2 Օգոստոս 2010 - 10:51 AMT
Կոսովոյի գործով Հաագայի դատարանի վճռի առիթով Հայաստանում տեղի ունեցող քննարկումները բավական հակասական էին: Մի մասը պնդում էր, որ Կոսովոյի գործով որոշումը ԼՂՀ համար նախադեպ է հանդիսանում, իսկ մյուս մասը հակառակն էր պնդում: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Ղարաբաղի ու Կոսովոյի միջև միակ տարբերությունը կայանում է նրանում, որ մի դեպքում հակամարտությունը հայերի ու ադրբեջանցիների միջև է, մյուս դեպքում` ալբանացիների ու սերբերի: «Բայց գլխավորն այն է, որ ՄԱԿ Միջազգային դատարանը օրինական է համարել Կոսովոյի անկախության հռչակումը: Այսինքն, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի իրագործումը միջազգային օրենսդրության խախտում չէ»,- ասել է նա` ավելացնելով, որ այդ վճիռը լուրջ բեկում է միջազգային իրավունքի մեկնաբանման և կիրառման պրակտիկայի գործում:
Ինչպես նկատել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը, ոչ ոք չի կարող հայկական կողմին բացատրել, թե ինչու Հաագայի դատարանի վճիռը չի կարող նախադեպ լինել Ղարաբաղի դեպքում:
Սաֆարյանը նկատել է նաև, որ Միջազգային դատարանի որոշումը մտավախություն է առաջ բերել ադրբեջանական հասարակայնության շրջանում: «Կարծում եմ, որ ադրբեջանցիները, չնայած բարձրաստիճան պետական անձանց հայտարարություններին, լավ են գիտակցում այն փաստը, որ Հաագայի դատարանի վճիռն օրինականացնում է ԼՂՀ անկախությունը: Այսինքն, Լեռնային Ղարաբաղն ընդմիշտ կորսված է նրանց համար»,- ընդգծել է նա:

Происходящие обсуждения в Армении по поводу вердикта Гаагского суда по делу Косово были достаточно противоречивыми. Одни утверждали, что вердикт по делу Косово является прецедентом для НКР, а другие настаивали на обратном. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, единственное различие между Карабахом и Косово заключается в том, что в одном случае конфликт между армянами и азербайджанцами, а в другом – между албанцами и сербами. “Но главное то, что Международный суд ООН счел правомерным провозглашение независимости Косово. То есть реализация принципа права народов на самоопределение не является нарушением международного законодательства”, – сказал он, добавив, что этот вердикт является серьезным переломом в деле толкования и практики применения международного права.
Как заметил глава фракции “Наследие”, никто не может объяснить армянской стороне то, почему вердикт Гаагского суда не может быть прецедентом в случае Карабаха.
Сафарян также заметил, что решение Международного суда вызвало опасение среди азербайджанской общественности. “Думаю, что азербайджанцы, несмотря на заявления высокопоставленных государственных лиц, хорошо осознают тот факт, что вердикт Гаагского суда узаконивает независимость НКР. То есть Нагорный Карабах навсегда потерян для них”, – подчеркнул он.