3 Օգոստոս 2010 - 10:36 AMT
Էմին Երիցյան. Տեղական ինքնակառավարման համակարգի զարգացման առումով Հայաստանն առաջ է անցել ԽՍՀՄ նախկին երկրներից
Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման համակարգը բավական երիտասարդ է և 2002 թվականից ի վեր այդ համակարգում համակարգային բարեփոխումներ են իրականացվում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Համայնքների ասոցիացիայի ղեկավար, Եվրոպայի Խորհրդի կոնգրեսի փոխնախագահ Էմին Երիցյանը:
Ըստ Երիցյանի, 2004-ին ընդունվեց տեղական ինքնակառավարման գործողությունների ծրագիր, որտեղ հստակ նախանշված էին ՏԻՄ զարգացման հիմնական ուղղությունները: Ինչպես նշել է Երիցյանը, այդ ծրագիրն ընդունելուց հետո, Հայաստանի կառավարությունը ամեն ամիս, ըստ ժամանակացույցի, հատկացումներ է անում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, իսկ համայնքի նախագահի պաշտպանվածության մակարդակը բավականին աճել է: «Այս պահի դրությամբ, համայնքապետի լիազորությունները կարող են դադարեցվել միայն այն դեպքում, եթե ՀՀ Սահմանադրական դատարանը համապատասխան եզրակացություն տա»,-ասել է Երիցյանը:
«2003 թվականից ի վեր ՏԻՄ ներկայացուցիչների, Եվրոպայի Խորհրդի կենտրոնական իշխանությունների և փորձագետներին միջև բանակցությունների արդյունքում հաջողվեց բարձրացնել տեղական ինքնակառավարման մարմինների անկախության մակարդակը»,-ընդգծեց Երիցյանը: Նա հավելեց, նաև, որ Տեղական ինքնակառավարման համակարգի զարգացման առումով Հայաստանն առաջ է անցել նախկին ԽՍՀՄ երկրներից, նույնիսկ Արևելյան Եվրոպայի որոշ երկրներից; «Մենք ներմուծել ենք ՏԻՄ անդամների և համայնքի ղեկավարի ուղիղ ընտրությունների համակարգ, սակայն մինչ օրս այն արդյունավետ չի աշխատում, քանի որ ՏԻՄ ֆինանսներն ու լիազորությունները բավարար չեն: ՏԻՄ լիազորությունների մեծ մասը կատարում են կամ կենտրոնական իշխանությունները կամ մարզի ղեկավարությունը»,-ասել է Հայաստանի Համայնքների ասոցիացիայի ղեկավարը:
Միևնույն ժամանակ Երիցյանն ընդգծել է, որ այժմ օրակարգում են հետևյալ հարցերը` ՏԻՄ լիազորությունների ու ֆինանսների սինխրոնիզացիան, ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումը, բարեփոխումներն օրենսդրական դաշտում: Նա հայտնեց նաև, որ 2013 թվականին Եվրոպայի Խորհրդի կոնգրեսը կհրապարակի Հայաստանի համայնքներում ժողովրդավարության մակարդակի մասին զեկույցը:

Head of the Armenian Communities Association, Vice-Chairman of the Congress of the Council of Europes Emin Yeritsyan said that the system of local self-government bodies of Armenia is rather young, and reforms have been implemented in this field since 2002.
An action plan of local self-government bodies of Armenia was adopted in 2004 to clearly define basic directions of local self-government bodies’ development, Yeritsyan told a press conference in Yerevan.
“Since 2003, as a result of negotiations among representatives of Armenia’s self-government bodies, central authorities and Council of Europe experts, the bodies’ powers have been expanded and level of their independence has been increased,” said Yeritsyan.
He added that the system of Armenia’s local self-government bodies is more developed than in many countries of the former USSR and even Eastern Europe. “We have the system of direct elections of members of local self-government bodies and community heads, but it is still does not operate efficiently, as funds and powers of local self-government bodies are insufficient,” noted Yeritsyan.
He stressed that currently the following issues are on the agenda – reconciliation of powers and funds of local self-government bodies, increase of their efficiency and reforms in legislative field. Yeritsyan said that in 2014 the Council of Europe Congress will publish a report on democracy in Armenia’s communities.