2 Օգոստոս 2010 - 11:26 AMT
Հաագայի դատարանի որոշումից հետո նկատելիորեն աճեցին Ադրբեջանի ռազմատենչ ելույթները: Ադրբեջանն ընկել է իր իսկ հյուսած «թակարդը»: Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը բնութագրելով որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտություն, ադրբեջանական կողմը ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում մարտնչելու է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ՀԱՊԿ-ի դեմ: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Ադրբեջանն արդեն պետք է մտածի ոչ թե այն մասին, թե ինչպես հաղթի Հայաստանին սպառազինության մրցավազքում, այլ թե ինչպես գերազանցի ռուսական բանակի մարտունակությանը:
Խոսելով տարածում գտած այն լուրերի մասին, ըստ որոնց Ռուսաստանը Ադրբեջանին պատրաստվում է պաշտպանական С-300 համալիր վաճառել, նա ասել է, որ Ռուսաստանը մի կողմից` Ադրբեջանին զենք է վաճառում, մյուս կողմից` Հայաստանի հետ ռուսական ռազմակայանների մասին պայմանագրում փոփոխությունների վերաբերյալ արձանագրություն ստորագրում, դրանով անվտանգության երաշխիքներ տալով Հայաստանին: «Այսպիսի իրավիճակում Ռուսաստանն ուզում է շահ ունենալ», – ընդգծել է Ստեփան Սաֆարյանը:

Hague court ruling prompted intensification of Azeri military rhetoric. Azerbaijan was caught in its own trap. Terming Karabakh issue as a conflict between Armenia and Azerbaijan, the latter’s resumption of hostilities would suggest Azerbaijan’s waging a war both against Armenia and CSTO, Stepan Safaryan , the head of Heritage parliamentary group emphasized.
As he told a news conference in Yerevan, instead of attempting to win armaments drive against Armenia, Azerbaijan’s main concern should be excelling Russian army in military capacity.
Commenting on recently circulated information on Russia’s planning to supply Azerbaijan with S-300 missile systems, he noted, “Russia’s supplying missile systems simultaneously with providing safety guarantees to Armenia through signing protocol on amendments to the contract on Russian military base on the territory of RA, suggests RF seeks to benefit from the situation,” Stepan Safaryan stressed.