Հայաստանի տարածքում տեղակայված Ռուսաստանի ռազմական բազայի մասին պայմանագրում փոփոխություններ մտցնելը ռուսական կողմի յուրօրինակ փոխհատուցումն է` Ադրբեջանին С-300 պաշտպանական համալիրի հնարավոր վաճառքի փոխարեն: Այսպիսով, Ռուսաստանն ուզում է պահպանել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը: Այս մասին ԱԺ արտաքին քաղաքականության հարցերով նոր ձևավորվող հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասել է քաղաքական մեկնաբան Դավիթ Պետրոսյանը:
Փորձագետը նշել է, որ ռազմական բազայի մասին պայմանագրում փոփոխությունը հակասում է Ադրբեջանին պաշտպանական համալիր վաճառելու Ռուսաստանի մտադրությանը:
Ըստ Պետրոսյանի, ռազմաբազայի մասին պայմանագրի այն դրույթը, որի համաձայն ռուսական զորքերը պաշտպանելու են ոչ միայն Ռուսաստանի շահերը, այլև Հայաստանի տարածքը, չի գործի Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում: «Ռուսական զորքերը չեն պաշտպանի ԼՂՀ-ն, քանի որ Ռուսաստանն այդ տարածքը պաշտոնապես համարում է Ադրբեջանի մի հատված», – ասել է նա:
Անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական բազայի արդյունավետությանը, քաղաքական մեկնաբանը նշել է, որ այն ավելի քաղաքական նշանակություն ունի, քան ռազմական: «Ռուսական զորքը, որի թիվը 5000-ից ավելի չէ, իրականում ի վիճակի չէ ռազմական խնդիրներ լուծելու, այդ թվում նաև ընդդեմ Թուրքիայի», – նշել է փորձագետը:

4 August 2010 - 12:55 AMT
Political analyst David Petrosyan said that introduction of amendments to the agreement on Russia’s military base stationed on Armenia’s territory is a sort of Russia’s compensation for the possible sale of S-300 defense complexes to Azerbaijan. Russia wants to keep the existing military and political balance in the region through it, Petrosyan told a sitting of the committee on foreign relations of the national parliament, which is in the process of formation at the initiative of Sardarapat movement.
The expert noted that renewal of the agreement on military base runs counter to Russia’s sale of defense complexes to Azerbaijan.
According to Petrosyan, the agreement’s provision, under which the Russian troops will protect not only Russia’s interests but also Armenia’s territory, will not be in effect in case of resumption of hostilities in Karabakh. “The Russian troops will not be protecting NKR, as Russia officially considers this territory to be a part of Azerbaijan,” said Petrosyan.
Referring to the efficiency of the Russian military base in Armenia, the political analyst noted that it has a political importance rather than a military one. “The Russian troops, the number of which does not exceed 5000 people, in fact, are unable to solve military tasks, including against Turkey,” concluded Petrosyan.