» երաժշտության վրա»: Սակայն տեքստը թարգմանվեց և Անուշը կատարեց իր հայտնի արիան անգլերեն:
Ջերալդ Փափազյանը պահպանել է նաև օպերայի պրեմիերայի օրը նկարահանված հատվածների տեսագրությունը: Դա էկզոտիկա է հայ հանդիսատեսի համար:
Խնդիրներ ծագեցին ամենուր` բեմական հանդերձանքի պատրաստման, նույնիսկ նվագախմբի համար նոտաների հայթայթման գործում: «Երբ մենք խնդրեցինք մեզ ապահովել նոտաներով, մեզ ասացին, որ Հայաստանում կա նոտաների միայն երկու պատճեն` մեկը պահվում է օպերայի և բալետի թատրոնում, մյուսը` Չարենցի թանգարանում: Մենք ստիպված եղանք պատճենահանման սարք գտնել Էջմիածնում (դա 1981թ. էր), պատճեններն անհաջող ստացվեցին: Ամեն ինչ բարդ էր: Սփյուռքահայ արվեստի գործիչները մեծ խնդիրներ ունեցան: Դա կապված էր պետության աջակցության բացակայության հետ, մենք ամեն ինչ ստիպված էինք ինքներս անել»,-ասաց ռեժիսորը:
Սակայն, անկախ բոլոր դժվարություններից, օպերան բարձրացավ ամերիկյան բեմ և նույնիսկ ստացավ «խաղաշրջանի լավագույն ներկայացում» մրցանակը: Այն ցուցադրվեց ևս մեկ անգամ, 20 տարի անց` Detroit Opera Theatre-ում: «Այդ հաջորդ բեմականացումը նվիրված էր Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակին: Այն ժամանակ ես աշխատում էի Տիգրան Չուխաջյանի «Արշակ Երկրորդ» օպերայի թարգմանության վրա: Այս անգամ ևս խնդիրները շատ եղան, քանի որ օպերայի տեքստը փոխվել էր գրաքննության կողմից, և ես պետք է որոշեի, թե օպերայի որ տարբերակն եմ բեմականացնելու: Ի վերջո, մենք որոշեցինք բեմականացնել բնօրինակը San Francisco Opera-ում: Եվ որպես «Անուշն» առաջին անգամ բեմադրած թատրոն Michigan Opera Theatre-ն ցանկացավ բեմադրել այն ևս մեկ անգամ, սակայն արդեն հայերեն լեզվով, և հայ դերասանների կատարմամբ` Անուշի ու Սարոյի դերերգում»,-պատմում է Փափազյանը:
Այդ ներկայացումները դարձան նրա առաջին քայլերը հայ մշակույթն աշխարհին ներկայացնելու գործում, սակայն ոչ վերջին: Նորա Արմանիի հետ համագործակցությամն Ջերալդ Փափազյանը ստեղծեց «Sojourn at Ararat» ներկայացումը, կառուցված հայկական պոեզիայի վրա` անգլերեն ու ֆրանսերեն թարգմանությամբ, «Վահագնի ծնունդից» մինչև ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ: Ներկայացումն առաջին անգամ ներկայացվեց Էդինբուրգի փառատոնում, իսկ հետո, 11 տարի շարունակ աշխարհի 20 քաղաքներում: Այն արժանացավ «Drama-Logue Critics Award» և «Golden Star Halo» մրցանակների, ինչպես նաև ստացավ մրցանակ կինոյի և թատրոնի լավագույն դերասան անվանակարգում Հայաստանի թատրոնի ու կինոյի գործիչների միությունից:
Ջերալդ Փափազյանն արդեն դասավանդում էր, սակայն չհրաժարվեց թարգմանություններից: Նրա թարգմանությամբ և բեմականացմամբ Պարոնյանի «Ատամնաբույժն արևելյան» կատակերգությունը ֆրանսիացի դերասանների մասնակցությամբ, ներկայացվեց Փարիզի Dejazet թատրոնում և Անտուանի Firmin Gemier-ում: Իսկ վերջերս, «Տիգրան Չուխաջյան» հետազոտական կենտրոնի և Ազգային մշակութային միության աջակցությամբ, Ջերալդ Փափազյանը թարգմանեց և ներկայացրեց Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» օպերետը Փարիզի «Ռոսինի» թատրոնում:
Հայ հեղինակների հետ մեկտեղ, նա բեմադրեց նաև Շեքսպիրի ու Բերնարդ Շոուի ստեղծոգործությունները: Սակայն նրա կյանքի գլխավոր գործը այնուամենայնիվ հայ թատերարվեստի պրոֆեսիոնալ զարգացումն է ու հայ մշակույթը ներկայացնել է համաշխարհային թատերական բեմերում:

27 Июль 2010 - 14:11 AMT
“Тогда Michigan Opera Theatre руководил американец итальянского происхождения Дэвид Дикерa. Он смог добиться успеха в очень сложном деле – основании театра в Детройте. Благодаря невероятному упорству он добился поддержки правительства, нашел спонсоров и основал Detroit Opera Theatre. Тогда же он начал воплощать одну из своих идей: ставить малоизвестные оперы различных стран мира. Одна моя знакомая сказала ему, что можно поставить и армянскую оперу. Он попросил какую-либо послушать, и она прибежала ко мне. В то время я только закончил Ереванский театральный институт и слыл знатоком армянской оперы, поэтому она обратилась ко мне за советом. Обсудив много различных вариантов, мы все же остановились на “Ануш”. Мы взяли старые диски с записью “Ануш” и отнесли их к Диккере. Арию Ануш исполняла великая Гоар Гаспарян. Послушав ее, Диккер спросил: “Последнюю ноту арии написал автор или добавила певица?”. Я ответил, что певица. Он сказал: “Тогда мы поставим оперу, а то наши певицы не смогли бы взять эту ноту”,- рассказал Джеральд Папазян на встрече с поклонниками и друзьями-артистами в центре искусств “Нарекаци”.
