3 Օգոստոս 2010 - 10:36 AMT
Էմին Երիցյան. Տեղական ինքնակառավարման համակարգի զարգացման առումով Հայաստանն առաջ է անցել ԽՍՀՄ նախկին երկրներից
Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման համակարգը բավական երիտասարդ է և 2002 թվականից ի վեր այդ համակարգում համակարգային բարեփոխումներ են իրականացվում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Համայնքների ասոցիացիայի ղեկավար, Եվրոպայի Խորհրդի կոնգրեսի փոխնախագահ Էմին Երիցյանը:
Ըստ Երիցյանի, 2004-ին ընդունվեց տեղական ինքնակառավարման գործողությունների ծրագիր, որտեղ հստակ նախանշված էին ՏԻՄ զարգացման հիմնական ուղղությունները: Ինչպես նշել է Երիցյանը, այդ ծրագիրն ընդունելուց հետո, Հայաստանի կառավարությունը ամեն ամիս, ըստ ժամանակացույցի, հատկացումներ է անում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, իսկ համայնքի նախագահի պաշտպանվածության մակարդակը բավականին աճել է: «Այս պահի դրությամբ, համայնքապետի լիազորությունները կարող են դադարեցվել միայն այն դեպքում, եթե ՀՀ Սահմանադրական դատարանը համապատասխան եզրակացություն տա»,-ասել է Երիցյանը:
«2003 թվականից ի վեր ՏԻՄ ներկայացուցիչների, Եվրոպայի Խորհրդի կենտրոնական իշխանությունների և փորձագետներին միջև բանակցությունների արդյունքում հաջողվեց բարձրացնել տեղական ինքնակառավարման մարմինների անկախության մակարդակը»,-ընդգծեց Երիցյանը: Նա հավելեց, նաև, որ Տեղական ինքնակառավարման համակարգի զարգացման առումով Հայաստանն առաջ է անցել նախկին ԽՍՀՄ երկրներից, նույնիսկ Արևելյան Եվրոպայի որոշ երկրներից; «Մենք ներմուծել ենք ՏԻՄ անդամների և համայնքի ղեկավարի ուղիղ ընտրությունների համակարգ, սակայն մինչ օրս այն արդյունավետ չի աշխատում, քանի որ ՏԻՄ ֆինանսներն ու լիազորությունները բավարար չեն: ՏԻՄ լիազորությունների մեծ մասը կատարում են կամ կենտրոնական իշխանությունները կամ մարզի ղեկավարությունը»,-ասել է Հայաստանի Համայնքների ասոցիացիայի ղեկավարը:
Միևնույն ժամանակ Երիցյանն ընդգծել է, որ այժմ օրակարգում են հետևյալ հարցերը` ՏԻՄ լիազորությունների ու ֆինանսների սինխրոնիզացիան, ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումը, բարեփոխումներն օրենսդրական դաշտում: Նա հայտնեց նաև, որ 2013 թվականին Եվրոպայի Խորհրդի կոնգրեսը կհրապարակի Հայաստանի համայնքներում ժողովրդավարության մակարդակի մասին զեկույցը:

Система органов местного самоуправления (ОМС) Армении достаточно молодая, и с 2002 года в этой сфере проводятся системные реформы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Ассоциации общин Армении, зампредседателя Конгресса Совета Европы Эмин Ерицян.
По словам Ерицяна, в 2004 году был принят план действий органов местного самоуправления Армении, в котором четко были обозначены основные направления развития ОМС. Как заметил зампредседателя Конгресса Совета Европы, после принятия вышеуказанного плана действий, правительство Армении четко по графику – ежемесячно, предоставляет дотации местным самоуправлениям, а уровень защищенности председателя общины достаточно повысился. “На данный момент полномочия председателя общины могут быть приостановлены только в том случае, если Конституционный суда РА даст соответствующее заключение”, – подчеркнул Ерицян.
“С 2003 года в результате переговоров между представителями ОМС, центральной власти и экспертов Совета Европы удалось расширить полномочия и уровень независимости Органов местного самоуправления”, – подчеркнул Ерицян. Он также добавил, что система ОМС Армении более развита, чем во многих странах бывшего СССР и даже Восточной Европы. “У нас внедрена система прямого избрания членов ОМС и председателя общины, но до сих пор она работает неэффективно, так как финансы и полномочия органов местного самоуправления не достаточны. Большая часть услуг, которые должны предоставлять ОМС, выполняют или центральная власть, или руководитель областного центра”, – сказал руководитель Ассоциации общин Армении.
Вместе с этим Ерицян подчеркнул, что сейчас на повестке стоят следующие вопросы: синхронизация полномочий и финансов ОМС, повышение эффективности работы органов самоуправления, реформы в законодательном поле. Он также сообщил, что в 2013 году Конгресс Совета Европы опубликует доклад по поводу демократии в общинах Армении.