Ադրբեջանը ցանկանում է հասնել ղարաբաղյան խնդրի քննարկմանը ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում, որպեսզի առաջ մղի իր պատկերացումները տարածքային ամբողջականության մասին: Այս մաիսն այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, այդ քայլով Ադրբեջանը երկու նպատակ է հետապնդում. Օգտագործել ադրբեջանամետ բանաձևերը լրացուցիչ ճնշման համար այն դեպքում, եթե հանկարծ միջազգային ուժային կենտրոնները ստիպեն հայկական կողմին զիջումների գնալ ղարաբաղյան խնդրում կամ նման փաստաթղթերի միջոցով օրինականացնել հնարավոր պատերազմական գործողությունները: «Հայկական կողմը այժմ պետք է ակտիվ աշխատի, զրկելու համար Ադրբեջանին միջազգային կառույցներում իր նպատակներն իրագործելու հնարավորությունից: ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը պետք է նաև գրավոր դիմի ՆԱՏՕ-ի ԽՎ հանձնաժողովներին, որպեսզի վերջիններս ձեռնպահ մնան ղարաբաղյան հարցի քննարկումներից»,-ասել է նա:
Ստեփան Սաֆարյանը հավելեց նաև, որ եթե ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն ականջալուր չլինի հայկական կողմի կոչերին, ապա նա պետք է պատասխանատվություն կրի Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններն օրինականցնելու համար: «Իսկ եթե Ղարաբաղի հարցը քննարկվի ՆԱՏՕ ԽՎ-ում, ապա Հայաստանը պետք է շատ ակտիվ աշխատի զեկուցողների հետ: Մենք չէինք մտահոգվի այդ ադրբեջանական նախաձեռնության համար, եթե ժամանակին հայկական կողմը թույլ չտար, որ ԵԽ Ղարաբաղի վերաբերյալ 1416 բանաձևում ադրբեջանամետ ձևակերպումներ ընդգրկվեին, քանի որ նման բոլոր բանաձևերը հղում են կատարում նախորդների վրա»,-ասել է Ստեփան Սաֆարյանը:

Азербайджан хочет добиться обсуждения карабахского конфликта в Парламентской Ассамблеи НАТО, чтобы продвигать вперед свои представления о территориальной целостности. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, этим шагом Азербайджан желает добиться двух целей: использовать проазербайджанские резолюции для дополнительного давления в том случае, если вдруг международные силовые центры принудят армянскую сторону пойти на уступки в карабахской проблеме или подобными документами узаконить возможнее военные действия. “Армянская сторона сейчас должна активно работать над тем, чтобы лишить Азербайджан возможности реализовать свои цели в международных структурах. Парламентская делегация Армении должна также письменно обратиться к комиссиям ПА НАТО, чтобы последние воздержались от обсуждения нагорно-карабахского вопроса”, – подчеркнул он.
Глава фракции “Наследие” также добавил, что если ПА НАТО не прислушается к призывам армянкой стороны, то она должна нести ответственность за попытки Азербайджана в узаконивании военных действий. “Если все же вопрос Карабаха будет обсужден в ПА НАТО, то Армения должна очень активно работать с докладчиком по этой проблеме. Мы бы не беспокоились на счет этой азербайджанской инициативы, если в свое время армянская сторона не допустила проазербайджанские формулировки в резолюции Совета Европы 1416 по Карабаху. Так как все подобные резолюции ссылаются друг на друга”, – подчеркнул Степан Сафарян.