Таким образом, все шло к тому, что вскоре “Ануш” увидит американский зритель. Но возникла еще одна проблема, сложнее первой. “Дэвид Диккера попросил меня перевести несколько арий из оперы на английский, чтобы понять, о чем в ней идет речь”,- рассказал Папaзян. Он исполнил просьбу руководителя театра, и тот остался настолько доволен, что заставил его перевести все арии оперы, чтобы ее исполнили на английском. “Если мы поставим оперу на армянском, актеры попросят двойной гонорар, чтобы спеть ее на таком сложном языке. Или же нам придется взять третьесортных актеров, которым все равно, на каком языке петь – на китайском или на армянском, лишь бы была работа”,- передал Джеральд Папзаян слова руководителя театра. Он добавил, что к этому времени уже успел понять, что если ставишь произведение малоизвестного автора, надо сделать это на самом высоком уровне, чтобы произвести хорошее впечатление. Но тогда ему нужно было перевести “Ануш” на английский. На это ушло 9 месяцев: “Все мои домочадцы уже знали оперу наизусть, поскольку переводя каждое слово, я должен был спеть его и понять, гладко ли оно ложится на музыку”. Но текст был переведен, и Ануш спела свою знаменитую арию на английском.
У Джеральда Папазяна сохранилась даже уникальная запись отрывков из оперы, снятых в день ее премьеры. Они являются экзотикой для армянского зрителя.
Проблемы возникали везде, при подготовке костюмов, даже при попытке достать ноты для оркестра. “Когда мы попросили отправить нам ноты, нам сказали, что в Армении существует только две копии нот: одна в театре оперы и балета, вторая – в музее Чаренца. Нам пришлось найти аппарат для ксерокопии в Эчмиадзине (ведь это был 1981 год), копии получились неудачными. В общем, все было сложно. У деятелей искусства в диаспоре возникает много проблем. Это связанно с отсутствием поддержки государства, нам все приходится делать самим”,- вздохнул режиссер.
Но, несмотря на все трудности, опера вышла не сцену американского театра, и даже удостоилась премии "Лучший спектакль сезона". Она была показана в Detroit Opera Theatre еще раз, спустя 20 лет.
“Постановка была приурочена к 1700-летию со дня принятия Арменией христианства как государственной религии. Тогда я работал над переводом оперы Тиграна Чухаджяна “Аршак II”. С ним тоже возникло много проблем, поскольку текст оперы был изменен в связи с цензурой, и мне надо было решать, какой вариант оперы ставить, измененный или оригинал. В конце концов, мы поставили оригинал в San Francisco Opera. И как театр, впервые поставивший “Ануш”, Michigan Opera Theatre захотел поставить его еще раз, но уже на армянском языке, и с армянскими артистами в роли Ануш и Саро”, рассказал Папазян.
Эти спектакли стали его первыми шагами в представлении армянской культуры миру, но далеко не последними. В сотрудничестве с актрисой Норой Армани Джеральд Папазян создал спектакль "Sojourn at Ararat", содержащий исключительно армянскую поэзию на английском и французском языках, от рождения Ваагна до произведений современных авторов. Спектакль стартовал на фестивале в Эдинбурге, и затем, в течение 11 лет показывался на всех материках, в 20 городах мира. Он удостоился театральных премий "Drama-Logue Critics Award" и "Golden Star Halo", премии лучший актер кино и театра от союзов деятелей театра и кино Армении.
Джеральд Папазян уже преподавал, однако переводческую деятельность не оставил. В его переводе и постановке комедия "Восточный дантист" А. Пароняна, с участием профессиональных французских актеров, была представлена в театре "Dejazet" Парижа и "Firmin Gemier" Антуани. А недавно, при содействии исследовательского центра "Тигран Чухаджян" и Национального культурного союза, Джеральд Папазян перевел и представил оперетту "Карине" (Leblebidji) Тиграна Чухаджяна в театре "Россини" Парижа.
Наряду с армянскими авторами, он ставит также произведения Шекспира и Бернарда Шоу. Однако главным делом его жизни все же является профессиональное развитие армянского театрального искусства и представление армянской культуры на мировых театральных сценах.