Հայաստանի ԶՈՒ զինվորների սպանության դեպքերը երկյուղ են առաջացնում: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքերի համաձայն, ՀՀ ՊՆ որպեսզի չվերացնի հայ հասարակության վստահությունը բանակի հանդեպ, պետք է բաց հետաքննություն վարի և պատասխանատվության ենթարկի բոլոր մեղավորներին: « Այդ միջադեպը ցույց տվեց, որ զինված ուժերում նույնպես անհրաժեշտ է կադրային փոփոխություններ կատարել, որպեսզի արմատախիլ արվեն հնուց մնացած անբարո բարքերը», – ընդգծել է նա:
Հուլիսի 28-ին Հայաստանի ԶՈՒ զորամասերից մեկում մարտական հերթապահության կանոնների խախտման պատճառով ծագած միջադեպի արդյունքում զոհվել է 6 զինծառայող` լեյտենանտ Վարդգես Թադևոսյանը (Երևան), ժամկետային զինծառայողներ` Գուրգեն Հովսեփյանը (Էջմիածին), Անդրանիկ Սարգսյանը (Երևան), Ռոբերտ Հովհաննիսյանը (Վանաձոր), Արտեմ Մանասյանը (Չարենցավան), Կարո Այվազյանը (Երևան):

2 August 2010 - 15:18 AMT
The head of heritage parliamentary group Stepan Safaryan expressed concern over the recent incident claiming lives of 6 RA Armed Forces soldiers.
“Recent incident proves the necessity of personnel reforms in RA Armed Forces,” Stepan Safaryan told a news conference inv Yerevan.
“To justify Armenian society’s trust in the Army, RA Defense Ministry has to openly investigate the case of the death of 6 soldiers to hold the perpetrators responsible,” he stressed.
On July 28, six servicemen died as a result of incident caused by rough violation of combat duty rules: Lieutenant Vardges Tadevosyan (Yerevan), as well as conscripts Gurgen Hovsepyan (Echmiadzin), Andranik Sargsyan (Yerevan), Robert Hovhannisyan (Vanadzor), Artyom Manasyan (Charentsavan) and Karo Ayvazyan (Yerevan).