2010 թ. օգոստոսի 4-ին Գյումրիում «Շիրակ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության և «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների բացմանը» նախաձեռնողական խմբի նախաձեռնությամբ և զանազան հասարակական կազմակերպությունների (ՀԿ) ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացավ ՀՀ «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքների փոփոխությունների նախագծերի շուրջ քննարկում: Հանդիպման ավարտին մասնակիցները բաց նամակ հրապարակեցին ի պատասխան «Դիլիջան» միջազգային դպրոցի նախաձեռնողների բաց նամակին` հասցեագրված Հայաստանի Հանրային խորհրդին:
Նամակում ՀԿ ներկայացուցիչներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել այն առիթով, որ բարձրակարգ օտարալեզու դպրոցը բազմաթիվ բացասական հետևանքներ կունենա դեռ կայացման ընթացքում գտնվող հայալեզու միջնակարգ կրթական համակարգի համար:
Գյումրի քաղաքի հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչները հանդես են եկել Կառավարության «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքների փոփոխությունների նախագծերի դեմ և Կառավարությանն ու Ազգային Ժողովին դիմել դրանք հետ կանչելու պահանջով: «Դրա փոխարեն անհրաժեշտ ենք համարում մասնագետների և հանրության լայն մասնակցությամբ հայալեզու հանրակրթության խնդիրների շուրջ ծավալուն քննարկումներ սկսել»,- ընդգծվում է նամակում:

4-го августа в городе Гюмри по инициативе общественной организации “Ширак центр” и инициативной группы “Мы против открытия иноязычных школ”, при участии представителей разных неправительственных организаций (НПО) состоялось обсуждение, посвященное внесению поправок в законы РА “О языке” и “Об образовании”. К концу встречи участники обсуждения опубликовали открытое письмо в ответ на открытое письмо инициаторов международной школы “Дилижан”, адресованное Общественному совету Армении.
В письме представители НПО выразили свои опасения по поводу того, что иноязычная школа международного класса отрицательно повлияет на среднюю образовательную систему Армении, которая еще находится в процессе формирования.
Представители общественного сектора города Гюмри выступили против внесения поправок в законы РА “О языке” и “Об образовании” и просят правительство РА и парламент отменить его. “Вместо этого мы считаем необходимым начать расширенные обсуждения по поводу проблем всеобщего образования на армянском языке”, – подчеркнуто в письме.