Հայաստանի տարածքում տեղակայված Ռուսաստանի ռազմական բազայի մասին պայմանագրում փոփոխություններ մտցնելը ռուսական կողմի յուրօրինակ փոխհատուցումն է` Ադրբեջանին С-300 պաշտպանական համալիրի հնարավոր վաճառքի փոխարեն: Այսպիսով, Ռուսաստանն ուզում է պահպանել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը: Այս մասին ԱԺ արտաքին քաղաքականության հարցերով նոր ձևավորվող հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասել է քաղաքական մեկնաբան Դավիթ Պետրոսյանը:
Փորձագետը նշել է, որ ռազմական բազայի մասին պայմանագրում փոփոխությունը հակասում է Ադրբեջանին պաշտպանական համալիր վաճառելու Ռուսաստանի մտադրությանը:
Ըստ Պետրոսյանի, ռազմաբազայի մասին պայմանագրի այն դրույթը, որի համաձայն ռուսական զորքերը պաշտպանելու են ոչ միայն Ռուսաստանի շահերը, այլև Հայաստանի տարածքը, չի գործի Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում: «Ռուսական զորքերը չեն պաշտպանի ԼՂՀ-ն, քանի որ Ռուսաստանն այդ տարածքը պաշտոնապես համարում է Ադրբեջանի մի հատված», – ասել է նա:
Անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական բազայի արդյունավետությանը, քաղաքական մեկնաբանը նշել է, որ այն ավելի քաղաքական նշանակություն ունի, քան ռազմական: «Ռուսական զորքը, որի թիվը 5000-ից ավելի չէ, իրականում ի վիճակի չէ ռազմական խնդիրներ լուծելու, այդ թվում նաև ընդդեմ Թուրքիայի», – նշել է փորձագետը:

4 Август 2010 - 12:55 AMT
Внесение изменений в договор о военной базе России дислоцированной на территории Армении является своеобразной компенсацией с российской стороны в обмен на возможную продажу оборонных комплексов С-300 Азербайджану. Таким образом, Россия желает сохранить существующий военно-политический баланс в регионе. Об этом заявил политический обозреватель Давид Петросян в ходе заседания комиссии по внешнеполитическим вопросам Национального парламента, которое находится в процессе формирования по инициативе движения “Сардарапат”.
Как заметил эксперт, обновление договора о военной базе противоречит продаже Россией оборонных комплексов Азербайджану.
По словам Петросяна, существующее в договоре о военной базе положение, согласно которому российские войска будут защищать не только интересы России, но и территорию Армении, не будет работать в случае возобновления военных действий в Карабахе. “Российские войска не будут защищать НКР, так как Россия официально эту территорию рассматривает как часть Азербайджана”, – отметил он.
Обращаясь к эффективности военной базы России в Армении, политический обозреватель отметил, что она больше имеет политическое значение, чем военное. “Российские войска, количество которых не превышает 5000, в действительности не в состоянии решать военные задачи, в том числе, против Турции”, – отметил эксперт.