«Վեց կյանք խլած վերջին միջադեպը հայկական բանակում համակարգի օղակներից մեկում թույլ տրված սխալի հետևանք է սակայն դա չպետք է վարկաբեկի հայկական բանակը»,-ասել է հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, սխալը կարող էր տեղի ունենալ արդեն այն ժամանակ, երբ հանրության համար պոտենցիալ սպառնալիք ներկայացնող տղային զորակոչեցին բանակ: «Ցավոք, երբեմն երիտասարդները ձգտում են խուսափել ծառայությունից և շատ դժվար է որոշել, թե արդյոք զինակոչիկը հավասարակշռված է թե ձևացնում է: Հենց այս պատճառով է, որ բժշկական հանձնաժողովը պետք է շատ մանրակրկիտ աշխատանք տանի»,-ասել է Կարինե Նալչաջյանը: Սակայն, ըստ նրա, բանակը Հայաստանի այն կառույցներից է, որը բազմաթիվ բարեփոխումների է ենթարկվել վերջին տարիներին և շատ է հզորացել: Իսկ նման միջադեպեր, ըստ նրա, կարող են տեղի ունենալ և տեղի են ունենում բազմաթիվ երկրներում:
Հուլիսի 28-ին Հայաստանի Զինված ուժերի զորամասերից մեկում մարտական հերթապահության կոպիտ խախտման պատճառով առաջացած միջադեպի արդյունքում զոհվեցին վեց զինծառայողներ` լեյտենանտ Վարդգես Հովսեփյանը (Երևան) և ժամկետային զինծառայողներ Գուրգեն Հովսեփյանը (Էջմիածին), Անդրանիկ Սարգսյանը (Երևան), Ռոբերտ Հովհաննիսյանը (Վանաձոր), Արտյոմ Մանասյանը (Չարենցավան), Կարո Այվազյանը (Երևան):

2 Август 2010 - 09:36 AMT
“Недавний инцидент в армянской армии, унесший жизни шести солдат, является следствием ошибки одного из звеньев в системе, однако он не должен компрометировать всю армянскую армию”,- сказала психолог Карине Налчаджян на пресс-конференции 2 августа. По ее словам, ошибка могла произойти уже тогда, когда парня, представлявшего потенциальную угрозу для общества, забрали в армию. “К сожалению, иногда молодые люди стараются избежать воинской службы и очень трудно определить, действительно ли призывник неуравновешенный или он притворяется. И именно для этого нужно проводить доскональную комиссию”,- подчеркнула Карине Началджян. Однако, по ее словам, армия – один из тех институтов Армении, который подвергся большому числу реформ и за последние годы очень усилился. А подобные инциденты, по ее словам, могут произойти и происходят в очень многих странах.
28-го июля в одной из воинских частей Вооруженных сил Армении в результате инцидента, возникшего вследствие грубого нарушения правил боевого дежурства, погибли шестеро военнослужащих: лейтенант Вардгес Тадевосян (Ереван) и военнослужащие-срочники Гурген Овсепян (Эчмиадзин), Андраник Саркисян (Ереван), Роберт Ованнисян (Ванадзор), Артем Манасян (Чаренцаван), Каро Айвазян (Ереван).