3 Օգոստոս 2010 - 09:36 AMT
Ոչ ՄԱԿ-ը, ոչ Հաագայի դատարանը չեն ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով Կոսովոյի վերաբերյալ միջազգային դատարանի որոշումը: Ըստ նրա, դատարանը միայն որոշել է, որ միջազգային իրավունքը չի արգելում ժողովրդներին անկախություն հռչակել: «Կոսովոյի անկախության հարցը լուծվեց ոչ թե 2010թ. Հաագայի դատարանում, այլ 1999-ին Վաշինգտոնի կողմից»,-ասել է քաղաքագետը` հավելելով, որ Ղարաբաղի ու Կոսովոյի խնդիրները նման են, սակայն, Արցախի դեպքում Ղարաբաղի ժողովրդին ոչ ոք չի օգնել հաղթել պատերազմում և նոր պետություն ստեղծել:
Մեկնաբանելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին C-300 համալիրների «Ֆավորիտ» երկու դիվիզիոնների առաքման և ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետը 49 տարով երկարացնելու մասին հաղորդագրությունները` Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել է, որ իր տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ Մոսկվան չի կարող համագործակցել Ադրբեջանի հետ, հաշվի չառնելով Հայաստանին, և հակառակը: Բացի այդ, ըստ քաղաքագետի, հարաբերություններն այդ երկու պետությունների հետ տարածաշրջանային հավասարակշռության բաղկացուցիչ մասն է, որին սատարում է ռուսական կողմը:

3 August 2010 - 09:36 AMT
Commenting on the ICJ ruling on Kosovo, Director of the Caucasus Institute, political analyst Alexander Iskandaryan said that Kosovo’s independence has been recognized neither by the UN, nor the Hague court.
The court only ruled that international law does not forbid peoples to declare independence, Iskandaryan told a press conference in Yerevan.
“The issue of Kosovo’s independence was solved by the U.S. already in 1999 but not the Hague court in 2010,” said Iskandaryan, adding that there are similarities between the Karabakh and Kosovo problems. However, in case of Artsakh, nobody assisted the Karabakh people in winning the war and creating its state.
Commenting on Russia’s supply of two battalions of S-300 PMU2 air defense missile systems to Azerbaijan and prolongation of the term of Russian military base’s presence on Armenia’s territory for 49 years, Alexander Iskandaryan noted that in its regional policy Moscow cannot cooperate with Azerbaijan and disregard Armenia’s factor and vice versa. Besides, according to the political analyst, relations with the two states make a component part of the regional balance, which is supported by Russia.