4 Օգոստոս 2010 - 12:00 AMT
Այս տարվա ընթացքում Հայաստանում հրդեհների թվի աճ է արձանագրվել. 2010թ. առաջին կիսամյակում արձանագրվել է 348 դեպք, մինչդեռ 2009թ. նույն շրջանում` 131: Իսկ այս տարվա հուլիսին տեղի է ունեցել 796 հրդեհ, իսկ 2009 թվականին` 167: Այս մասին լրագրեղներին է հաղորդել ԱԻՆ փրկարարական ուժերի վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Պավել Գյոզալյանը: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ արդեն մի քանի դեպք է արձանագրվել, երբ հրդեհները Հայաստանի տարածք են թափանցել Ադրբեջանից:
«Վայոց Ձորի և Տավուշի մարզերում հրդեհներն առաջացել են մի քանի տեղերում միաժամանակ, և մենք գտնում ենք, որ դրանք կանխամտածված հրկիզումներ են, քանի որ հայկական կողմից հրդեհները հանգցնելու փորձ կատարելիս հակառակորդը կրակ է բացել»,- ասել է նա` ավելացնելով, որ փրկարարական ծառայությունը ստիպված է եղել սպասել, մինչև կրակն ավելի անվտանգ տարածքներ կհասնի, որպեսզի սկսեն հանգցնել այն:
Պավել Գյոզալյանը գտնում է, որ դա Հայաստանին վնաս հասցնելու ևս մեկ միջոց է, և միջազգային կառույցները պետք է ուշադրություն դարձնեն դրան:
Մասնագետի խոսքով, Հայաստանի առավել հրդեհավտանգ տարածքներն են Արագածոտնի, Արարատի, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերը:

4 Август 2010 - 12:00 AMT
В текущем году в Армении зафиксирован рост числа пожаров: в первом полугодии 2010 года было зафиксировано 348 случаев, против 131 случая в аналогичном периоде 2009 года, а в июле текущего года произошло 796 пожаров против 167 в июле 2009 года. Об этом сообщил журналистам заместитель начальника управления спасательных сил МЧС, полковник Павел Гезалян. При этом он подчеркнул, что уже было зафиксировано несколько случаев, когда пожары проникали на территорию Армении из Азербайджана.
“В Вайоцдзорской и Тавушской областях пожары возникали в нескольких местах одновременно, и мы считаем, что это преднамеренные поджоги, так как при попытке тушения пожаров армянской стороной противник открывает огонь”, – сказал он, добавив, что спасательной службе приходилось ждать, пока огонь достигнет более безопасных территорий, чтобы начать его тушить.
Павел Гезалян считает, что это еще один способ причинить ущерб Армении, и международные структуры должны обратить на это внимание.
По словам специалиста наиболее пожароопасными территориями Армении являются Арагацотнинская, Араратская, Тавушская и Гегаркуникская области.