Ղարաբաղում պատերազմի ավարտից հետո, Մոսկվայի նախաձեռնությամբ Հայաստանի, ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիր է ստորագրվել, ըստ որի ԼՂՀ Պաշտպանական բանակի և Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի շփման գծում բոլոր ռազմական միջադեպերի փաստերի առիթով պետք է համատեղ քննարկումներ անցկացնեն: Հայկական կողմն այդ հարցը կարող է բարձրացնել բանակցությունների ժամանակ: Այս մասին ԱԺ արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտարարել է քաղաքական մեկնաբան Դավիթ Պետրոսյանը: Հանձնաժողովը «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնությամբ ձևավորման ընթացքում է:
Անդրադառնալով ԶԼՄ-երում տարածում գտած այն լուրերին, որոնց համաձայն Ռուսաստանն Ադրբեջանին կարող է վաճառել С-300 պաշտպանական համալիր, Պետրոսյանը նշել է, որ եթե Ադրբեջանը ձեռք բերի այդ զինատեսակը, տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը կխախտվի: «Ռուսական կողմը պաշտպանական այդ համալիրի հնարավոր վաճառքը հետևյալ փաստարկներով է հիմնավորում. Ադրբեջանն այդ զենքերը ոչ թե Հայաստանի դեմ է օգտագործելու, այլ իր նավթի հորանցքներն Իրանի հնարավոր հարձակումից պաշտպանելու համար: Ռուս չինովնիկները նշում են նաև, որ եթե Ռուսաստանը հրաժարվի С-300 համալիրը վաճառել, ապա Ադրբեջանը, միևնույն է, այն գնելու է Իսրայելից», – ընդգծել է քաղաքական մեկնաբանը: Նա նաև նշել է, որ ռուսական կողմի փաստարկները վստահություն չեն ներշնչում, քանի որ Իրանը մտադրություն չունի Ադրբեջանի վրա հարձակվելու, իսկ Իսրայելը և ԱՄՆ-ն չեն պատրաստվում այդպիսի համալիր վաճառել Ադրբեջանին:
Պետրոսյանը նշել է, որ Ադրբեջանն այդ համալիրն օգտագործելու է հարձակման նպատակներով: «Ադրբեջանի կողմից պատերազմական գործողությունները վերսկսվելու դեպքում հայկական կողմի պատասխան հարվածի արդյունավետությունը կտրուկ կնվազի», – ասել է Դավիթ Պետրոսյանը: Նա ավելացրել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է այս հարցը քննարկի Ռուսաստանի հետ: Այս իրավիճակում շատ կարևոր է ԱՄՆ դերը, որը կարող է զսպել Ադրբեջանի ամբիցիաները: «Սրանից ելնելով, շատ կարևոր է Ադրբեջանում ԱՄՆ նոր դեսպանի նշանակումը, և նշանակություն չունի, թե ով կլինի` Բրայզան, թե մեկ ուրիշը», – ընդգծել է փորձագետը;
Լրագրողների այն հարցին, թե ինչու հանկարծ Մոսկվան որոշեց Ադրբեջանին С-300 պաշտպանական համալիր վաճառել` քաջ գիտակցելով, որ այդպիսով տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը խախտվելու է, Պետրոսյանը նշել է, որ ներկայում Ռուսաստանն ավելի հետաքրքրված է Ադրբեջանով: «Ռուսաստանի ռազմավարական նպատակը իր խաղաղասիրական ուժերը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ներմուծելն է, և Ռուսաստանը ձգտում է դրան հասնել Ադրբեջանին այդ համալիրը վաճառելով: Սակայն Ադրբեջանի ղեկավարությունը դեռևս չի համաձայնում դրան, ու հիմա այդ հարցում բարձր մակարդակով «առևտուր է արվում»», – նշել է Դավիթ Պետրոսյանը:

4 Август 2010 - 12:28 AMT
После войны в Карабахе по инициативе Москвы между Арменией, НКР и Азербайджаном было подписано соглашение, согласно которому по фактам всех вооруженных инцидентов на линии соприкосновения Армии обороны НКР и Вооруженных сил Азербайджана стороны должны провести совместные обсуждения. Армянская сторона может поднять этот вопрос на переговорах. Об этом заявил политический обозреватель Давид Петросян в ходе заседания комиссии по внешнеполитическим вопросам Национального парламента, которое находится в процессе формирования по инициативе движения “Сардарапат”.
Обращаясь к распространенной в СМИ информации о том, что Россия может продать Азербайджану оборонные комплексы С-300, Петросян отметил, что в случае приобретения Азербайджаном этого вида оружия военно-политический баланс в регионе нарушится. “Российская сторона возможную продажу данного оборонного комплекса обосновывает следующими аргументами: Азербайджан будет использовать эти вооружения не против Армении, а для защиты своих нефтяных скважин от возможного нападения Ирана. Российские чиновники также отмечают, что если Россия откажется продать комплексы С-300, то Азербайджан все равно их купит у Израиля”, – подчеркнул политический обозреватель. Он также добавил, что аргументы российской стороны не внушают доверия, так как у Ирана нет намерений напасть на Азербайджан, а Израиль и США не собираются продавать подобные комплексы азербайджанской стороне.
Как заметил Петросян, в том случае, если Азербайджан приобретет оборонные комплексы С-300, он их будет использовать в целях нападения. “При возобновлении военных действий со стороны Азербайджана, эффективность ответного удара армянской стороны резко спадет”, – заметил Давид Петросян. Он добавил, что армянское руководство должно обсудить этот вопрос с российской стороной. В этой ситуации, как заметил Петросян, очень важна роль США, которые могут сдерживать амбиции Азербайджана. “Исходя из этого, очень важно скорейшее назначение нового посла США в Азербайджане, и не имеет значение, это будет Мэтью Брайза, или кто-либо другой”, – подчеркнул эксперт.
Отвечая на вопрос журналистов о том, почему же Москва решила вдруг продать оборонные комплексы С-300 Азербайджану, хорошо осознавая возможность нарушения военно-политического баланса в регионе, Петросян отметил, что на данный момент Россия более заинтересована Азербайджаном. “Стратегическая цель России – ввести свои миротворческие силы в зону карабахского конфликта, и этого Россия желает добиться, продавая Азербайджану комплексы С-300. Однако руководство Азербайджана пока не соглашается на это и сейчас идет торг на высшем уровне ”, – отметил Давид Петросян.