4 Օգոստոս 2010 - 11:47 AMT
Օգոստոսի 4-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ հանդիպում ռեժիսոր, գրող և լուսանկարիչ Բորիս Բարատովի հետ: Հանդիպման ընթացքում նա ներկայացրել է իր վերջին գիրք-ալբոմը` «Ղարաբաղյան քրոնիկա. 1989-2009», և խոսել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ընթացող տեղեկատվական պատերազմի մասին:
«Մենք տեղեկատվական պատերազմում պարտություն ենք կրում: Տեսեք, թե ինչ հակահայկական քարոզչություն է վարում հիմա Ադրբեջանը և իր այդ տեղեկատվությունը տարածում է ողջ աշխարհում: Ադրբեջանի ԶԼՄ-երը գրում են, որ Հայաստանի իշխանությունները խաբում են սեփական ժողովրդին, պատմում են «այսպես կոչված ցեղասպանության» մասին, և որ ի սկզբանե Ղարաբաղը պատկանել է Ադրբեջանին, այն դեպքում, երբ Արցախի ամեն մի թիզ հողը հայ զինվորի արյամբ է գրավվել», – ընդգծել է Բորիս Բարատովը:
Հայկական ԶԼՄ-երին դիմելով, գրողը նշել է, որ հայ լավագույն լրագրողներին ու քաղաքագետներին աշխարհում չեն լսում, «որովհետև մեր խնդիրների մասին մենք խոսում ենք միայն մեր երկրի ներսում: Ռուսալեզու թերթ հրատարակելով հանդերձ, մենք այն 3000 օրինակ տպաքանակով տարածում ենք միայն Հայաստանում, դա ամոթալի է»:
Բորիս Բարատովը նշել է, որ այնպիսի գրքերն, ինչպիսիք են «Ղարաբաղի քրոնիկա. 1989-2009»-ը պետք է ողջ աշխարհում տարածվի ու աշխարհին ցույց տա Հայաստանի ճշմարտացի պատմությունը:
«Բորիս Բարատովը 20 տարի աշխատելով գրքի վրա` ներկայացրել է Արցախի 5000 տարվա պատմությունը», – ասել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող պատմական գիտությունների դոկտոր Էդուարդ Դանիելյանը:

4 августа в Национальной библиотеке Армении состоялась встреча с режиссером, писателем и фотографом Борисом Баратовым. На встрече он представил свою последнюю книгу-альбом “Карабахские хроники: 1989-2009” и говорил об информационной войне между Арменией и Азербайджаном.
“Мы проигрываем в информационной войне: посмотрите, какую антиармянскую агитацию ведет сейчас Азербайджан и распространяет эту информацию по всему миру. Азербайджанские СМИ пишут, что армянские власти обманывают свой народ, рассказывая им о “так называемом Геноциде”, и что изначально Карабах всегда принадлежал Азербайджану, в то время как каждый кусок арцахский земли завоеван ценой крови армянских солдат”,- подчеркнул Борис Баратов.
Обращаясь же к армянским СМИ, писатель отметил, что лучших армянских журналистов и политологов не слышат в мире, “потому что о своих проблемах мы говорим только внутри страны. Даже издавая русскоязычную газету, мы распространяем ее только в Армении тиражом 3000 экземпляров, а это просто позор”.
Борис Баратов отметил, что такие книги, как “Карабахские хроники: 1989-2009” должны распространяться по всему миру и показывать истинную историю Армении.
“За 20 лет работы над книгой Борис Баратов представил 5000-летнюю историю Арцаха”,- отметил доктор исторических наук, главный научный сотрудник Института истории НАН РА Эдуард Даниелян.