ՎՏԲ-Հայաստան բանկի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը շնորհավորեց «Կենգուրու» մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողներ Էդգար Մինասյանին (Երևան) և Աբրահամ Գրիգորյանին (Արարատի մարզ, գ. Վանաշեն) և հանձնեց նրանց պատվոգրեր և դեպի Բուլղարիա տանող ինքնաթիռի տոմսեր:
«Ամեն տարի ավելի շատ երեխաներ են մասնակցում և լավ արդյունքներ ցույց տալիս մրցույթում, ինչը վկայում է երկրում կրթության դրական զարգացման մասին: Վստահ եմ, որ երեխաները կշարունակեն իրենց ուսումը, կավարտեն համալսարանը և կաջակցեն Հայաստանի հետագա զարգացմանը»,-ասել է ՎՏԲ բանկի ղեկավարը:
Պարգևատրումից հետո մրցույթի հաղթողներն այցելեցին ՎՏԲ Բանկի (Հայաստան) «Մոսկվա» մասնաճյուղ, որտեղ նրանք ծանոթացան բանկի առօրյա աշխատանքին:
Թեև այս տարի «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական խաղ-մրցույթը Հայաստանում չունեցավ բացարձակ հաղթող, մրցույթի կազմակերպիչ «Այբ» կրթական հիմնադրամը որոշեց լրացուցիչ հնարավորություն ընձեռել մրցույթում լավագույնը ճանաչված երեխաներին՝ ստանալու հաղթողի մրցանակը` ուղեգիր դեպի միջազգային ամառային ճամբար:
Նախորդ տարի, երբ «Կենգուրուն» առաջին անգամ էր անցկացվում Հայաստանում, մրցույթին մասնակցեցին շուրջ 30 000 երեխա, ինչը գերազանցեց կազմակերպիչների բոլոր կանխատեսումները: Իսկ այս տարվա մասնակիցների թվի աճը` մոտ 40 000 դպրոցականներ, գալիս է ապացուցելու, որ մեր երեխաների համար կրթությունը հետաքրքրությունների շարքում ամենևին վերջին տեղում չէ, և որ հայ դպրոցականները ամեն տարի սիրով ու ոգևորությամբ մասնակցում են աշխարհում ամենազանգվածային մրցույթին:
«Կենգուրուն» տրամաբանական և հետաքրքրաշարժ խնդիրներից կազմված մրցույթ է, որն ամեն տարի նույն օրն անցկացվում է շուրջ 50 երկրում` մոտ 6 միլիոն դպրոցականների մասնակցությամբ: Մրցույթի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել մաթեմատիկայի հանդեպ և մաթեմատիկան առավել գրավիչ ու սիրելի դարձնել երեխաների համար:
Հայաստանում «Կենգուրու» մրցույթի բացառիկ կազմակերպիչն է «Այբ» կրթական հիմնադրամը: Մրցույթն անցկացվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հովանու ներքո: Գլխավոր գործընկերն է ՎՏԲ-Հայաստան բանկը:

2 Август 2010 - 10:07 AMT
Генеральный директор-председатель директората Банка ВТБ (Армения) Валерий Овсянников поздравил победителей математического конкурса «Кенгуру» – восьмиклассников Эдгара Минасяна (г. Ереван) и Абраама Григоряна (Араратская обл., с. Ванашен), вручив им грамоты и путевки в Болгарию.
«С каждым годом все больше детей показывают в конкурсе хорошие результаты, что свидетельствует о положительном развитии образования в стране. Уверен, что дети будут учиться дальше, закончат университет и будут поддерживать дальнейшее развитие Армении», – сказал глава ВТБ.
После награждения победители конкурса посетили филиал «Москва» Банка ВТБ (Армения), где они ознакомились с повседневной работой банка.
В текущем году в конкурсе «Кенгуру» хоть и не был выявлен абсолютный победитель, но организатор конкурса образовательный фонд «Айб» принял решение дать дополнительную возможность участникам, признанным наилучшими в конкурсе, получить приз победителя – путевку в международный летний лагерь. В прошлом году, когда «Кенгуру» проводился впервые, в конкурсе приняли участие около 30 тыс. школьников, а в этом году – порядка 40 тыс.
«Кенгуру» – конкурс логических задач, который проводится ежегодно в тот же день в 50 странах мира с участием около 6 млн. школьников. Цель конкурса – создать у детей интерес к математике.
Конкурс «Кенгуру» проходит в Армении уже второй год под патронажем Министерства образования и науки Армении, его организатором является фонд «Айб», генеральным партнером – Банк ВТБ (Армения).