2 Օգոստոս 2010 - 11:26 AMT
Հաագայի դատարանի որոշումից հետո նկատելիորեն աճեցին Ադրբեջանի ռազմատենչ ելույթները: Ադրբեջանն ընկել է իր իսկ հյուսած «թակարդը»: Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը բնութագրելով որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտություն, ադրբեջանական կողմը ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում մարտնչելու է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ՀԱՊԿ-ի դեմ: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Ադրբեջանն արդեն պետք է մտածի ոչ թե այն մասին, թե ինչպես հաղթի Հայաստանին սպառազինության մրցավազքում, այլ թե ինչպես գերազանցի ռուսական բանակի մարտունակությանը:
Խոսելով տարածում գտած այն լուրերի մասին, ըստ որոնց Ռուսաստանը Ադրբեջանին պատրաստվում է պաշտպանական С-300 համալիր վաճառել, նա ասել է, որ Ռուսաստանը մի կողմից` Ադրբեջանին զենք է վաճառում, մյուս կողմից` Հայաստանի հետ ռուսական ռազմակայանների մասին պայմանագրում փոփոխությունների վերաբերյալ արձանագրություն ստորագրում, դրանով անվտանգության երաշխիքներ տալով Հայաստանին: «Այսպիսի իրավիճակում Ռուսաստանն ուզում է շահ ունենալ», – ընդգծել է Ստեփան Սաֆարյանը:

После решения Гаагского суда наметился рост воинственной риторики Азербайджана. Азербайджанская сторона попала в собственную “ловушку”. Трактуя карабахскую проблему в качестве конфликта между Арменией и Азербайджаном, азербайджанская сторона в случае возобновления военных действий будет воевать не только против Армении, но и против ОДКБ. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, Азербайджан сейчас уже должен задуматься не над тем, как победить Армению в гонке вооружений, а над тем, как превзойти российскую армию в боеготовности.
Обращаясь к распространенной информации о том, что Россия собирается продать Азербайджану оборонные комплексы С-300, он отметил, что РФ с одной стороны продает вооружения Азербайджану, а с другой стороны дает Армении новые гарантии безопасности, подписав с ней протокол о внесении изменений в договор о российской военной базе на территории РА. “В данной ситуации Россия просто хочет получать выгоды”, – подчеркнул Степан Сафарян.